FENDER American Professional II Stratocaster

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki FENDER
Testy
Piotr Szarna
2020-12-04
FENDER - American Professional II Stratocaster

Debiutująca na początku 2017 roku flagowa seria Fendera - American Professional doczekała się drugiej, udoskonalonej odsłony - American Professional II.

Ręcznie budowana w USA - przez profesjonalistów, dla profesjonalistów - seria American Professional łączy ponadczasową jakość instrumentów marki, umiejętności i doświadczenie jej lutników oraz technologiczne innowacje dostosowane do potrzeb współczesnych gitarzystów.

W wyniku licznych konsultacji z artystami oraz wsłuchaniu się w opinie użytkowników, nowa seria American Professional II przynosi wszystkie cechy, które zadecydowały o sukcesie American Pro (instrumenty American Professional były rozwinięciem wcześniejszej linii Standard) i jeszcze je ulepsza. Konstruktorzy Fendera zachowali wszystkie elementy, które pokochali gitarzyści i dodali ulepszone funkcje, aby poprawić brzmienie, grywalność i stylistykę.

 

W skład serii Fender American Professional II wchodzą gitary i basy obejmujące modele: American Professional II Stratocaster, Stratocaster HSS i Stratocaster Left-Hand; American Professional II Telecaster, Telecaster Left-Hand i Telecaster Deluxe; American Professional II Jazzmaster; American Professional II Precision Bass, Precision Bass Left-Hand, Precision Bass V; American Professional II Jazz Bass, Jazz Bass Left-Hand, Jazz Bass V i Jazz Bass Fretless.

Instrumenty oferowane są z palisandrowymi lub klonowymi podstrunnicami w nowych wykończeniach Dark Night, Miami Blue, Mercury i Roasted Pine. Ponadto wybór obejmuje wersje: Olympic White, 3-Color Sunburst, Black, Butterscotch Blonde, Sienna Sunburst i Mystic Surf Green. W zależności od wykończenia zastosowano też różne kolory pickguardów - szylkretowy, aged white, czarny i miętowy. W teście gościmy klasyczny model American Professional II Stratocaster z trzema singlami, wykończony w nowym, turkusowym odcieniu Miami Blue.

BUDOWA

Fender American Professional II Stratocaster posiada korpus z olchy wykończony na wysoki połysk lakierem uretanowym w oryginalnym kolorze Miami Blue, łączącym ciepłe odcienie turkusowego nieba i oceanu.

Klonowy gryf o wygodnym, lekko okrągłym profilu Deep "C" charakteryzuje się nowym, wygodniejszym wykończeniem, nazwanym 'Super-Natural' - satynowym w jego tylnej części oraz błyszczącym na główce. Komfort gry poprawia również bardziej ergonomicznie wyprofilowane łączenie gryfu z korpusem wraz z asymetryczną płytką przykręconą czterema wkrętami, jak również zaokrąglone krawędzie klonowej podstrunnicy o promieniu 9,5” (241 mm), mieszczącej 22 wąskie i wysokie progi Narrow Tail. Całość uzupełniają czarne kropki markerów oraz siodełko z kości o szerokości 42,8 mm. Wykończeniu Miami Blue towarzyszy trójwarstwowy pickguard Mint Green.

Na osprzęt składają się obniżające wysokość nad główką chromowane klucze Fender Standard Cast/Sealed Staggered oraz 2-punktowy synchronizowany mostek tremolo z blokiem ze stali walcowanej na zimno, z wciskanym ramieniem oraz stalowymi siodełkami typu vintage z giętej blachy.

2-punktowy synchronizowany mostek tremolo posiada siodełka typu vintage z giętej blachy.

