VICTORY V40 The Duchess

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki VICTORY
Testy
2017-07-24
VICTORY - V40 The Duchess

Dzięki uprzejmości łódzkiego sklepu Guitar Center do naszego testu trafił head Victory V40 The Dutchess.

Wzmacniacze Victory są produkowane w wersjach head oraz combo w trzech seriach: Handwired, Compact (z niej pochodzi V40), oraz Heritage (model Sheriff 44), w ofercie są również kolumny (1, 2, 4-głośnikowe). Model V40 w marcu 2015 został wyróżniony jako Guitars Choice magazynu Guitars, w tym samym roku uzyskał również podwójny tytuł Gear Of The Year 2015 nadany przez magazyny Guitarist oraz Guitar & Bass. Wzmacniacz trafił do testu dzięki uprzejmości łódzkiego sklepu Guitar Center, w którym dostępne są też inne modele tej marki. Wszystkie produkty marki Victory objęte są tez 5-letnią gwarancją.

V40 to jednokanałowy wzmacniacz z kremową obudową z giętej perforowanej blachy, z trzema lampami 12AX7 w przedwzmacniaczu i dwoma EL34 w końcówce mocy, z możliwością stosowania lamp 6L6 po ustawieniu biasu. Główny wyłącznik zasilania jest zintegrowany w jednym module z komorą bezpiecznika i gniazdem sieciowym z tyłu. Przełącznik na przednim panelu w środkowej pozycji PREHEAT to nic innego jak stand by, przesunięcie go w górę albo w dół włącza napięcie anodowe odpowiednio w trybie wysokiej albo niskiej mocy.

Ukryty z tyłu przełącznik wyłącza jedną lampę mocy (tryb Single-Ended) wybraną tym selektorem (V4/ V5 - należy pamiętać, by co pewien czas przełączać selektor, by lampy równo się zużywały). W zależności od kombinacji tych dwóch przełączników 3-pozycyjnych (z tyłu i na froncie) uzyskujemy moc odpowiednio 0,5/1,5/7/42 W. W trybie VOICE I wzmacniacz ma szerszą charakterystykę utrzymaną w stylistyce brzmień amerykańskich, VOICE II to klimaty brytyjskie z podkreślonym wyższym środkiem pasma. Środek można również wzmocnić filtrem MID-KICK, co jednocześnie poszerza pasmo regulacji MIDDLE.

Potencjometry działają w klasycznej konfiguracji - VOLUME jako czułość wejściowa, trójpasmowa korekcja, regulacja pogłosu cyfrowego REVERB wraz z wyłącznikiem, MASTER jako głośność końcowa. Pogłos można załączać dołączonym w zestawie przełącznikiem nożnym. Trzy gniazda głośnikowe umożliwiają podłączanie kolumn 8 i 16 Ohm (8, 16, 2 × 16). Z tyłu znalazły się jeszcze gniazda szeregowej pętli efektów SEND i REVERB, która może być odłączona, podobnie jak pogłos, zupełnie z toru dedykowanymi przyciskami.

Ważąca 8,2 kg głowa Victory V40 dostarczana jest wraz z solidnym, wzmacnianym i zapinanym na suwak pokrowcem, a dołączony pasek umożliwia wygodne przenoszenie headu na ramieniu.

BRZMIENIE


Po włączeniu V40, od razu uderza dynamiczna odpowiedź na atak oraz duży headroom - 40 W mocy jest tu naprawdę skuteczne i wzmacniacz przebija się spokojnie przy głośnej sekcji na scenie, dając spory zapas dynamiki. Opcja Voice I to klasyczna barwa typu 'blackface' z okrągłym niskim środkiem i bardzo klarowną górą, pięknie wchodzącą w lekkie przełamanie w okolicach połowy skali gałki VOLUME. Wybrzmienie dźwięków jest ponadprzeciętne i nie dziwią tu przyznane w 2015 nagrody przez branżową, zachodnią prasę.

Przy pełnej, ciepłej barwie wszystkie dźwięki w akordach są dobrze słyszalne, a brzmienie łączy charakter Hiwatta i Fendera Twin. Tryb Voice II jest nieco bardziej agresywny i jeszcze lepiej sprawdza się w rejonach crunch - tu po dopaleniu MID KICK otrzymujemy czułą, solową barwę blues-rockową po dodaniu gainu, ponownie wzorowo oddającą artykulację i wydobywającą nasycone harmoniczne. Korekcja jest bardzo użyteczna w całym zakresie a wisienką na torcie jest możliwość zmiany mocy w bardzo szerokim zakresie - ustawimy tu zarówno pełny, lampowy sound na małej głośności jak i kilka wariantów kompresji, zmieniającej barwę i jej czucie pod palcami. Całość dopełnia bogaty i muzyczny pogłos załączany footswitchem.

Victory V40 The Duchess to butikowej klasy head oferujący ponadprzeciętne oddanie niuansów artykulacji oraz dynamikę rzadko spotykaną w kompaktowych, lampowych headach średniej mocy. Klarowne, czyste barwy w dwóch rasowych odmianach uzupełniane tu są kilkoma poziomami bluesowego, czy blues-rockowego gainu, dodatkowo wzmacniacz wzorowo współpracuje z kostkami efektowymi, mogąc być doskonałą bazą do rozbudowanego pedalboardu.

www.guitarcenter.pl
www.victoryamps.com

 

Moc: 42 W/7 W/1,5 W/0,5 W
Lampy: 3 × 12AX7, 2 × EL34
Gniazda: INPUT, SEND, RETURN,
FOOTSWITCH REVERB, SPEAKER
OUTPUTS (16 Ohm, 8 Ohm, 8 Ohm),
Przełączniki: HIGH/STANDBY/LOW,
REVERB ON , VOICE, MID-KICK, FX
LOOP & REVERB BYPASS, FX LOOP
BYPASS, SINGLE-ENDED MODE, POWER
Regulacje: VOLUME, TREBLE, MIDDLE,
BASS, REVERB, MASTER
Wymiary: 342 × 185 × 185 mm
Masa: 8,2kg
Produkcja: Wielka Brytania


Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6