PRS SE 277 Semi-Hollow Soapbar

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki PRS
Testy
2017-05-19
PRS - SE 277 Semi-Hollow Soapbar

PRS SE 277 Semi-Hollow Soapbar to instrument zwracający uwagę swoją nietypową budową wyróżniającą go z większości dostępnych na rynku rozwiązań.

Autor testu: Sławomir Sobczak

Przede wszystkim jest to gitara barytonowa, w której zrezygnowano z litego korpusu na rzecz konstrukcji typu semi-hollow body. Kolejna ciekawostka to obecność klasycznych przetworników typu soapbar. Wygląda ciekawie? Sprawdźmy to!

Gitary barytonowe są ciekawą alternatywą dla instrumentów 7-strunowych, ponieważ - podobnie jak one - dobrze radzą sobie z niskimi strojami. Dzięki dłuższej menzurze można je stroić do B, mając jednocześnie do dyspozycji standardową liczbę strun (przypomnijmy, że wciąż jest to sześć strun). W przeciwieństwie do gitar o większej liczbie strun, których popularność eksplodowała wraz z rozwojem współczesnych odmian metalu, gdzie niektórym gitarzystom ciągle brakuje niższych tonów - barytony są obecne na rynku od lat 60.

BUDOWA


Jak łatwo się domyślić, nazwa modelu nawiązuje do skali instrumentu wynoszącej 27,7". Symbol gitary to 277SHVSSB2. Litery SH są skrótem od Semi-Hollow, natomiast VS pochodzi od rodzaju wykończenia pudła rezonansowego - Vintage Sunburst. Ostatnie dwie litery SB to oczywiście skrótowe oznaczenie przetworników typu soapbar. Instrument jest także oferowany w wersji ciemnoszarej (Gray Black), która poza wykończeniem niczym nie różni się pod względem budowy. Jest jeszcze dostępny podobny model SE 277 Baritone z litym korpusem i humbuckerami.

Całość sprawia bardzo przyjemne wrażenie i nie budzi najmniejszych zastrzeżeń pod względem wykończenia. W górnej części korpusu (a ściślej mówiąc pudła rezonansowego) znajduje się klasyczny otwór rezonansowy typu ef, który nadaje gitarze specyficzny klimat. Płytę wierzchnią wykonano z klonu płomienistego o atrakcyjnym wizualnie układzie słojów. Jego fakturę dodatkowo podkreśla delikatny, stonowany sunburst. Klonowy gryf wklejono w korpus, dbając o to, aby miejsce połączenia zapewniało dobry dostęp do najwyższych pozycji.

Na palisandrowej podstrunnicy nabito 22 progi, których wykończenie nie budzi najmniejszych zastrzeżeń. Gryf zwraca uwagę wyjątkowo (szczególnie biorąc pod uwagę wielkość menzury) niskim profilem, który jest wyraźnie spłaszczony (oznaczenie producenta: Wide Fat). Na główce o typowym dla instrumentów marki PRS kształcie znajdziemy sześć firmowych kluczy rozmieszczonych w układzie 3+3, a także płytkę maskującą komory kryjącej nakrętkę pręta napinającego gryf. Za mocowanie strun odpowiada klasyczny stały mostek marki PRS, w którym struny są przewlekane przez korpus (strings-through-body).

Na układ elektryczny składają się dwa przetworniki PRS SE Soapbar zamknięte w estetycznych kremowych puszkach z tworzywa sztucznego, 3-pozycyjny przełącznik pickupów, a także para potencjometrów VOLUME i TONE uzupełniona miodowymi, półprzezroczystymi gałkami. Gitara jest dostarczana w estetycznym miękkim pokrowcu w kolorze brązowym.

