EPIPHONE Ltd. Ed. Les Paul Custom 100th Anniversary Outfit

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki EPIPHONE
Testy
2017-05-12
EPIPHONE - Ltd. Ed. Les Paul Custom 100th Anniversary Outfit

Choć marka Epiphone należy do Gibsona i traktowana jest przez gitarzystów z nieco mniejszym pietyzmem, to właśnie od niej rozpoczęła się historia tych kultowych już instrumentów opatrzonych nazwiskiem słynnego założyciela, które wraz z wdrożeniem Les Paula do produkcji w latach 50. wywarły przemożny wpływ na brzmienie całej późniejszej muzyki.

Autor testu: Piotr Szarna

W 2015 roku Epiphone zaprezentował wyjątkowy, limitowany model Les Paul Custom 100th Anniversary Outfit, będący hołdem złożonym Les Paulowi na 100 rocznicę jego urodzin, i który mamy przyjemność gościć w naszym teście. Les był częstym gościem fabryki Epiphone w House Of Stathopoulo na Manhattanie, gdzie stworzył też pierwsze prototypy słynnego Les Paula. Manufaktura Epiphone zbudowała jedyny w swoim rodzaju instrument, prezentujący kultowe i ulubione przez Lesa elementy gitarowego designu, jak chociażby wykończenie 24-karatowym złotem czy efektowne inkrustacje.

BUDOWA


Epiphone w przypadku sygnowanych i limitowanych instrumentów przyzwyczaił nas do dosyć długich nazw, nie inaczej jest więc i w tym przypadku. Epiphone Ltd. Ed. Les Paul Custom 100th Anniversary Outfit dostępny jest w dwóch odmianach: w wykończeniu naturalnym z topem z klonu płomienistego naklejonym na mahoniowym korpusie oraz w testowanej wersji Cherry, w której w pełni mahoniowy korpus wykończono transparentnym, wiśniowym lakierem ukazującym fakturę mahoniowego topu.

Całość wieńczy jeszcze pięciowarstwowy, kremowo-czarny binding oraz czarno-biały, warstwowy pickguard. Wklejany metodą Mortise i Tenon mahoniowy gryf posiada wygodny profil typu D 1960 Slim Taper i zaopatrzony jest w palisandrową podstrunnicę o 12-calowym radiusie, otoczoną kremowym bindingiem. Nabito tu i precyzyjnie wykończono 22 progi medium jumbo a funkcję markerów pełnią efektowne prostokąty z białej masy perłowej uzupełnione pięknymi, kolorowymi trójkątami z abalonu.

Odchylona do tyłu, powiększona i otoczona kilkuwarstwowym bindingiem czarna główka prezentuje się równie imponująco - na środku widnieje wypełniająca niemal cały front, tradycyjna inkrustacja Epiphone'a "Vine" wykonana z masy perłowej, umieszczone na szczycie perłowe logo Epiphone z malutkim kamieniem cyrkonii wpasowanym w kropkę litery i, oraz pozłacana płytka otworu pręta z wygrawerowanym napisem "Les Paul 100th Anniversary". Po bokach w układzie 3+3 zamontowano złote klucze Grover Imperial ze "schodkowymi" główkami. Z tyłu główki znajduje się też pamiątkowa kalkomania "The Legacy of Les Paul: 1915 - 2015" z czarno-białym wizerunkiem twarzy Les Paula.

Osprzęt uzupełnia pozłacany 24-karatowym złotem, podobnie jak pozostałe metalowe elementy, stały mostek LockTone Tune-o-matic ze strunociągiem. Układ elektryczny tworzą dwa humbuckery Epiphone ProBucker- 2 (gryf) i ProBucker-3 (mostek) w pozłacanych puszkach, z możliwością indywidualnego rozłączania cewek za pomocą gałek VOLUME typu push-pull. Zaprojektowano je w fabryce Gibsona w Nashville w Tennessee, na wzór klasycznych pickupów Gibson PAF. Wszystkie gałki wykonane są z miodowego, przezroczystego materiału i mają metalowe znaczniki pozycji, dodatkowo gałki głośności push-pull posiadają lekkie wcięcie dokoła, ułatwiające ich wyciąganie. Gitara jak przystało na limitowany, rocznicowy i wyjątkowy instrument dostarczana jest w dopasowanym futerale z logiem 100th Anniversary, a w środku znajdziemy też kilka ciekawych dodatków - Certyfikat Autentyczności ze zdjęciem w czarnej, otwieranej oprawie, pasek w stylu vintage czy 3 jubileuszowe kostki.

WRAŻENIA


Być może u niektórych przygotowana z okazji setnych urodzin Les Paula, jubileuszowa gitara Epiphone może wywołać wrażenie przesytu, jednak mimo bogatego wykończenia całość nie przytłacza wodotryskami - widzimy bardzo ładnego, wiśniowego Les Paula ze złotym osprzętem i efektownymi elementami wykończenia - pamiętajmy, że użyto tu cienkiej warstwy 24-karatowego złota. Każdy element jest dopieszczony, markery podstrunnicy i imponująca inkrustacja na główce stylowo i efektownie dopełniają całość, dodatkowo mamy tu kilka małych "perełek" jak kamień cyrkonii w logo Epiphone, złota grawerowana płytka otworu pręta czy zdjęcie Les Paula z tyłu główki. Gitara produkowana jest w Chinach, ale do poziomu wykończenia czy setupu nie można mieć żadnych zastrzeżeń.