Nowością są też pickupy - za brzmienie odpowiada trio nowych przetworników V-Mod II Single-Coil Strat, pięciopozycyjny przełącznik oraz potencjometry Master Volume, Tone 1 (gryf/środek) i Tone 2 (mostek). Gałka głośności skrywa układ Treble bleed, który zachowuje górę pasma przy skręceniu, a wygodne przełączanie push-push w pokrętle Tone dodaje przetwornik gryfowy przy pierwszej i drugiej pozycji przełącznika, co pozwala na uzyskanie dwóch dodatkowych barw, niedostępnych w zwykłym Stracie. Gitara fabrykę opuszcza z założonym setem strun 9-42 i dostarczana jest w komplecie z czarnym, dopasowanym futerale Deluxe Molded Case z bardzo wytrzymałego, odlewanego tworzywa.

Za znakomite brzmienie odpowiada trio nowych przetworników V-Mod II Single-Coil Strat.

WRAŻENIA

Gitary z serii American Standard od dekad wyznaczały wzorzec słynnego Strata i były najczęściej wybieranymi instrumentami przez fanów amerykańskiej marki, w tym często profesjonalnych muzyków. Wprowadzona w 2017 seria American Professional usprawniła jeszcze tę konstrukcję uwzględniając sugestie gitarzystów, a najnowsza inkarnacja American Professional II podnosi jeszcze mocniej poprzeczkę dopracowując kilka elementów i dodając nowe rozwiązania.

Testowany Fender American Professional II Stratocaster jest tego dobitnym przykładem, w zasadzie zwrócono uwagę na każdy element konstrukcji w celu stworzenia idealnego Strata dla szukającego takiego właśnie instrumentu, wymagającego gitarzysty. Kolor Miami Blue to piękny odcień turkusu, na żywo może wydawać się nawet zbyt cukierkowy, jednak tworzy atrakcyjną całość, szczególnie w połączeniu z jasnym klonowym gryfem. Tu zachowano sprawdzony, bardzo wygodny profil ‘C’, dodatkowo zaokrąglono krawędzie podstrunnicy, co w połączeniu z satynowym tyłem (nowe wykończenie nazwane 'Super Natural') zapewnia znakomity komfort gry.

Wygodne przełączanie push-push w pokrętle Tone dodaje przetwornik gryfowy do pierwszej i drugiej pozycji przełącznika.

Lakierowana na połysk podstrunnica ma zwolenników i przeciwników, dodaje niewątpliwie blasku i absolutnie nie zmniejsza wygody gry czy to przy podciąganiu czy wibrowaniu strun. W ten komfortowy obraz wpisują się wyższe progi Narrow Tail oraz nowe, ścięte łączenie gryfu z korpusem pozwalające na lepszy dostęp do wyższych pozycji. Kolejnym mocnym punktem jest dopracowany, płynnie działający mostek tremolo z wygodnie wciskanym ramieniem, choć do jego idealnej pracy warto przesmarować siodełko główki (pomocny będzie grafit bądź smar teflonowy). Całości dopełnia profesjonalny, odlewany i lekki futerał doskonale zabezpieczający instrument.

BRZMIENIE

Został przed nami chyba najważniejszy element, czyli brzmienie – na pokładzie znalazły się nowe, jeszcze lepiej dopracowane przetworniki V-Mod II oraz zmodyfikowany nieco układ elektryczny. Już poprzednia ich wersja zaprojektowana przez Tima Shawa wyróżniała się zastosowaniem różnych magnesów (Alnico 2/3/5) dla różnych strun, jak też zróżnicowania magnesów w zależności od pozycji (mostek/ środek/gryf). Tutaj pickupy jeszcze podrasowano pod kątem uzyskania rasowego, stratowego brzmienia. Gitara bardzo dobrze odzywa się bez podłączenia, równe i długie wybrzmienie, balans góra-dół, sprężyste basy oraz ekspresyjny środek i góra to elementy godne profesjonalnego instrumentu.

Na osprzęt składają się obniżające stopniowo wysokość nad główką chromowane klucze Fender Standard Cast/Sealed Staggered.

