LANEY A-Duo

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki LANEY
Testy
Piotr Szarna
2017-12-11
LANEY - A-Duo

Laney to marka kojarzona głównie z lampowymi wzmacniaczami gitarowymi, jednak w ofercie brytyjskiego producenta znajdziemy również dosyć szeroki wybór wzmacniaczy przeznaczonych dla gitar i instrumentów akustycznych.

Jedną z ostatnich nowości w tej kategorii jest bardzo ciekawe i atrakcyjnie prezentujące się combo A-Duo, wraz z mniejszym modelem A-Fresco dołączające do akustycznej serii A Laney'a.

BUDOWA

Laney A-Duo to koncepcja wzmacniacza opracowanego pod kątem gitar akustycznych, zamkniętego w formie kompaktowej, scenicznej kolumny, która dzięki temu może być umieszczona zarówno na statywie, jak i postawiona standardowo na podłożu. 60-watowe, pracujące w klasie D combo wykończone jest ciemnobrązowym, skóropodobnym obiciem, które w połączeniu z czarnym, piankowym frontem – zasłaniającym 2 ośmiocalowe, specjalnie zaprojektowane dwucewkowe głośniki szerokopasmowe – tworzy bardzo stylowo prezentującą się całość. Na spodzie znajduje się też otwór do montażu na statywie. Do przenoszenia ważącej 10,5 kg konstrukcji służy czarna, plastikowa rączka wkomponowana w górną, tylną krawędź.

A-Duo oferuje dwa bliźniacze, niezależne kanały z wejściami combo XLR/Jack, regulacją poziomu wejściowego LEVEL wraz diodami przesterowania Peak oraz 3-zakresową sekcją korekcji BASS, MIDDLE, TREBLE, która dopełniana jest przełącznikiem Shape, podbijającym górę i lekko dół pasma oraz wycinającym środek. Każdy kanał zaopatrzony jest w wysokiej klasy pogłos i chorus – do dyspozycji mamy tu regulację poziomu Reverb, a ilość chorusa możemy zapisać w pamięci każdego z kanałów po wciśnięciu dedykowanego przycisku aktywacji efektu Chorus i ustaleniu poziomu gałką REVERB. Włączenie chorusa sygnalizowane jest zielonymi diodami.

Panel główny umieszczono z boku obudowy. Wieńczy go jeszcze główna regulacja VOLUME z zieloną diodą Power i przyciskiem wyciszającym Mute, oraz dwa włączniki Anti-Feedback i Phase, odpowiedzialne za automatyczny, wielopasmowy filtr antysprzężeniowy oraz zmianę fazy. Wejścia XLR oferują 15-woltowe zasilanie phantom dla mikrofonów pojemnościowych, które nie stanowi też żadnej przeszkody dla pracy z mikrofonami dynamicznymi. Panel tylny mieści wyjście XLR D.I. z przełącznikami masy Gnd/Lift i wyprowadzenia sygnału Pre/ Post (przed lub za sekcją korekcji i efektów), gniazda pętli efektów SEND i RETURN, wejścia słuchawkowe Phones oraz Aux In typu mini jack oraz gniazdo Remote do podłączenia footswitcha FS2-MINI (dodatkowa opcja) obsługującego załączanie pokładowych efektów.

Całość dopełnia sekcja korekcji głośników Cabinet EQ z czterema przełączanymi trybami Flat, Bass, Loud i Vocal, bardzo użytecznie dostosowującymi brzmienie w zależności od sytuacji. Flat to płaskie, neutralne ustawienie, Bass podbija niskie częstotliwości, Loud podbija skrajne pasma a Vocal uwypukla środek pasma.

W PRAKTYCE

A-Duo zwraca uwagę gustownym, miękkim obiciem obudowy oraz możliwością postawienia zarówno na spodzie na 4 gumowych nóżkach, jak i położeniu na jednym z boków – tu zastosowano cztery miniaturowe, plastikowe nóżki chroniące obicie. W pierwszej opcji wzmacniacz możemy nawet w razie potrzeby wykorzystać jako całkiem wygodne siedzenie, w drugiej można położyć combo poziomo np. na stoliku lub scenie, zmieniając przy okazji obszar pokrycia dźwiękiem. Dodatkowo otwór w dolnej części pozwala na montaż na statywie. Waga niewiele przekraczająca 10 kg nie przysparza trudności przy przenoszeniu, choć rączka na krawędzi nie jest na pewno ideałem na dłuższym dystansie.

