BUGERA 1990 Infinium

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki BUGERA
Testy
2015-08-26
BUGERA - 1990 Infinium

Bugera 1990 Infinium to pod względem ceny najtańszy model lampowych wzmacniaczy serii Modern niemieckiego producenta, podobnie jak pozostałe, wyposażony w nowatorski układ kontroli lamp mocy wydłużający ich żywotność oraz sygnalizujący ewentualne uszkodzenia czerwonymi diodami na tylnym panelu.

Konstrukcja głowy o mocy 120 W jest oparta na trzech lampach ECC83 w przedwzmacniaczu pracujących w klasie A oraz czterech lampach 5881 w końcówce mocy z przełącznikiem trybu ich pracy - pentody / triody - dzięki czemu moc wyjściową można obniżyć o połowę. Wspomniany układ Infinium pozwala na stosowanie różnych typów lamp zamiennie z fabrycznym kompletem, np. 6L6 czy EL34. Nie wymaga to wizyty u technika ani manualnej regulacji prądu podkładu - parametrami pracy steruje układ elektroniczny. Dwa kanały - czysty i przesterowany - mają wspólną czteropasmową korekcję oraz niezależne regulacje czułości wejściowej, natężenia pogłosu oraz głośności.

Z tyłu umieszczono gniazda pętli efektów z regulacją głośności, dwa wyjścia głośnikowe z przełącznikiem impedancji 4 / 8 / 16 Ohm, dzięki czemu wzmacniacz można łatwo dostosować do różnorodnych kolumn. Panel uzupełniają dwa wyjścia - jedno bezpośrednie (DIRECT), drugie z symulacją kolumny (RECORDING). W komplecie dołączono podwójny przełącznik nożny do zmiany kanałów i wyłączania pogłosu.

Obudowa oklejona czarnym Tolexem jest otwarta z tyłu - metalowa siatka chroni lampy i transformatory, a jednocześnie zapewnia odprowadzanie ciepła. Wzmacniacz wyposażono w cyfrowy pogłos o charakterystyce dużej sali koncertowej (large arena). Jak łatwo wywnioskować z oznaczenia modelu, wzmacniacz nawiązuje do rockowej stylistyki lat 90. Trudno oprzeć się wrażeniu, że jest on wzorowany na sprawdzonej konstrukcji Marshall JCM 900 Dual Reverb - ma nawet taki sam układ i kolejność potencjometrów, w tym charakterystyczną podwójną regulację pogłosu i głośności.

Pewne odrębności pojawiają się od strony brzmieniowej. Zastosowane lampy 5881, dotychczas kojarzone z drogimi wzmacniaczami klasy custom, charakteryzują się większą czułością niż bardziej popularne EL34 czy 6L6. Dzięki temu można uzyskać mocniejsze przesterowanie przy niższym poziomie wyjściowym. Kanał CLEAN oprócz brzmienia typowo czystego zapewnia również łatwy w kontroli overdrive i bluesowy crunch. Dźwięk jest wyważony pasmowo z lekkim podkreśleniem niższego środka i góry. Kanał LEAD to typowo brytyjski przester z dużym zapasem czułości - naturalnie skompresowany, akcentujący wyższy środek pasma, minimalnie cieplejszy w dole i niższym środku niż klasyczny JCM 900. Brzmienie jest czytelne i wyraziste a 120 W mocy bez problemu zapewni doskonałą słyszalność nawet na dużej i bardzo głośnej scenie. W innych okolicznościach wskazana jest jej redukcja do 60 W.

Wzmacniacz idealnie nadaje się do grania hard rocka i metalu, co oczywiście nie dyskwalifikuje go w łagodniejszych gatunkach - na lżejszym przesterze również spisuje się świetnie a cena jest korzystna w stosunku do jakości - tak wykonania, jak dźwięku.

www.bugera-amps.com
www.soundtrade.pl

 

Moc: 120 / 60 W
Kanały: 2
Lampy: 3 x ECC83, 4 x 5881
Regulacje: CLEAN GAIN, LEAD GAIN,
BASS, MIDDLE, TREBLE, PRESENCE,
CLEAN REVERB, CLEAN VOLUME,
LEAD REVERB, LEAD VOLUME, FX
LOOP LEVEL,
Przełączniki: POWER MODE -
PENTODE / TRIODE, impedancja 4 /
8 / 16 Ohm
Przyłącza: INPUT, FX LOOP - SEND &
RETURN, DIRECT OUT, RECORDING
OUT, 2 wyjścia głośnikowe
Wymiary: 685 × 249 × 246 mm
Masa: 21,3 kg


Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5