CHAPMAN ML-3 Modern

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki CHAPMAN
Testy
2018-05-18
CHAPMAN - ML-3 Modern

Chapman Guitars to stosunkowo młoda marka, która w ciągu kilku lat działalności zdobyła sporą popularność łącząc wyjątkowo wysoką jakość wykonania i brzmienia z atrakcyjną ceną. Za projektami instrumentów stoi Rob Chapman, doświadczony gitarzysta znany m.in. z kanału You Tube, gdzie od lat prezentuje sprzęt gitarowy.

Obecnie Chapman Guitars oferuje wiele modeli dostępnych w czterech seriach: Standard, Pro, Signature oraz ręcznie wykonywanej, nowej linii British Standard. Kolejny już instrument, który otrzymaliśmy z łódzkiego sklepu Guitar Center, gdzie można obejrzeć sporo modeli brytyjskiej marki, to model ML-3 Modern, należący do tańszej serii Standard.

BUDOWA

Chapman ML-3 to unowocześniona konstrukcja korpusu typu Tele, występująca w dwóch odmianach: Traditional z klasycznym układem pickupów Telecastera, oraz testowany Modern – z dwoma humbuckerami na pokładzie. Modele ML-1 to tzw. „superstraty” z dwoma wycięciami w korpusie, a ML-2 bazuje na kształcie Les Paula. Chapman ML-3 Modern posiada korpus z mahoniu, na którym znalazł się top z klonu płomienistego wykończony na wysoki połysk w ciemnoszarym kolorze Lunar. Jest to oczywiście cienki fornir, jednak prezentuje się naprawdę efektownie, a dodatkowo krawędź otacza naturalny, drewniany binding. Gitara dostępna jest też w krwistej czerwieni o nazwie Incarnadine.

Mamy tu wyprofilowanie pod prawe ramię, dodatkowo dolny róg posiada z obu stron głębokie wyżłobienia ułatwiające dostęp do wysokich pozycji. Tył korpusu wykończono czarnym, błyszczącym lakierem a przykręcany, wpuszczony głębiej klonowy gryf o profilu C posiada satynową powierzchnię. Zaokrąglona na brzegach podstrunnica z hebanu Macassar zaopatrzona jest w 24 progi jumbo i legitymuje się płaskim radiusem o wartości 350 mm (ok. 13,75”). Rolę znaczników pozycji pełnią perłowe kropki, umieszczone też na bocznej, górnej krawędzi oraz duży symbol nieskończoności na 12 progu, również wykonany z masy perłowej. Odwrócona, zgrabna główka to już w zasadzie znak firmowy Chapmana – zamontowano tu w jednym rzędzie zamknięte klucze Chapmana o przełożeniu 18:1. Czarny, błyszczący front uzupełnia duże logo w formie podpisu wraz z nazwą Chapman Guitars, dwa dociski strun oraz siodełko Graph Tech Black TUSQ o długości 42 mm, przy którym widoczne jest zagłębienie kryjące śrubę regulacji obustronnego pręta napinającego. Osprzęt uzupełnia stały, czarny mostek Chapmana ze strunami przechodzącymi przez korpus.

Układ elektryczny tworzą dwa czarne humbuckery Chapman Sonorous Zerø z ceramicznymi magnesami oraz rezystancją 10,5 kOhm i 12,5 kOhm odpowiednio przy gryfie i mostku. Całość obsługiwana jest 3-pozycyjnym przełącznikiem oraz dwoma potencjometrami głośności i tonów, z których drugi w trybie push-pull rozłącza cewki pickupów (pracują wtedy zewnętrzne połówki przetworników). Gniazdo wyjściowe zamontowano w boku korpusu na blaszce w kształcie elipsy przykręconej dwoma wkrętami. Gitara posiada klasyczną menzurę 25,5” (648 mm), założone fabrycznie struny D'Addario NYXL 9-42 i dostarczana jest w dobrej klasy, piankowym pokrowcu Chapman Deluxe Gig Bag.

