BLACKSTAR amPlug2 FLY

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki BLACKSTAR
Testy
2019-12-04
BLACKSTAR - amPlug2 FLY

Miniaturowe, gitarowe wzmacniacze słuchawkowe dostępne są już od dłuższego czasu na rynku, oferując w ultra-kompaktowym wydaniu niezwykle wygodne, przenośne rozwiązanie ćwiczeniowe dla gitarzystów i basistów.

Całość nie zapewnia oczywiście komfortu obsługi i wyboru barw bardziej rozbudowanych urządzeń czy zestawów typu interfejs audio i tablet czy smartfon z odpowiednią apką, jednak połączenie w jednej, miniaturowej obudowie przewodu gitarowego, wzmacniacza i efektów jest wciąż atrakcyjną, niezwykle wygodną i szybką formą urządzenia do ćwiczenia. W ofercie brytyjskiej marki Blackstar znanej z produkcji wysokiej klasy wzmacniaczy lampowych pojawiły się niedawno odświeżone wersje urządzeń tego typu - amPlug2 FLY, w wersji dla gitarzystów i basistów, wykorzystujące analogowe obwody oraz udoskonalone jeszcze od strony brzmieniowej przez zespół Blackstar UK.

BUDOWA

Gitarowy model amPlug2 FLY zamknięto w znanej już z urządzeń typu amplug, miniaturowej obudowie opatrzonej na froncie stylową imitacją głośnikowego grilla i zintegrowanej z obracanym w zakresie 180 stopni wtykiem jack 1/4”, pozwalającym na bezproblemową pracę ze wszystkimi rodzajami gniazd stosowanych w instrumentach.

Blackstar amPlug2 FLY udostępnia 3 kanały – Clean, Crunch i Lead z potencjometrami GAIN, VOLUME oraz autorską regulacją ISF (Infinite Shape Feature), pozwalającą na zmianę charakteru barwy od brytyjskiej do amerykańskiej i działającą znacznie bardziej efektywniej od klasycznych regulatorów tonów. Na pokładzie dostępne są też efekty chorus, delay i reverb wybierane kolejno przyciskiem FX, z wyłączeniem efektów w pozycji czwartej bądź ‘zerowej’. Każdy z nich ma możliwość wyboru 3 odmian, co daje w sumie 9 brzmień efektowych.

Basowy Blackstar amPlug2 FLY oferuje trzy charaktery barwy Classic, Modern i Overdrive, regulację tonów oraz sześć rytmicznych pętli do ćwiczenia, z opcją ustalenia tempa nabiciem tap. Zasilanie realizowane jest za pomocą dwóch baterii AAA (dołączone w zestawie) zapewniających działanie do 17 godzin. Dla ich oszczędzania urządzenie automatycznie wyłącza się po 30 minutach nieużywania. Wzmacniacze wyposażono też w wejście Aux do podłączenia zewnętrznego odtwarzacza oraz wyjście słuchawkowe, oba w formacie 1/8”.

W PRAKTYCE

Od strony mobilnej Blackstar amPlug2 FLY, jak i podobne, gitarowe wzmacniacze słuchawkowe prezentuje wyjątkową wygodę użytkowania – małe pudełeczko mieści się bez problemu w zasadzie wszędzie, możemy wrzucić je wręcz do kieszeni bluzy. Obrotowy jack pozwala na pracę z dowolnym gniazdem gitarowym, zarówno montowanym na topie instrumentu, jak i bocznej krawędzi. Do pełnej funkcjonalności potrzebujemy jedynie słuchawek oraz stereofonicznego przewodu ‘mini jack-mini jack’ do podłączenia zewnętrznego odtwarzacza. Od strony użytkowej nie jest już tak różowo, co wymusza z drugiej strony tak mały format.

Do dyspozycji mamy trzy potencjometry GAIN, ISF i VOLUME, których w większości przypadków po podłączeniu do gniazda gitary nie widać, trzeba więc nauczyć się ich obsługi w zasadzie bezwzrokowo. Po dłuższym wciśnięciu przycisku zasilania amPlug2 FLY włącza się, co sygnalizowane jest zielonym kolorem diody (kanał Clean). Kolejne wciśnięcia przełączają barwę na Crunch (pomarańczowy kolor) i Lead (kolor czerwony). Podobnie cyklicznie przełączamy pokładowe efekty w kolejności bypass, chorus, delay i pogłos. Tu jest nieco trudniej przy wyborze poszczególnych 3 odmian każdego efektu – musimy trzymając wciśnięty przycisk FX nacisnąć przycisk zasilania, co okazuje się nie być takie proste przy wpiętym w gniazdo urządzeniu. Niemniej nie musimy tego robić w locie, i po pewnym czasie przestaje to przeszkadzać, choć zdarzyło się nie raz zmienić rodzaj efektu na inny bądź przez pomyłkę wyłączyć wzmacniacz.