Akcja strun na poziomie niewiele przekraczającym 1 mm dla struny pierwszej E mówi sama za siebie - dla mocniej grających kostką należy nieco zwiększyć wysokość, ale i tak jubileuszowy Epiphone oferuje bardzo komfortowe warunki dla lewej dłoni, poparte jeszcze zgrabnym profilem Slim Taper typu D. Klucze o przełożeniu 18:1 pracują płynnie i zapewniają wysoką precyzję strojenia. Na koniec na uwagę zasługuje też firmowy, czarny wyściełany futerał wraz z estetycznym Certyfikatem ze zdjęciem, skórzanym paskiem w stylu vintage czy trzema kostkami Epiphone z rocznicowym nadrukiem.

BRZMIENIE


Pierwsze uderzenie w struny absolutnie nie rozczarowuje - Les Paul odzywa się bardzo dźwięcznie i sprężyście z lekko słyszalnym akustycznym charakterem, chociaż nie ma tu aż tak mocnego, niskiego środka jak w droższych Gibsonach (tu mam na myśli już cenę z dwu- lub trzykrotnie wyższego pułapu). Włączenie na kanale czystym wzmacniacza oznajmia od razu o rasowym charakterze vintage starych konstrukcji Les Paula i przetworników PAF - barwa pickupu gryfowego jest czysta i klarowna, z krystaliczną prezencją dopełnianą pełnym, dynamicznym środkiem i nieco wycofanym basem. Nie ma mowy o rozlazłym dole pasma, sound humbuckera ProBucker-2 jest pełny, wydaje się nieco jaśniejszy od testowanego niedawno Gibsona Classic, jednak bez wrażenia żadnej metaliczności - po prostu klasowy, czysty i naturalny dźwięk znany z instrumentów Gibsona.

Rozłączenie cewek nie oferuje na pewno stratowego brzmienia single-coil, ale bardzo ładnie sprawdza się przy połączeniu z drugim pickupem. Tu już dzięki oddzielnym potencjometrom push-pull uzyskamy cztery w pełni użyteczne, bardzo ładne barwy akordowe: konturowy, jasny sound pojedynczych cewek, tłuste i klarowne brzmienie obu pełnych humbuckerów znane z gitar Gibson Les Paul, idealnie sprawdzające się też przy artykulacyjnych zagrywkach bluesowych, oraz dwa warianty połączenia jednego humbuckera i pojedynczej cewki drugiego. W ostatnim przypadku przechodzimy z niemal szklankowego charakteru o cieplejszym niskim środku przy pełnym pickupie gryfowym do jaśniejszego brzmienia o bardziej klarownym dole przy pełnym humbuckerze mostkowym i "połówką" gryfowego. W każdej z konfiguracji brzmienie jest zbalansowane i bardzo ładnie oddaje artykulację, co słychać znakomicie na barwie crunch. Tu dół nie jest może tak tłusty i dynamiczny jak w amerykańskich Gibsonach, ale oddanie niuansów i reakcja na dynamikę jest wyjątkowo dobra, dźwięki w akordach długo wybrzmiewają, a wszystkie składniki są dobrze słyszalne.

Zarówno w obszarze blues-rockowym jak i klasycznym rocku jubileuszowy Epiphone oferuje rasowe, okrągłe w górze i dynamiczne barwy, których w tej cenie próżno szukać u innych marek. Tu nawet koneserzy typowo gibsonowskich barw vintage mogliby być zaskoczeni - bez problemu znajdziemy bluesowe, nowoczesne brzmienia przywołujące na myśl Robbena Forda, czy ostrzejsze, tłuste i klarowne dźwięki klasyki rocka lat 80. Nie gorzej jest na kanale czy też barwie high-gain - nic nie bzyczy w górze, sustain i harmoniczne stoją na poziomie profesjonalnych już instrumentów. Nie ustawimy tu z biegu może metalowych brzmień czy nasyconego prog-rocka, ale jest to klasowy instrument o vintage'owym zacięciu, oddający zarówno ducha Les Paula jak i sprawdzający się bez problemu w szerokiej stylistyce blues-rockowej i rockowej.

PODSUMOWANIE


Epiphone Ltd. Ed. Les Paul Custom 100th Anniversary Outfit ma wszystko to, czego życzyłby sobie oraz innym gitarzystom wspaniały Les Paul - piękny, niepowtarzalny wygląd, jakość wykończenia godną sporo droższych instrumentów oraz rasowe brzmienia Gibsona poszerzone jeszcze o bardzo użyteczną możliwość rozłączania cewek. W tej cenie gitara powala wręcz na kolana wymienionymi powyżej elementami.

 

Konstrukcja: set-in
Korpus: mahoń
Top: mahoń
Gryf: mahoń, profil D, 1960 Slim Taper
Szerokość siodełka: 43 mm
Podstrunnica: palisander
Radius: 12"
Progi: 22 medium jumbo
Klucze: Grover Imperial
Mostek: LockTone Tune-o-matic ze strunociągiem
Skala: 24,75" (628 mm)
Elektronika: 2 x humbucker:
Epiphone ProBucker-2 (gryf),
ProBucker-3 (mostek), przełącznik
3-pozycyjny, 2 x VOLUME
(push-pull), 2 x TONE
Osprzęt: złocony, warstwa
24-karatowego złota
Wykończenie: wysoki połysk,
transparentny lakier w kolorze
Cherry, 5-warstwowy binding
korpusu i jednowarstwowy gryfu
Wyposażenie: futerał Epiphone


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5
Dystrybutor