PRS 2017 SE Tremonti Custom Exotic

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki PRS
Testy
2017-11-13
PRS - 2017 SE Tremonti Custom Exotic

Oryginalny model PRS SE Mark Tremonti zaprezentowany został w 2003 roku jako czysto rockowa gitara zbudowana oczywiście zgodnie z zaleceniami artysty.

Gitarzyści niemogący pozwolić sobie na amerykańskie wersje sygnatur PRS-a na pewno z zadowoleniem przyjmą pojawienie się najnowszej, limitowanej serii PRS SE Exotic Top, w której dostępne są sygnowane przez Marka Tremontiego modele zaopatrzone w efektowne, egzotyczne topy.

PRS 2017 SE Tremonti Custom Exotic
występuje w kilku wersjach wykończenia z różnymi odmianami egzotycznego drewna - hebanu, zebra, klonu spalted i obecnego w naszym teście modelu Swamp Ash, czyli wzorzystego jesionu w egzotycznej odmianie.

BUDOWA


Limitowana seria PRS SE Exotic produkowana jest w Korei, a w wielu aspektach dzięki wyśrubowanej kontroli jakości instrumenty te zbliżają się do znacznie droższych, amerykańskich odpowiedników. Gruby, mahoniowy korpus typu Singlecut posiada profilowany, klonowy top z naklejonym egzotycznym fornirem z jesionu. Dzięki temu gitara prezentuje się znakomicie, a solidna klonowa płyta ma też swój udział w brzmieniu.

Całość, zarówno z przodu jak i z tyłu wykończona jest na wysoki połysk w naturalnym, jasno-brązowym odcieniu. Top otacza dwuwarstwowy binding, któremu towarzyszy szylkretowa, szeroka obwódka w stylu tortoise. Mocne podcięcie w dolnym rogu ułatwia też dostęp do najwyższych pozycji. Standardowo dla PRS-a mahoniowy gryf o profilu Wide Thin wklejony jest w korpus i zaopatrzony w palisandrową, 22-progową podstrunnicę ozdobioną perłowymi markerami ptaków, otoczoną warstwowym, czarno-białym bindingiem oraz obwódką tortoise.

Zgrabna, zmodyfikowana nieco główka posiada wykończenie jesionowym fornirem i bindingiem podobnie jak na korpusie. Zamontowano tu niklowane klucze PRS SE a otwór pręta zasłania czarna płytka z napisem Tremonti. Osprzęt uzupełnia niklowany, obustronny mostek tremolo PRS, który dzięki wyfrezowaniu z tyłu pozwala na szerszy zakres działania. Ramię mostka wciskane jest otwór a znajdująca się z tyłu śrubka pozwala na ustabilizowanie go w dowolnej pozycji.

Układ elektryczny tworzą nowo opracowane humbuckery Tremonti 'S' w kremowo-czarnej wersji typu Zebra, sterowane 3-pozycyjnym przełącznikiem na górnym rogu oraz dedykowanymi parami potencjometrów głośności i tonów. Gitara dysponuje menzurą 25" i dostarczana jest w solidnym, ładnie prezentującym się, brązowym firmowym gig-bagu PRS SE.

W PRAKTYCE


Instrumenty serii PRS SE Exotic wyróżniają się na starcie efektownym, unikalnym wykończeniem i nie inaczej jest w przypadku testowanego egzemplarza z wzorzystą odmianą jesionu, choć zaliczyć można go do najbardziej stonowanych spośród czterech dostępnych topów. Dopracowanie detali stoi na wysokim poziomie, a szerszy, płaski gryf Wide Thin w połączeniu z niską akcją strun zapewnia bardzo dobry komfort gry dla lewej ręki. Mostek działa płynnie i w szerokim zakresie dając wygodne podparcie dla prawej dłoni, choć nie można też przesadzać z ekstremalnym użyciem ramienia tremolo z uwagi na brak blokowanych kluczy. Podobnie pogłębione wycięcie cutaway oraz wklejenie gryfu są bardzo przyjazne dla zapuszczania się w rejony najwyższych progów.

Na sucho gitara odzywa się wręcz wzorowo jasnym, dynamicznym i sprężystym tonem, który ocieplany jest okrągłą górą przetwornika gryfowego po podłączeniu do wzmacniacza. Czysta barwa w tej pozycji jest pełna i dynamiczna, a po przełączeniu w środkową pozycję zyskuje jaśniejszy kontur idealny do podkładów. Tremonti to jednak rockowa marka sama w sobie, a sygnowana sygnatura dopiero po włączeniu kanału drive pokazuje co potrafi. Zanim dotrzemy do high-gainu gitara bardzo artykulacyjnie odzywa się w blues-rockowych rejonach, rasowo zahaczając o klasykę rocka przy humbuckerze mostkowym, który czaruje połączeniem miękkiej góry z kleistym, wyższym środkiem, dodającym drapieżności oraz wyrazistości riffom.

Po dodaniu gainu całość zmienia się tylko na lepsze - palm muting jest jednocześnie nasycony i agresywny, oddając perkusyjny rytm i niuanse gry, a solówki mają ponadprzeciętny sustain i śpiewny, czytelny środek. Humbucker przy gryfie jest już bardziej stonowany i cieplejszy w górze, ale nie gubi artykulacji i klarowności nawet przy typowym high-gainie. To zdecydowanie gitara dla fanów przesterów Marka Tremotiego, ale z high-gainowego prog-rocka bez problemu może nas przenieść zarówno w śpiewne rejony blues-rockowe jak i obszary mocnego metalu.

PODSUMOWANIE


Nowa, limitowana seria PRS SE prezentuje się niezwykle ciekawie zarówno pod względem wizualnym jak i jakościowym, a należący do niej testowany PRS 2017 SE Tremonti Custom Exotic to rockowa maszyna o pięknej aparycji i rasowym, przesterowanym brzmieniu, którym od lat czaruje gitarzystów Mark Tremonti. Jeśli szukacie instrumentu z rockową, wirtuozerską duszą okraszonego oryginalnym wyglądem, bez typowego, shredderskiego designu - Tremonti SE Exotic jest doskonałym wyborem.

www.fxmusic.pl
www.prsguitars.com

 

Top: Egzotyczny Swamp Ash
Korpus: Mahoń
Gryf: Wklejany, klon, Wide Thin
Podstrunnica: Palisander, markery ptaki PRS, binding
Menzura: 25"
Progi: 24
Mostek: PRS SE Tremolo w/ Trem-Up
Klucze: PRS SE
Osprzęt: Niklowany
Przetworniki: PRS Tremonti 'S'
Elektronika: 2 x VOLUME, 2 x TONE, przełącznik 3-pozycyjny
Wykończenie: Wysoki połysk, naturalne, binding
Wyposażenie: firmowy, wzmacniany gig-bagWynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5.5
Cena
3 599.00 zł
Dystrybutor