Każda z poszczególnych odmian efektów sygnalizowana jest dźwiękowo – jednym, dwoma bądź trzema krótkimi ‘piknięciami’. Trzy odmiany chorusa to miękka, łagodnie falująca barwa w pozycji 1, szybszy i głębszy chorus w pozycji 2, oraz nieco wolniejsze i mniej równomierne brzmienie o jeszcze większej amplitudzie. Delay to kolejno presety typu krótki slap, szybszy delay z głośniejszymi odbiciami, oraz klasyczny tape z wolniejszymi powtórzeniami, idealny do solówek. Pogłos możemy zmieniać pomiędzy krótkim ustawieniem typu room, dłuższym ustawieniem o charakterze reverbu sprężynowego oraz bardziej przestrzennym pogłosem o dłuższym czasie wybrzmienia. Nie można regulować poszczególnych parametrów ale jak na taki format nie można absolutnie narzekać na możliwości wyboru, tym bardziej że efekty prezentują bardzo dobry poziom jakościowy.

Jeśli chodzi o brzmienie poszczególnych kanałów, tu inżynierowie Blackstara absolutnie stanęli na wysokości zadania - amPlug2 FLY po chwili gry zaskakuje jakością, odpowiedzią na grę i szerokim spektrum gainowym. Brzmienie na słuchawkach będzie się zmieniać w zależności od ich modelu, ale w większości przypadków pozwala na naprawdę inspirującą grę, szczególnie przy ćwiczeniu z backing trackiem. Po podłączeniu do interfejsu audio i odsłuchów studyjnych (potrzebny przewód mini jack stereo – 2 x jack 1/4” mono) słychać dopracowanie wszystkich kanałów pod kątem gitarowej barwy, która w wielu aspektach zbliża się do przyjętego kanonu lampowego brzmienia znanego z modelerów. Kanał czysty przy mniejszym gainie zapewnia krystaliczne barwy akordowe, które zaokrąglają się i zyskują dynamikę po dodaniu gainu. Pod koniec skali uzyskujemy soczysty, w pełni użyteczny crunch, którego rozwinięciem jest kolejny kanał Crunch, prezentujący paletę przesterowanych brzmień od blues-rocka po nasycony rock z dobrym, dynamicznym palm-mutingiem i niuansami, które docenią nawet profesjonalni gitarzyści. Oczywiście nie jest to brzmienie z najwyższej półki, niemniej na pewno zadowoli również doświadczonych gitarzystów.

Kanał Lead stworzony jest jak nazwa wskazuje do solówek, mamy tu jeszcze mocniejszy gain i kompresję zwiększającą sustain, a przy mniejszym poziomie nasycenia uzyskamy high-gainowe, nowoczesne barwy riffowe, z dobrym oddaniem detali pojedynczych, solowych dźwięków. Barwa nie zatyka się a bardziej agresywna góra i harmoniczne zapewniają odpowiednią klarowność przy grze z podkładem. Mocną stroną Blackstara jest opatentowana korekcja ISF, zmieniająca charakter z grubsza od amerykańskiego ze zwartym basem i lekko wycofanym środkiem oraz agresywniejszą górą, do cieplejszego brytyjskiego brzmienia z dynamicznym, okrągłym środkiem, choć taki opis jest uproszczeniem. W rzeczywistości możemy tu dosyć mocno zmienić barwę i dopasować jej charakter znacznie bardziej efektywnie niż w przypadku prostej, klasycznej korekcji tonów.

PODSUMOWANIE

Miniaturowy, gitarowy Blackstar amPlug2 FLY jakkolwiek nie jest nowym formatem wśród tego typu urządzeń, przynosi w kompaktowej, niezwykle wygodnej do przenoszenia formie użyteczną paletę wysokiej klasy efektów oraz podrasowane brzmieniowo 3 kanały, które zadowolą nawet wymagających gitarzystów, pozwalając na inspirujące ćwiczenie z podkładem w dowolnym miejscu.

www.blackstaramps.com
www.sound-service.eu

 

Kanały: 3 (Clean, Crunch, Lead)
Efekty: Chorus (3), Delay (3), Reverb (3)
Gniazda: Aux, Phones
Regulatory: GAIN, ISF, VOLUME
Przełączniki: Power, FX
Zasilanie: 2 x baterie AAA (w zestawie) – do 17 godzin pracy
Wynik testu
Funkcjonalność:
5.5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5.5
Cena
280.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
wrzesień 2019
Kup teraz