LEKCJE
Po włożeniu krążka do napędu CD-ROM aplikacja uruchamia się automatycznie. W menu startowym mamy możliwość przejścia do menu głównego, instalacji wersji demo kilku multimedialnych programów firmy Magix (do obróbki audio i wideo), przeglądania zawartości płyty, instalacji przeglądarki multimediów o nazwie playR Jukebox lub też połączenia się ze stroną producenta, a także ustawienia ogólnej głośności. Po wybraniu opcji przejścia do menu głównego pojawia się krótki filmik wideo z popisową grą na gitarze elektrycznej w wykonaniu prowadzącego warsztat Chrisa Korbleina, a następnie Main Menu (menu główne), w którym znajdują się cztery odnośniki do poszczególnych lekcji oraz możliwość wyboru opcji Jamroom, w której uczący się może ćwiczyć poznane akordy.Pierwsza z czterech lekcji omawia trzy podstawowe typy gitar, poszczególne części instrumentu, postawę grającego, strojenie, zapis tabulaturowy oraz sposób trzymania kostki. Po lewej stronie znajduje się tekst lekcji w języku angielskim, który można odtworzyć również w wersji audio lub wydrukować, a po prawej okno, w którym możemy oglądać krótkie instruktażowe filmy wideo, związane z omawianym zagadnieniem. Kolejne lekcje prezentowane są w identyczny sposób, przy czym lekcja druga omawia podstawowe diagramy akordowe dla akordów durowych i molowych, trzecia - podstawowe podziały rytmiczne i pracę prawej ręki w czasie grania akordów, a czwarta - akordy z użyciem chwytu barré, akordy kwintowe oraz zasady odnajdowania ich na gryfie. Ostatnia, piąta opcja menu głównego nazwana Jamroom prowadzi do pliku wideo, gdzie Chris Korblein objaśnia sposób korzystania z programu o nazwie Music Maker V2000, w którym można doskonalić nabyte umiejętności.
JAMROOM
W przeciwieństwie do programu instruktażowego, dostępnego wprost z płyty, aplikacja Music Maker V2000 wymaga instalacji. Jeśli już ją zainstalowaliśmy, to po kliknięciu odnośnika w Guitar Workshop pojawia się główne okno programu Music Maker V2000 ze ścieżką perkusyjną w tempie 80BPM. Możemy ją zapętlić i ćwiczyć wraz z nią, a w wolne miejsca na trackach możemy wstawić dostępne na płycie próbki basowe, klawiszowe oraz omawiane w warsztacie podziały grane na gitarze akustycznej. Dzięki temu, przy odrobinie szczęścia, istnieje możliwość zmontowania w ciągu kilku minut prostej aranżacji ulubionej piosenki. Do tak przygotowanego podkładu można nie tylko ćwiczyć akordy z lekcji, ale również dograć swoją partię gitarową lub też inne partie.Jeśli liczba tracków okaże się niewystarczająca (trzeba ją określić przy tworzeniu nowego projektu - maksymalna ich liczba w tej wersji programu to 16), wówczas można zmiksować dotychczas nagrane ślady do dwóch śladów stereo i nagrywać dalej. Dostępne na płycie klipy dźwiękowe zapisane są w formacie WAV i tempie 80BPM, tak więc gdybyśmy chcieli grać w innym tempie, to musimy albo postarać się o próbki w odpowiednim tempie, albo skorzystać z funkcji Timestretching, która rozciąga lub skraca próbki w tempie 80BPM, ale niestety odbywa się to kosztem ich jakości. Jeśli potrzebujemy, możemy także przetransponować próbkę w górę lub w dół, co może okazać się przydatne, gdyż wśród dostępnych próbek są np. akordy Fm i Gm, ale nie ma już F#m (oczywiście transpozycja także pogarsza jakość próbki).
Do programu możemy wstawić plik MIDI lub skorzystać z funkcji MIDI Link, dzięki której plik MIDI będzie odtwarzany razem z aktualnie otwartym projektem (aplikacja współpracuje także z plikami wideo w formacie AVI). Wzajemne głośności tracków ustawiamy za pomocą miksera, a inna możliwość to operowanie "łapkami" znajdującymi się przy każdym klipie. Dzięki nim można zmienić głośność klipu, wykreować fade-in i fade-out, spowodować sekwencyjne odtwarzanie tego samego klipu w obrębie jednego tracku lub skrócenie jego odtwarzania tylko do pewnego fragmentu. Do dyspozycji jest kilka efektów, które można zastosować w nagranym już materiale - są to m.in. distortion, echo i reverb. Gdy projekt jest gotowy, korzystamy z funkcji Export Arrangement miksującej wszystkie ścieżki do pliku stereo w formacie WAV.
PODSUMOWANIE
Zawarte w aplikacji Guitar Workshop SE lekcje przeznaczone są dla początkujących gitarzystów, a nawet także dla osób, które dopiero mają chęć zacząć swoją przygodę z gitarą i jeszcze nie wiedzą, który instrument wybrać. Materiał lekcyjny jest na poziomie elementarnym i obejmuje wyłącznie grę akordową na prostych "ogniskowych" akordach i przy użyciu najprostszych podziałów rytmicznych wykonywanych kostką. Nie ma tu ani jednego słowa o grze solowej, nie mówiąc już o technikach artykulacyjnych i wykonawczych realizowanych na każdej z trzech omawianych gitar, które to techniki stanowią niekiedy ważny argument w kwestii wyboru danego typu instrumentu przez wchodzącego w świat muzyki adepta.
Tak więc pod względem wartości edukacyjnej poziom aplikacji dostosowany jest do osób stawiających pierwsze kroki w świecie gitary, chcących poznać (bo jakżeby inaczej) najprostsze akordy. Oprócz tego na płycie dostępna jest także okrojona wersja programu do wielośladowej rejestracji dźwięku, dzięki której możliwe jest nie tylko ćwiczenie z dostępnymi próbkami, ale również wykreowanie własnego projektu. Pomimo pewnych ograniczeń programu Music Maker V2000 - jak choćby brak możliwości edycji danych MIDI - wersja ta może stanowić dobry punkt wyjścia dla wielu osób, dla których nagrywanie muzyki w domu jest zagadnieniem nowym i nieznanym. Gdy ograniczenia programu Music Maker V2000 zaczną być dla użytkownika uciążliwe, wówczas może on zakupić upgrade do pełnej wersji programu lub zdecydować się na jeden z zaawansowanych programów do wielośladowej rejestracji dźwięku.
Robert Lewandowski