ASHDOWN AAA-30-8

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki ASHDOWN
Testy
2017-12-27
ASHDOWN - AAA-30-8

AAA-30-8 to najmniejszy z serii wzmacniaczy basowych Ashdown AAA, a pozostałe modele to AAA-60-10T, AAA- 120-15T, AAA-300-210T. Na podstawie oznaczeń łatwo wydedukować, że są to comba o mocy 30, 60, 120, 300 W, odpowiednio z głośnikami 8”, 10” + tweeter, 15” + tweeter, 2×10” + tweeter.

Prostopadłościenna obudowa jest oklejona czarnym tolexem, wyposażona w gumowe nóżki i metalowe okucia wszystkich narożników. Sekcja wzmacniacza mieści się w korpusie z giętej blachy stalowej. Na tylnym panelu znajduje się gniazdo zasilania, wyłącznik sieciowy oraz wyłącznik głośnika (SPEAKER MUTE), po bokach są kratki wentylacyjne. Umieszczony na górze panel sterowania mieści od lewej strony: gniazdo wejściowe, gniazdo APPTEK do połączenia z urządzeniami iPad / iPhone, regulację głośności, potencjometry pasywnej trójpasmowej korekcji BASS, MIDDLE, TREBLE, regulację poziomu sygnału z pomocniczego wejścia AUX MIX oznaczonego jako LINE IN (TRS 1/8”), wyjście słuchawkowe (TRS 1/8”), czerwoną diodę kontrolki zasilania.

Głośnik chroni bordowa siateczka ozdobiona dokoła kremową żyłką ze świetnie dopasowanym kolorystycznie logotypem marki. Na dole jest pętelka, dzięki której można łatwo zdjąć maskownicę przymocowaną rzepami. Na frontowej ściance dokoła głośnika jest całkiem sporo miejsca, więc bez problemów zmieściłby się na niej przetwornik 10-calowy. Wspominane wyżej gniazdo APPTEK to złącze TRS 1/8”. W komplecie jest kabel z dwiema wtyczkami jakie stosuje się w słuchawkach z mikrofonem używanych z telefonami komórkowymi. Dzięki niemu można połączyć wzmacniacz z urządzeniem mobilnym iPhone, iPad i korzystać z aplikacji Agile Amp Kit z symulacjami wzmacniaczy, kolumn, mikrofonów i efektów.

Wspomnianym wyżej kablem sygnał trafia do iPada, gdzie jest obrabiany i wraca z symulacją do wzmacniacza. Samo złącze jest w swej istocie bardzo proste – to właściwie nic innego jak połączenie szeregowej pętli efektów, tyle że na jednej wtyczce TRRS 1/8” zamiast tradycyjnie stosowanych dwóch gniazd TS 1/4”. W darmowej wersji programu znajdziemy tylko jeden wzmacniacz (gitarowy Peavey ValveKing), dwie kolumny (Peavey ValveKing 112 i 412), dwa mikrofony (dynamiczny i pojemnościowy) i parę podstawowych kostek (bramka szumów, przester). Dziesiątki innych różnorodnych symulacji można dokupić pojedynczo albo w pełnym pakiecie, Amp Kit ma też dodatkową funkcjonalność w postaci prostego recordera.

Dzięki niewielkim gabarytom i umiarkowanej masie wzmacniacz nie zajmie dużo miejsca i nie sprawia problemów podczas transportu na próbę czy może raczej na spotkanie w celu wspólnego muzykowania, niekoniecznie z perkusistą grającym na zestawie, choć głośność piecyka jest całkiem spora jak na moc 30 W i przetwornik 8-calowy. Można nawet odnieść wrażenie, że w obudowie znajduje się głośnik o średnicy 10 cali. Dolne pasmo jest dość mocno zaznaczone, jedynie najniższe dźwięki grane na dolnej strunie B w basie 5 i 6-strunowym brzmią ciszej – tu dają o sobie znać prawa fizyki.

Środek jest ciepły i energiczny, góra nieco ograniczona przy neutralnym ustawieniu gałki TREBLE, jednak dysponując efektywnie działającą korekcją podbijając skraje pasma oraz redukując środek, można łatwo uzyskać czytelne i wyrównane pasmowo brzmienie. Combo bardzo dobrze brzmi przy małej głośności – dźwięk jest pełny i wystarczająco czytelny do codziennych ćwiczeń z metronomem czy podkładami. Z użyciem aplikacji Agile Amp Kit wzmacniacz basowy łatwo zamienić w gitarowy – symulacje brzmią na tyle przekonująco, że granie w tym trybie na gitarze elektrycznej okazuje się bardzo przyjemne – w tej sytuacji docenia się ciepły, wręcz typowo gitarowy środek pasma. W czasie testu przez ponad godzinę nie mogliśmy się oderwać od gitary elektrycznej, by wrócić do basowej.

AAA-30-8 jest klasycznym przykładem wzmacniacza przeznaczonego przede wszystkim do ćwiczeń i nauki gry. Jego estetyczne wykonanie idzie w parze z zaskakującym – jak na swoją klasę cenową – brzmieniem i dynamiką. To ciekawa propozycja szczególnie dla posiadaczy urządzeń mobilnych z jabłkiem w logo grających także na gitarze elektrycznej ze względu na wyjątkową funkcjonalność aplikacji symulującej wzmacniacze i efekty.

www.musicinfo.pl
http://ashdownmusic.com/

 

Moc: 30 W
Głośnik: 8” Ashdown Driver
Gniazda: INPUT, APPTEK, LINE IN, PHONES
Regulacje: VOLUME, BASS, MIDDLE, TREBLE, AUX MIX
Przełączniki: POWER, SPEAKER, MUTE
Wymiary: 390 × 370 × 305 mm
Masa: 10,9 kg
Wynik testu
Funkcjonalność:
5.5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5.5
Cena
665.00 zł
Dystrybutor