STERLING BY MUSIC MAN S.U.B. Ray 4

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki STERLING BY MUSIC MAN
Testy
2018-07-30
STERLING BY MUSIC MAN - S.U.B. Ray 4

Produkowana od 1976 r. gitara basowa StingRay to już od dawna klasyk ceniony ze względu na świetne brzmienie, wygląd i wygodę gry. Amerykańskie egzemplarze marki są jednak ze względu na cenę nieosiągalne dla mało zamożnych muzyków.

Firma Ernie Ball oferuje tego typu instrumenty w trzech przedziałach cenowych – amerykańskie Music Man przeznaczone dla profesjonalistów, Sterling jako basy klasy średniej, oraz produkowane w Chinach Sterling S.U.B. dla rozpoczynających przygodę z niskimi dźwiękami i sporadycznie grających hobbystów – te ostatnie w wersjach 4 i 5-strunowych z różnymi rodzajami drewna na podstrunnicy.

BUDOWA

Korpus z drewna drzew liściastych pokrywa warstwa lakieru w kolorze miętowej zieleni. Klonowy gryf przykręcono sześcioma śrubami stabilizowanymi płytką z grawerowanym logotypem i wybitym numerem seryjnym. Krawędzie korpusu mają profilowania pod przedramię z przodu i pod klatkę piersiową z tyłu, jednak bez charakterystycznych dla modeli pięciostrunowych sfrezowań na rogach. Podstrunnica, również wykonana z klonu, ma takie samo wykończenie jak cała szyjka – to półmatowy przezroczysty lakier. Jej szerokość przy siodełku główki wynosi 38,5 mm, przy ostatnim XXI progu – 64,2 mm. Grubość gryfu o klasycznym profilu C przy I progu wynosi 20 mm, przy XII progu 22 mm. Prosta główka mieści chromowane klucze w układzie 3+1, struny D2 i A3 mają okrągły docisk przykręcony między kołkami pozostałych kluczy. Śruba regulacji gryfu zamontowana po stronie korpusu – nie wymaga ona stosowania klucza o określonym rozmiarze, do obrócenia wystarczy pierwszy lepszy imbus albo przynajmniej solidny wkrętak, który nie zegnie się przy regulacji.

Mostek to chromowana konstrukcja wzorowana na tych znanych z basów StingRay z charakterystycznym przedłużeniem i wygięciem zakrywającym końcówki strun i łby śrub do regulacji menzury. Rozstaw śrub na mostku wynosi około 19 mm. Pokaźnych rozmiarów humbucker przykręcony do korpusu otacza owalna trójwarstwowa płytka z dziewięcioma śrubami. Wzorem pierwszych basów Music Man gitara ma aktywny przedwzmacniacz z dwupasmową korekcją i regulacją głośności, zasilany baterią 9 V umieszczoną w komorze z tyłu korpusu. Potencjometry z metalowymi gałkami i gniazdo wyjściowe mieszczą się na metalowej płytce w kształcie rogala.

WRAŻENIA

Bas jest wykonany estetycznie i solidnie, lakier położony prawidłowo, progi równe, dobrze oszlifowane i wykończone na końcach. Klucze dobrze trzymają strój, jednak do ich idealnego działania przydałoby się naoliwienie, ponieważ przy obracaniu odczuwa się minimalny opór i charakterystyczne chrobotanie. Od strony manualnej testowany egzemplarz bardzo pozytywnie zaskoczył niską akcją i wygodą gry. Gitara jest dobrze wyprofilowana, gryf o przekroju C komfortowo układa się w dłoni w niskich pozycjach, a w wyższych również nie sprawia problemów. Muzycy przyzwyczajeni do instrumentów z dwoma przetwornikami, albo do przystawek typu precision w pierwszej chwili będą bezskutecznie szukać punktu podparcia dla kciuka, który jednak można ustabilizować opierając go o płytkę, albo oprzeć na przetworniku uzyskując przy tym nieco jaśniejszą barwę, co właściwie w przypadku humbuckera jest wskazane.

Fabrycznie założone struny nie są najlepszej jakości, jednak już na nich łatwo się zorientować, że bas odzywa się prawidłowo, a po zmianie na profesjonalny komplet zaskakuje energią dźwięku oraz długim wyrównanym wybrzmieniem. Jak przystało na humbucker o silnym sygnale, atak jest mocny, brzmienie mięsiste i osadzone w dole, sprężyste w dolnym środku pasma, nieco nosowe, ale przyjemne w odbiorze w górnym środku i zaokrąglone, jakby przydymione w górze. To charakterystyczne podkreślenie wyższego środka znakomicie sprawdza się w grze klangiem, gdzie natychmiast pojawia się też jaskrawość w górnym paśmie – dźwięk jest czytelny i efektowny, może sprawiać wrażenie delikatnie dobarwionego chorusem.

Największą zaletą testowanego instrumentu jest fakt, że przy cenie będącej ułamkiem wartości StingRaya z USA, posiada jego charakterystyczne cechy – ma klasyczny wygląd i zbliżoną charakterystykę brzmienia, za które instrumenty tego typu są cenione. Prezentuje się świetnie, jest wygodny, mocnym sygnałem bez problemów ożywi niejeden amatorski lub nieco ospały wzmacniacz, a przy tym bez problemów dostosowuje się do różnych stylistyk muzycznych. To godny polecenia bas dla początkujących i średnio zaawansowanych muzyków, a także pierwszy etap przygody, której kolejnym rozdziałem będzie Sterling, a może nawet profesjonalny Music Man.

www.musicinfo.pl

 

Korpus: hardwood
Gryf: klon
Podstrunnica: klon
Progi: 21, medium jumbo
Menzura: 34” = 864 mm
Klucze: otwarte
Mostek: chromowany
Układ elektryczny: Sterling by Music Man Humbucker, VOLUME, BASS, TREBLE
Wykończenie: Mint Green
Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5.5
Cena
1 720.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
maj 2018
Kup teraz