WRAŻENIA I BRZMIENIE


Gitarzyści przyzwyczajeni do standardowych menzur, a szczególnie do krótszej gibsonowskiej 24,75", mogą poczuć się nieswojo, grając na instrumencie o skali wynoszącej aż 27,7". Różnica jest wyraźnie odczuwalna, odległości między progami są dłuższe, dlatego realizacja niektórych szerzej rozłożonych na gryfie fraz może wymagać zwiększonego wysiłku. Nawet gra prostych riffów opartych na powerchordach wymaga przyzwyczajenia i innego rozstawienia palców.

Instrument SE 277 jest fabrycznie wyposażony w typowy w przypadku barytonów komplet strun .014-.068", które przy skali 27,7" dają naciąg zbliżony do tego znanego ze standardowych gitar. Oczywiście są też różnice, ponieważ struna G3 jest wyposażona w owijkę, więc mamy tylko dwie struny wiolinowe. Szerokie i masywne progi dają dobry kontakt ze strunami, cienki gryf jest wyjątkowo wygodny, a starannie wyprofilowane miejsce połączenia z korpusem pozwala na swobodne poruszanie się nawet w najwyższych pozycjach. Na wysoki komfort gry ma też wpływ niska akcja strun, która po wyjęciu gitary z pokrowca nie wymagała żadnych korekt.

Po zagraniu kilku dźwięków na sucho uwagę zwraca nie tyle mocny, co wręcz potężny dźwięk o wyraźnie akustycznym charakterze. Instrument mocno rezonuje i długo wybrzmiewa, dając klarowną górę, mocny środek i ciepło wydobywające się z głębokiego dołu. Barwa jest wyrównana, gitara zachowuje się stabilnie i nie gaśnie tak szybko, jak instrumenty o mniejszej menzurze.

Po podłączeniu do wzmacniacza SE 277 Semi-Hollow Soapbar daje zwarty, ładnie zdefiniowany dźwięk o dużej zawartości harmonicznych. Gitara zachowuje się wyjątkowo stabilnie w dole pasma, dając potężny sound o długim sustainie. Przetworniki nie ograniczają możliwości gitary, a wręcz przeciwnie - wydobywają z niej to, co najlepsze, eksponując bogactwo harmoniczne, o jakim można pomarzyć w przypadku humbuckerów. SE 277 jest instrumentem stworzonym do pracy z bogatymi fakturami dźwiękowymi i zabawy niuansami artykulacyjnymi, który znajdzie zastosowanie w jazzie, rocku progresywnym i wszędzie tam, gdzie ważne są szczegóły.

PODSUMOWANIE


PRS SE 277 Semi-Hollow Soapbar to udany instrument łączący w sobie najlepsze cechy gitar barytonowych oraz semi-hollow body. Wyraźny składnik akustyczny w brzmieniu oraz obecność pickupów typu soapbar dają charakterystyczny, miękki i plastyczny dźwięk, którego przeznaczenie daleko wychodzi poza wąski kanon makabrycznie niskich strojów tak obecnie popularnych za sprawą gatunków typu djent. Należy podkreślić, że testowana gitara ma daleko szersze ambicje, dlatego użycie jej jedynie do metalu byłoby de facto marnowaniem jej prawdziwego potencjału. SE 277 może z powodzeniem znaleźć zastosowanie w jazzie, folku i w innych gatunkach, w których istnieje potrzeba uzyskania pełnego, masywnego dźwięku pochodzącego z niskich rejestrów - dźwięku, który jednak nadal można zidentyfikować.

 

konstrukcja: set-in
korpus: mahoń (z komorą rezonansową)
płyta wierzchnia: klon
gryf: klon
profil gryfu: płaski (Wide Fat)
podstrunnica: palisander
progi: 22
skala: 27,7" (704 mm)
klucze: PRS
układ elektryczny: 2x przetworniki
PRS SE Soapbar, przełącznik
3-pozycyjny, potencjometry 1x
VOLUME i 1x TONE
mostek: PRS (strings-through-body)
osprzęt: niklowany
wykończenie: sunburst
wyposażenie: pokrowiec
struny: .014-.068"
kraj produkcji: Korea


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5
Dystrybutor