FENDER Hot Rod Pro Junior IV LTD

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki FENDER
Testy
2018-08-16
FENDER - Hot Rod Pro Junior IV LTD

Seria Hot Rod Fendera obecna jest na rynku od połowy lat 90. ubiegłego wieku, a od tego czasu należące do niej comba stały się jednymi z najczęściej wybieranych przez gitarzystów wzmacniaczy lampowych na świecie.

Obecna, zaprezentowana w tym roku czwarta już generacja skupia modele 60-watowy Hot Rod DeVille 212 IV, 40-watowy Hot Rod Deluxe IV (40 W, 12”), 15-watowy Blues Junior IV oraz obecny w teście, najmniejszy Pro Junior, który w limitowanej odsłonie dołączył ostatnio do odświeżonej rodziny Hot Rod.

Fender Pro Junior IV LTD to wyróżniająca się z serii obudowa pokryta lakierowanym, tweedowym obiciem, zaopatrzona w osłonięty brązowym, vintage’owym grillem, 10-calowy głośnik Jensen P10R, w odróżnieniu od stosowanych w pozostałych modelach głośników Celestion A-Type. Na górze chromowany panel mieści gniazdo wejściowe, dwie czarne gałki VOLUME i TONE typu chicken oraz włącznik z dużą, klasyczną czerwoną lampką sygnalizującą pracę urządzenia. W preampie znalazły się 2 lampy 12AX7 a końcówka mocy generująca 15 W to para EL84. W nowym modelu Pro Junior IV wprowadzono też kilka modyfikacji obwodu, dzięki czemu uzyskano bardziej liniowe i płynne zwiększenie gainu przy odkręcaniu gałki VOLUME oraz zwarty i dynamiczny bas połączony ze zwiększoną klarownością i definicją. Do przenoszenia ważącego 10,36 kg comba służy estetyczna rączka z brązowej skóry.

W PRAKTYCE

Patrząc na Pro Juniora IV na myśl przychodzą dwa słowa: klasyka i prostota. Dwie niepozorne gałki pozwalają uzyskać szeroki zakres gainu oraz szybko i skutecznie skorygować charakter brzmienia w górnym paśmie. Dodatkowo małe wymiary i komfortowa waga nie sprawią problemów przy częstym przenoszeniu czy przewożeniu comba. Podrasowany układ oraz pokładowy głośnik Jensena od razu przenoszą nas w vintage’owy świat klasyki Fendera – czystą barwę osiąganą przed połową gałki VOLUME wyróżnia klarowny, mocny bas i jasna, szklista góra a całość niezwykle precyzyjnie reaguje na niuanse gry. W połowie skali przechodzimy w bluesowy, lekki crunch ze słodkimi harmonicznymi i wyjątkową reakcją na dynamikę. Dalej mamy już niemal blues-rockowy drive o ciężkiej do podrobienia, oldschoolowej ziarnistości, łączący wyrazisty środek i plastyczną, otwartą górę.

Jak dobrej klasy lampowy wzmacniacz vintage, Hot Rod Pro Junior doskonale reaguje na gałkę głośności gitary, którą wyczyścimy barwę zachowując okrągły charakter oraz bardziej miękki atak. Gałka tonów dopracowana jest wzorowo – bez problemu zarówno ocieplimy górne pasmo bez utraty klarowności, jak i dodamy wyrazistej, bardziej agresywnej prezencji, ożywiającej barwę w przypadku ciemniej brzmiącego instrumentu, choć najlepiej jest nie odbiegać za bardzo od środkowej pozycji. Wpięty Strat pokazuje swoje najlepsze strony odzywając się szklistą, zbalansowaną i otwartą barwą ze skupionym, pełnym basem i naturalnym środkiem, co niewątpliwie jest też zasługą głośnika Jensena. 15 W mocy oferuje dobry balans łącząc lampową kompresję z dynamiką i poziomem głośności pozwalającymi bez problemu przebić się w sekcji. Oczywiście w większym pomieszczeniu czy na scenie będziemy musieli nagłośnić wzmacniacz mikrofonem, ale i tak to małe combo zaskakuje headroomem i bardzo dobrą współpracą z zewnętrznymi kostkami efektowymi.

PODSUMOWANIE

Hot Rod Pro Junior IV LTD to stylowe, tweedowe combo Fendera, które po niewielkim podrasowaniu konstrukcji jest jeszcze lepsze od poprzednich wersji, łącząc w kompaktowej obudowie najlepsze walory małych wzmacniaczy serii Hot Rod – pięknie odzywające się i reagujące na artykulację barwy od krystalicznie czystej po pełny, wyrazisty overdrive, oraz zaskakującą jak na tę moc i wymiary dynamikę.

www.fender.com

 

Moc: 15 W
Lampy: 2 × 12AX7, 2 × EL84
Głośnik: 10” Jensen P10R
Regulacje: VOLUME, TONE
Gniazda: INPUT
Wymiary: 36,8 x 38,7 x 22,2 cm
Masa: 10,36 kg
Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Cena
2 659.00 zł
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
czerwiec 2018
Kup teraz