D’ANGELICO D'Angelico EX-SS

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki D’ANGELICO
Testy
2017-10-18
D’ANGELICO - D'Angelico EX-SS

Kiedy amerykański, posiadający włoskie korzenie lutnik John D’Angelico otworzył swój mały warsztat w Nowym Jorku w 1932 roku, firma Chrysler oraz wieżowiec Empire State miały niecałe 2 lata.

Zainspirowany nową architekturą D'Angelico wzbogacił swoje instrumenty elementami wykończenia i osprzętem odwołującymi się do tego designu. Po latach gitary D'Angelico zdobyły reputację jednych z najlepszych konstrukcji archtop w historii, a wśród użytkowników marki wymienić można takie nazwiska jak Pete Townshend (The Who), Russel Malone czy Joe Perry z Aerosmith.

Dzięki sieci salonów muzycznych Riff, oferujących instrumenty D'Angelico, otrzymaliśmy do testu model EX-SS, model semi-hollow łączący tradycyjny styl marki z bardziej nowoczesnymi, wykraczającymi już poza jazzowy obszar możliwościami.

BUDOWA


Gitary produkowane są w Korei według najwyższych standardów jakościowych, a od drogich instrumentów Master Builder różni je głównie zastosowanie tańszego, laminowanego drewna. W przypadku modelu EX-SS mamy do czynienia z cienkim korpusem semi-hollow z pojedynczym wcięciem cutaway, wykonanym z laminowanego klonu płomienistego i wykończonym na wysoki połysk w przypalanym, ciemno-szarym odcieniu. Głębokość i maksymalna szerokość wynosi tu odpowiednio 1,75" i 15 cali. Całość zdobi siedmiowarstwowy binding oraz wpisujący się w styl Art-deco pickguard Tortoise Scalini.

Model Excel-SS oferowany jest z 2 odmianami mostka tune-o-matic: z klasycznym strunociągiem oraz centralnym, wewnętrznym blokiem drewna, oraz efektownym, złoconym strunociągiem D’Angelico Stairstep. W drugim przypadku zastosowano wewnętrzne wzmocnienie w postaci mniejszego, klonowego bloku oraz mahoniowej podstawy mostka umieszczonej pod płytą wierzchnią, łączących top z tyłem korpusu. Wklejany gryf to konstrukcja 3-częściowa o smukłym profilu C, wykonana z dwóch kawałków klonu przedzielonych paskiem orzecha i zaopatrzona w 22-progową, palisandrową podstrunnicę ozdobioną kremowym bindingiem oraz prostokątnymi markerami z masy perłowej.

Duża, otoczona warstwowym bindingiem główka z oryginalnie rzeźbionym kształtem na końcu i wpasowanym, metalowym elementem wzbogacona jest wizualnie elementami nawiązującymi do architektury Nowego Jorku, w postaci imponującej, perłowej inkrustacji z nazwą serii Excel czy aluminiowej płytki otworu pręta regulacyjnego. Wykończoną hebanowym fornirem powierzchnię uzupełnia jeszcze logo marki z masy perłowej. Zamontowano tu po obu stronach złote klucze Grover Imperial Super Rotomatic ze schodkowymi główkami.

Za przeniesienie brzmienia odpowiadają umieszczone w złotych puszkach humbuckery Kent Armstrong Alnico V, obsługiwane 3-pozycyjnym przełącznikiem oraz dedykowanymi parami potencjometrów głośności i tonów, zakończonymi gustownymi, hebanowymi gałkami. Gitara dysponuje krótszą menzurą 25" (635 mm) i dostarczana jest w czarnym, sztywnym firmowym futerale Deluxe.

W PRAKTYCE


Gitara po wyjęciu z futerału prezentuje się bardzo stylowo, a stonowany lakier z subtelnie zarysowaną fakturą klonu płomienistego jest elegancko dopełniany oryginalnymi, efektownymi elementami, jak binding, pickguard, złoty strunociąg czy wykończenie główki z charakterystyczną inkrustacją czy płytką otworu pręta - wszystko to powoduje wrażenie obcowania z instrumentem z najwyższej półki, tym bardziej że wykończenie detali stoi na bardzo dobrym poziomie. Model D'Angelico EX-SS można zobaczyć na scenie chociażby u takich artystów jak Bob Weir czy Kurt Rosenwinkel.

Gitara oferuje równie wysoki komfort gry - smukły gryf i niska akcja strun łączą się tu z wygodnym i lekkim korpusem, który akustycznie mieści się pomiędzy większymi konstrukcjami hollow a klasycznym ES-335. Barwa jest pełna, rezonująca, dźwięki długo i równo wybrzmiewają. Pokładowe pickupy to klasyczne, nieco wzmocnione wersje humbuckerów PAF - większy sygnał sprawdza się wyjątkowo dobrze na kanale drive zachowując jednocześnie naturalność i niuanse barwy. Dwa pickupy z pełną regulacją zapewniają paletę barw wykraczającą poza kojarzony z gitarami hollow-body jazz, choć czyste brzmienie humbuckera gryfowego zaskoczyć może niejednego miłośnika tego gatunku - po lekkim przykręceniu tonów EX-SS oferuje ciepłą, rasową jazzową barwę o bardzo ładnej separacji dźwięków w akordach i dynamice solowych przebiegów.

Połączone pickupy przenoszą w przyjemne, funkowe obszary a po dodaniu gainu otrzymujemy klasowy instrument do blues-rocka, o bardziej nosowym, ale i bardziej oryginalnym brzmieniu w porównaniu do ES- 335, choć z drugiej strony czasem brakuje przetwornikom wyższej prezencji, która szczególnie na czystych barwach podkreśliłaby jeszcze mocniej ładny, akustyczny charakter gitary D'Angelico. Humbucker mostkowy ma bardziej wyeksponowaną górę z lekko nosowym środkiem, ale cały czas słychać tu ciepłą nutę konstrukcji hollow. Gitara nie ma też problemu z rockowym drivem, oferując tłusty dół i bogate harmoniczne, choć w rejony metalowe lepiej się tu nie zapuszczać.

PODSUMOWANIE


D'Angelico EX-SS podobnie jak inne instrumenty amerykańskiej marki, wyróżnia się dystyngowanym wyglądem wzbogaconym atrakcyjnymi dodatkami. Jakość wykończenia i materiałów to już profesjonalna półka instrumentów, a brzmienie o wyraźnym charakterze konstrukcji hollow odnajdzie się w wielu gatunkach muzycznych, od jazzu, przez rockabilly po bluesa i rocka - co czyni z modelu Excel-SS naprawdę ciekawą, bardzo atrakcyjną wizualnie alternatywę dla klasycznej 335-tki.

www.riff.net.pl
www.dangelicoguitars.com

 

Konstrukcja: hollowbody, cutaway
Korpus (boki, tył, top): klon płomienisty
(szerokość 15", grubość 1,75")
Gryf: wklejany, 3-częściowy klon/
orzech/klon
Podstrunnica: palisander
Progi: 22 medium jumbo
Skala: 25" (635 mm)
Siodełko: kość
Klucze: Grover Super Rotomatic
Mostek: Tune-o-matic, złoty
strunociąg D'Angelico Stairstep
Układ elektryczny: 2 x humbucker
Kent Armstrong Vintage 57,
VOLUME, 2 x TONE, 3-pozycyjny przełącznik
Waga: 3.1 kg
Wykończenie: połysk, binding
korpusu i gryfu, złocony osprzęt
Wyposażenie: sztywny futerał Deluxe


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5