MAGIX Guitar Workshop SE

Rodzaj sprzętu: Pozostałe

Pozostałe testy marki MAGIX
Testy
2009-03-09
MAGIX - Guitar Workshop SE
Niemiecka firma Magix to producent niedrogiego oprogramowania do obsługi multimediów, a także zaawansowanych aplikacji studyjnych, takich jak np. Samplitude.
Do pierwszej grupy należy aplikacja Guitar Workshop Special Edition przeznaczony dla początkujących gitarzystów. Przedmiotem testu będzie jednopłytowa wersja aplikacji oznaczona jako Special Edition (SE), choć istnieje jeszcze dwupłytowa edycja - 2nd Version. W przeciwieństwie do 2nd Version, która dostarczana jest wraz z pudełkiem i posiada drukowaną instrukcję obsługi, wersja SE to tylko jedna płyta CD bez żadnych dodatków.

LEKCJE

Po włożeniu krążka do napędu CD-ROM aplikacja uruchamia się automatycznie. W menu startowym mamy możliwość przejścia do menu głównego, instalacji wersji demo kilku multimedialnych programów firmy Magix (do obróbki audio i wideo), przeglądania zawartości płyty, instalacji przeglądarki multimediów o nazwie playR Jukebox lub też połączenia się ze stroną producenta, a także ustawienia ogólnej głośności. Po wybraniu opcji przejścia do menu głównego pojawia się krótki filmik wideo z popisową grą na gitarze elektrycznej w wykonaniu prowadzącego warsztat Chrisa Korbleina, a następnie Main Menu (menu główne), w którym znajdują się cztery odnośniki do poszczególnych lekcji oraz możliwość wyboru opcji Jamroom, w której uczący się może ćwiczyć poznane akordy.

Pierwsza z czterech lekcji omawia trzy podstawowe typy gitar, poszczególne części instrumentu, postawę grającego, strojenie, zapis tabulaturowy oraz sposób trzymania kostki. Po lewej stronie znajduje się tekst lekcji w języku angielskim, który można odtworzyć również w wersji audio lub wydrukować, a po prawej okno, w którym możemy oglądać krótkie instruktażowe filmy wideo, związane z omawianym zagadnieniem. Kolejne lekcje prezentowane są w identyczny sposób, przy czym lekcja druga omawia podstawowe diagramy akordowe dla akordów durowych i molowych, trzecia - podstawowe podziały rytmiczne i pracę prawej ręki w czasie grania akordów, a czwarta - akordy z użyciem chwytu barré, akordy kwintowe oraz zasady odnajdowania ich na gryfie. Ostatnia, piąta opcja menu głównego nazwana Jamroom prowadzi do pliku wideo, gdzie Chris Korblein objaśnia sposób korzystania z programu o nazwie Music Maker V2000, w którym można doskonalić nabyte umiejętności.

JAMROOM

W przeciwieństwie do programu instruktażowego, dostępnego wprost z płyty, aplikacja Music Maker V2000 wymaga instalacji. Jeśli już ją zainstalowaliśmy, to po kliknięciu odnośnika w Guitar Workshop pojawia się główne okno programu Music Maker V2000 ze ścieżką perkusyjną w tempie 80BPM. Możemy ją zapętlić i ćwiczyć wraz z nią, a w wolne miejsca na trackach możemy wstawić dostępne na płycie próbki basowe, klawiszowe oraz omawiane w warsztacie podziały grane na gitarze akustycznej. Dzięki temu, przy odrobinie szczęścia, istnieje możliwość zmontowania w ciągu kilku minut prostej aranżacji ulubionej piosenki. Do tak przygotowanego podkładu można nie tylko ćwiczyć akordy z lekcji, ale również dograć swoją partię gitarową lub też inne partie.

Jeśli liczba tracków okaże się niewystarczająca (trzeba ją określić przy tworzeniu nowego projektu - maksymalna ich liczba w tej wersji programu to 16), wówczas można zmiksować dotychczas nagrane ślady do dwóch śladów stereo i nagrywać dalej. Dostępne na płycie klipy dźwiękowe zapisane są w formacie WAV i tempie 80BPM, tak więc gdybyśmy chcieli grać w innym tempie, to musimy albo postarać się o próbki w odpowiednim tempie, albo skorzystać z funkcji Timestretching, która rozciąga lub skraca próbki w tempie 80BPM, ale niestety odbywa się to kosztem ich jakości. Jeśli potrzebujemy, możemy także przetransponować próbkę w górę lub w dół, co może okazać się przydatne, gdyż wśród dostępnych próbek są np. akordy Fm i Gm, ale nie ma już F#m (oczywiście transpozycja także pogarsza jakość próbki).

Do programu możemy wstawić plik MIDI lub skorzystać z funkcji MIDI Link, dzięki której plik MIDI będzie odtwarzany razem z aktualnie otwartym projektem (aplikacja współpracuje także z plikami wideo w formacie AVI). Wzajemne głośności tracków ustawiamy za pomocą miksera, a inna możliwość to operowanie "łapkami" znajdującymi się przy każdym klipie. Dzięki nim można zmienić głośność klipu, wykreować fade-in i fade-out, spowodować sekwencyjne odtwarzanie tego samego klipu w obrębie jednego tracku lub skrócenie jego odtwarzania tylko do pewnego fragmentu. Do dyspozycji jest kilka efektów, które można zastosować w nagranym już materiale - są to m.in. distortion, echo i reverb. Gdy projekt jest gotowy, korzystamy z funkcji Export Arrangement miksującej wszystkie ścieżki do pliku stereo w formacie WAV.

PODSUMOWANIE

Zawarte w aplikacji Guitar Workshop SE lekcje przeznaczone są dla początkujących gitarzystów, a nawet także dla osób, które dopiero mają chęć zacząć swoją przygodę z gitarą i jeszcze nie wiedzą, który instrument wybrać. Materiał lekcyjny jest na poziomie elementarnym i obejmuje wyłącznie grę akordową na prostych "ogniskowych" akordach i przy użyciu najprostszych podziałów rytmicznych wykonywanych kostką. Nie ma tu ani jednego słowa o grze solowej, nie mówiąc już o technikach artykulacyjnych i wykonawczych realizowanych na każdej z trzech omawianych gitar, które to techniki stanowią niekiedy ważny argument w kwestii wyboru danego typu instrumentu przez wchodzącego w świat muzyki adepta.

Tak więc pod względem wartości edukacyjnej poziom aplikacji dostosowany jest do osób stawiających pierwsze kroki w świecie gitary, chcących poznać (bo jakżeby inaczej) najprostsze akordy. Oprócz tego na płycie dostępna jest także okrojona wersja programu do wielośladowej rejestracji dźwięku, dzięki której możliwe jest nie tylko ćwiczenie z dostępnymi próbkami, ale również wykreowanie własnego projektu. Pomimo pewnych ograniczeń programu Music Maker V2000 - jak choćby brak możliwości edycji danych MIDI - wersja ta może stanowić dobry punkt wyjścia dla wielu osób, dla których nagrywanie muzyki w domu jest zagadnieniem nowym i nieznanym. Gdy ograniczenia programu Music Maker V2000 zaczną być dla użytkownika uciążliwe, wówczas może on zakupić upgrade do pełnej wersji programu lub zdecydować się na jeden z zaawansowanych programów do wielośladowej rejestracji dźwięku.

Robert Lewandowski

Wynik testu
Funkcjonalność:
4
Wykonanie:
5
Brzmienie:
4
Jakość / Cena:
6