Połączenie podwójnego bloku wzmacniacza pracującego w klasie D z dwoma 8-calowymi głośnikami zapewnia wyjątkowo dobrą głośność – 60 W z powodzeniem poradzi sobie w małym klubie przy nagłośnieniu 2 gitar lub gitary i wokalu. A-Duo oferuje wyjątkowo czyste brzmienie środka i góry pasma przy mocnym, zwartym i niezduszonym basie. Gitara akustyczna brzmi dynamicznie i głęboko, z wyraźnym, niedrażniącym środkiem i perlistą górką – co w tym przedziale cenowym z pewnością może być zaskoczeniem. Sekcja korekcji już przy niewielkich ruchach gałkami pozwala na szybkie i skuteczne dopracowanie niuansów w każdym z trzech pasm. Przydatny jest przycisk Shape – brzmienie ma wycofany środek i zyskuje prezencję idealną do pełnej gry akordowej lub lekkich, wydobywających niuanse muśnięć palcami.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest dodatkowy, zastosowany też w kolumnie AH4x4, korektor Cabinet EQ na tylnym panelu z czterema ustawieniami Flat, Bass, Loud i Vocal. Możemy nim szybko zmienić końcową barwę całości i co istotne, zmiany są słyszalne ale nie nachalne – lekkie podbicie basu lub skrajów pasma, sprawdzające się dobrze ze statywem, czy wyeksponowanie pasma środkowego ze stonowaną górą i dołem. Zarówno przy opcji dwóch gitar, jak i gitary oraz wokalu dźwięk jest czytelny i szlachetny, bas nie kotłuje się – jak na te wymiary, i szczególnie cenę, brzmienie jest na „piątkę”.

Równie dobrze wypada tu elektro-akustyczny nylon – bez problemu ustawimy naturalną, okrągłą barwę o przyjemnej górze i miękkim środku. Na pokładzie mamy też naprawdę dobry pogłos, użyteczny w całym zakresie gałki Reverb – instrument nabiera pełni i w dobrym akustycznie pomieszczeniu zachowuje klarowność w niższym środku. Na uwagę zasługuje głęboki, ładny chorus z możliwością zapisania poziomu efektu w pamięci każdego z kanałów oddzielnie. Wpięty w wejście Aux odtwarzacz pozwala na przyjemne ćwiczenie bądź granie z podkładem, choć nieco mocniejszy, dostosowany do gitar akustycznych środek powoduje lekkie zaostrzenie muzyki w tym paśmie.

Dwa niezależne kanały A-Duo wraz z efektami idealnie sprawdzą się zarówno przy duetach, śpiewających gitarzystach, jak i w przypadku nagłośnienia jednej gitary – tu możemy mieć 2 oddzielne tory dla piezo i mikrofonu, bądź zyskać dwie różne barwy przy zastosowaniu przełącznika rozdzielającego sygnał gitary. Do dyspozycji jest jeszcze skuteczny filtr antysprzężeniowy z przełącznikiem fazy, pętla efektów oraz czysto brzmiące wyjście D.I. do wyprowadzenia sygnału do konsolety.

PODSUMOWANIE

Nowy Laney A-Duo jest bardzo ciekawą propozycją sceniczną dla poważnie podchodzących już do kwestii brzmienia gitarzystów akustycznych, duetów gitarowych czy gitarowo-wokalnych, a wszystko przy naprawdę rozsądnie skalkulowanej cenie. Wyjątkowo ładnie prezentujące się combo jest bardzo funkcjonalne i proste w obsłudze, zapewniając dynamiczne, naturalnie brzmienie zarówno dla gitar akustycznych jak i wokalu.

http://www.laney.co.uk/
www.audiostacja.pl

 

Moc: 60 W RMS (2 x 30 W)
Głośniki: 2 x 8’’
Kanały: 2
Regulatory: 2 x LEVEL, BASS, MID, TREBLE, REVERB; ANTI FEEDBACK, AUX IN, VOLUME
Efekty: reverb, chorus
Przyłącza: INPUT XLR/JACK x 2, AUX IN, PHONES, REMOTE, FX SEND, FX RETURN, DI OUT XLR
Przełączniki: Anti Feedback ON, Mute, Chorus ON x 2, SHAPE x 2, GND LIFT, XLR DI Pre/Post, Cabinet EQ (Flat, Bass, Loud, Vocal)
Waga: 10,5 kg
Wymiary: 347 x 265 x 242 mm
Dodatkowe funkcje: filtr antysprzężeniowy, montaż na statywie typu Plug & Play
Wynik testu
Funkcjonalność:
5.5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5.5
Cena
1 499.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
październik 2017
Kup teraz