ARIA Pro II PE-350PG

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki ARIA
Testy
2021-05-07
ARIA - Pro II PE-350PG

Aria Guitars obecna na rynku już od ponad pół wieku to jedna z najstarszych japońskich firm produkujących gitary elektryczne, basowe i akustyczne. W 1975 roku powstała marka Aria Pro II, pod której szyldem powstawały wysokiej klasy instrumenty przeznaczone dla profesjonalnych muzyków, a w obecnej, szerokiej ofercie znaleźć można kilkanaście serii gitar elektrycznych, basowych, elektrycznych i elektryczno - akustycznych, klasycznych oraz ukulele.

Trzypozycyjny przełącznik umieszczono w delikatnym zagłębieniu na górnym rogu. Od pewnego czasu gitary dostępne są na naszym rynku dzięki krakowskiemu dystrybutorowi Music Info, a w kolejnym teście gościmy pięknie prezentujący się model Aria Pro II PE-350PG pochodzący z nowej kolekcji przygotowanej na 2021, w ramach serii PE350 obejmującej cztery modele o korpusach single cut w stylu unowocześnionego LP.

BUDOWA

Aria Pro II PE-350PG posiada korpus z okoume w stylu LP z pojedynczym wcięciem cutaway, prezentujący się bardziej nowocześnie dzięki ostrzejszemu wyprofilowaniu dolnego rogu. Drewno okoume wyróżnia mniejsza gęstość i waga, choć tonalnie zbliżone jest do mahoniu, i od lat stosowane jest, na nieco mniejszą skalę, przez wielu producentów gitar. Rzeźbiony top zdobi laminat z klonu płomienistego otoczony miodowym bindingiem, wykończony atrakcyjnie prezentującym się błyszczącym lakierem w cieniowanym kolorze Aged Lemon Drop. Tył odsłania fakturę drewna, od razu zauważyć też można mniejszą grubość korpusu, co przekłada się bezpośrednio na wygodę gry, a konstrukcja set-in z wklejanym gryfem zapewnia dobry rezonans i wybrzmienie.

 
 
 

Szyjkę z okoume o okrągłym profilu również wykończono błyszczącym lakierem, a ukośne ścięcie łączenia zapewnia bardzo dobry dostęp do najwyższych pozycji. Palisandrowa podstrunnica wzbogacona podobnie jak przy topie, ciemno-żółtym bindingiem oraz dużymi trapezowymi markerami z imitacji masy perłowej mieści 22 średniej wielkości progi. Całość wieńczy oryginalna, dosyć duża symetryczna główka w czarnym, błyszczącym wykończeniu z chromowanymi kluczami w układzie 3+3.

Jej front zdobi złote, zmieniające odcień logo marki na szczycie oraz nazwa serii PE. Osprzęt dopełnia stały, nieco poszerzony mostek Aria SPT ze strunociągiem QH o regulowanej wysokości – zakotwiczone w nim końcówki strun przekładane są od tyłu strunociągu. Za przeniesienie brzmienia odpowiada para humbuckerów Aria Classic Power “CPH-1C” w chromowanych puszkach mocowanych kremowymi ramkami do topu, sterowanych 3-pozycyjnym przełącznikiem oraz dwoma parami potencjometrów głośności i tonów dedykowanych oddzielnie każdemu z pickupów. Model PE-350PG wyróżnia się dwoma rodzajami osadzonych w wyfrezowanych zagłębieniach gałek: pierwsza, ‘górna’ para humbuckera gryfowego to klasyczne, przezroczyste ciemno-miodowe gałki, pozostałe dwie dedykowane pickupowi przy mostku wyróżnia jaśniejszy, złoty kolor oraz srebrne topy. Gitara posiada krótszą menzurę 25,75” (628 mm), w komplecie otrzymujemy też czarny przewód jack-jack.

 

W PRAKTYCE

Gitara na żywo wygląda jeszcze lepiej niż na zdjęciach – wykończony na wysoki połysk rzeźbiony i lekko wypukły na środku top w połączeniu z klonem płomienistym oraz pięknym kolorem Aged Lemon Burst o bursztynowo-pomarańczowym odcieniu prezentuje się bardzo efektownie. Widoczna powierzchnia nieprzysłonięta pickguardem wzbogacana jest chromowanymi pickupami i mostkiem oraz różnymi gałkami potencjometrów dedykowanych przetwornikom, przywołującymi na myśl słynnego Les Paula Gary’ego Moore’a. Instrument Arii wyróżnia cienki i lekki korpus, który w połączeniu z wyprofilowaniem łączenia wklejanego gryfu z korpusem zapewnia wyjątkowo komfortowy dostęp do najwyższych partii podstrunnicy. Szyjka ma okrągły, nieco większy profil i na początku czuć gryf w ręku, jednak po chwili gry dzięki krótszej menzurze, niskiej akcji strun i również nieco węższemu ich rozstawowi palce same biegają przy legatowych przebiegach.

Niektórym osobom może mniej podobać się dosyć nietypowy kształt i wielkość główki, która wprowadza oryginalny element retro-vintage do całości. Wykończenie jest staranne, nie widać żadnych niedoróbek w położeniu lakieru czy oszlifowaniu progów – biorąc pod uwagę efektowny wygląd i konstrukcję set-in jest to zdecydowanie instrument wyróżniający się w tej, a nawet wyższej półce cenowej. Aria PE-350PG na sucho brzmi sprężyście i równo, ma akustyczny charakter, co może być też zasługą drewna okoume. Na kanale czystym całość odzywa się zbalansowanym brzmieniem, w którym słyszalny jest wspomniany charakter, kojarzący się z gitarami z komorami rezonansowymi. Gitara ładnie oddaje dynamikę ataku, barwa humbuckera gryfowego maciesów kojarzonych z vintage’ową klasyką. Pokładowe pickupy dzięki średniemu poziomowi sygnału dobrze oddają opisany wyżej charakter gitary przy mocniejszym gainie, choć tu już lepiej wypada humbucker mostkowy – otwartość pozycji gryfowej objawia się w bardziej wyrazistej najwyższej górze, która z drugiej strony lepiej oddaje niuanse gry kostką oraz dodaje klarowności.

PODSUMOWANIE

Aria Pro II PE-350PG będąca nowością na 2021 rok zaskakuje swoimi walorami i biorąc pod uwagę poziom cenowy, świadczy o możliwościach japońskiego producenta. Brzmieniowo mamy do czynienia z wysokiej klasy instrumentem, dodatkowo dobrze wykonanym i pięknie prezentującym się, zdecydowanie wykraczającym poza swoją cenę.

 www.musicinfo.pl

 www.ariaguitars.com

Konstrukcja: set-in (Heel-Less Set Neck)
Korpus: okoume
Top: profilowany, wzorzysty klon płomienisty, kremowy binding
Gryf: okoume Podstrunnica: palisander Progi: 22 medium
Klucze: die cast, chromowane
Skala: 24,75” (628 mm)
Układ elektryczny: 2 x humbuc ker Aria Classic Power CPH-1C (Alnico 5), 2 x VOLUME, 2 x TONE, 3-pozycyjny przełącznik
Mostek: chromowany, Aria Origi nal SPT ze strunociągiem QH
Wykończenie: AGLD (Aged Lemon Drop)

 

 

Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
1 670.00 zł
Dystrybutor