Po podłączeniu American Professional II Stratocaster na czystym kanale odzywa się szklankową prezencją, środek ma ten rasowy, ciepły stratowy charakter, bas jest bardzo czysty i dynamiczny, co pokazuje jak dobrze pickupy zostały dopracowane, co dodatkowo widać przy zmianach konfiguracji połączeń. Singiel gryfowy ma mocny środek i iskrzącą górę z lekko wycofanym środkiem i stratowym powietrzem – barwa jest godna rasowych singli vintage, a lekka kompresja powoduje, że doskonale sprawdza się też na kanale drive i mocnym, blues-rockowym przesterowaniu.

Detale są wzorowo oddawane, przełączenie w 4 pozycję wprowadza stratowy dzwonek z ekspresyjną prezencją i ciepłym niskim środkiem – mocniejszy atak w struny otwiera górę ale bez wprowadzania metaliczności. Dalej mamy wyrazisty, mocniejszy środek środkowego singla, jasną, lekko country’ową 2 międzypozycję z ciepłym dołem i szklistą górą oraz ostrzejszy singiel pod mostkiem, który jest wzorowo dobrany pod kątem głośności i poziomu sygnału do reszty – wystarczająco by zagrać jak dynamiczny, jasny singiel vintage, oraz mocny, rockowy pickup ze stratowym pazurem w górze po dodaniu gainu. Już to stawia gitarę American Professional II jako kompletnego, rasowego Strata pięknie grającego na cleanie oraz świetnie wydobywającego niuanse na blues-rockowym przesterze, który też bardzo ładnie wyczyszcza się gałką Volume nie tracąc czytelności góry i okrągłego dołu.

Komfort gry poprawia bardziej ergonomicznie wyprofilowane łączenie gryfu z korpusem wraz z asymetryczną płytką przykręconą czterema wkrętami.

Całość dopełnia możliwość dodania do pozycji 1 i 2 pickupu gryfowego poprzez opcję push-push w gałce Tone. W pierwszej opcji otrzymujemy bardzo ciekawą opcję Tele, o jednak wyraźnie słyszalnej stratowej szklance uzupełnianej ciepłym dołem, oraz trzy pickupy grające razem w pozycji 2 – tu clean jest również stratowy, jednak o mocniejszym środkowym konturze, barwa unikalna w palecie Stratocastera, która wzorowo reaguje na mocniejszy atak ekspresyjnie podkreślając harmoniczne i wyższą górę.

PODSUMOWANIE

Fender American Professional II Stratocaster pokazuje, że po tylu dekadach Fender wciąż jest w stanie nie tylko podrasować od strony funkcjonalności swoje znakomite konstrukcje, jaką niewątpliwie był model Standard, a później American Professional, ale także wznieść na jeszcze wyższy poziom brzmienie uzyskiwane w każdej pozycji przełącznika, idealnie wręcz łącząc tradycję z nowoczesnością – dodając jeszcze w nowej odsłonie American Professional II dwie piękne barwy dzięki opcji push-push.

www.fender.com

 

Korpus: olcha
Gryf: klon, Deep C, satynowe wykończenie „Super-Natural”
Podstrunnica: klon, błyszczące wykończenie, zaokrąglone krawędzie
Siodełko: kość, 42,8 mm
Radius: 9,5” (241 mm)
Progi: 22 Narrow Tail
Klucze: Fender Standard Cast/Sealed Staggered
Mostek: 2-punktowy ze stalowym blokiem i wciskanym ramieniem
Układ elektryczny: Fender V-Mod II Single-Coil Strat × 3; przełącznik 5-pozycyjny; VOLUME, TONE 1 (gryf, środek), TONE 2 (mostek) – push/push dodający pickup gryfowy do pozycji 1 i 2
Wykończenie: połysk, lakier uretanowy, Miami Blue
Wyposażenie: futerał Deluxe Molded Case

 

Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
8 599.00 zł