W PRAKTYCE

ML-3 Modern prezentuje się bardzo estetycznie z klonowym, wzorzystym topem, choć ciemno-szare wykończenie Lunar mocno tonuje wygląd instrumentu. Od razu uwagę zwracają takie detale jak głębsze wcięcie rogu, naturalny binding czy delikatne zaokrąglenie krawędzi podstrunnicy. Do wykończenia nie można mieć żadnych zastrzeżeń, a stosunek jakości do ceny stoi tu na naprawdę wysokim poziomie – w komplecie dostajemy jeszcze przecież dobrej klasy firmowy gig-bag. Mostek zapewnia dłuższy sustain oraz wygodę dla oparcia ręki przy palm-mutingu, gitara ładnie stroi i trzyma strój, a struny ustawione są nisko nad gryfem – tu zadowoleni będą nie tylko początkujący, ale i bardziej doświadczeni gitarzyści. Dwa humbuckery w połączeniu z rozłączaniem cewek pozwalają na znacznie szersze wykorzystanie gitary w różnych stylach muzycznych, choć dosyć mocny sygnał wyjściowy mówi o bardziej rockowym przeznaczeniu ML-3.

Kanał czysty to zbalansowane, ciepłe barwy humbuckera z lekko wycofanym środkiem i zaskakującą klarownością - na przetworniku gryfowym dół nie dominuje, a barwa jest wyraźnie określona i sprawdza się zarówno przy pełnych, jak i rozłożonych akordach. Połączenie pickupów wprowadza dodatkowy kolor, brzmienie rozjaśnia się lekko w środku i dynamiczniej reaguje na atak. Rozłączenie cewek w każdej pozycji przełącznika już dosyć mocno zmienia charakter – pojawia się jasna prezencja i mniej dolnych częstotliwości. Nie można mówić tu o stratowej barwie, jednak jaśniejszy kontur wprowadza ciekawe barwy podkładowe, a po dodaniu gainu możemy cieszyć się nowoczesnym, crunchowym brzmieniem o bardziej agresywnym charakterze. Pełne pickupy znakomicie odnajdują się już na kanale drive, co pokazuje dopasowanie ich zarówno do siebie jak i całej, mahoniowo-klonowej konstrukcji instrumentu.

Rockowe riffy cechuje wyważenie zadziorności w górze, miękkiego środka i zwartego, zdefiniowanego basu, dzięki czemu ML-3 bardzo ładnie radzi sobie też po obniżeniu stroju w metalowych klimatach. Na sustain, separację dźwięków w akordowych riffach i oddanie detali artykulacyjnych nie można narzekać, a całość sprawuje się zaskakująco dobrze jak na średnią, albo raczej średnią-niższą półkę cenową. Tu rozłączenie cewek dodaje jeszcze agresywności, chociaż przy high-gainowych nastawieniach dają się już we znaki większe zakłócenia, co jest zresztą normalne przy grających singlach.

PODSUMOWANIE

Chapman ML-3 to nowoczesna gitara o szerokich, rockowych możliwościach, która dzięki rozłączaniu cewek odnajdzie się w też szerszej stylistyce. W bardzo atrakcyjnej cenie otrzymujemy wygodny, dobrze wykonany i bardzo stylowo prezentujący się instrument łączący bardziej klasyczny design z nowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi oraz nowoczesnym brzmieniem.

www.guitarcenter.pl
www.chapmanguitars.co.uk

 

Korpus: mahoń
Top: klon, fornir klon płomienisty, naturalny binding
Gryf: klon, satynowe wykończenie
Podstrunnica: heban
Progi: 24 jumbo niklowe
Mostek: stały Chapman
Menzura: 648 mm (25,5”)
Klucze: Chapman 18:1
Układ elektryczny: humbucker Chapman Sonorous Zerø × 2, przełącznik 3-pozycyjny, VOLUME, TONE (push-pull)
Wykończenie: wysoki połysk, Lunar
Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5.5
Cena
1 839.00 zł