WASHBURN T12 MR

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki WASHBURN
Testy
2016-02-03
WASHBURN - T12 MR

Gitary basowe Washburn z serii Taurus to instrumenty przeznaczone dla osób rozpoczynających muzyczną drogę.

Kryterium ich wyboru zazwyczaj jest cena i standard wykonania, który nie odbierze motywacji do ćwiczenia, a jeśli zachęci, będzie można tego typu gitarę zastąpić instrumentem z wyższej półki. T12 jest bardzo prostym, ale dość urokliwym instrumentem z lekkim lipowym korpusem pokrytym błyszczącym lakierem w jaskrawym kolorze metalicznej czerwieni. Wykonany z klonu gryf przykręcono do korpusu czterema śrubami. Podstrunnica z palisandru mieści aż 24 progi w średnim rozmiarze. Asymetryczna główka z czarnym frontem ozdobionym białym logo i trójkątną płytką zakrywającą śrubę regulacji gryfu została wyposażona w przyzwoitej jakości klucze olejowe.

Pewnym zaskoczeniem w klasie ekonomicznej jest siodełko Graphtech Nubone - to dobrej klasy kość syntetyczna pozytywnie wpływająca na walory brzmieniowe gitary. Mostek przykręcony do korpusu pięcioma śrubami ma formę metalowego odlewu z nieco pogrubioną częścią stanowiącą strunociąg. Pod śrubkami do regulacji wysokości siodełek są wyżłobienia, swego rodzaju prowadnice mające stabilizować tę konstrukcję. Układ elektryczny ograniczono do niezbędnego minimum - jeden dwucewkowy przetwornik typu P posiada regulację głośności i barwy tonu. Gniazdo wyjściowe umieszczono w boku korpusu, blisko potencjometru barwy.

Czerwony korpus o dość fantazyjnym kształcie, z dość głębokimi wcięciami po bokach i przy gryfie może przywodzić na myśl obłe, lejące się kształty spotykane na obrazach Salvadora Dali. To skojarzenie potęguje umieszczenie gitary na stojaku lub zawieszenie na uchwycie - zyskujemy wtedy element charakterystycznej podpórki w kształcie procy. Nieco przerysowana lewa część korpusu zapewnia jednak wygodne zawieszenie gitary na pasku. Mimo swojej specyficznej bryły gitara jest bardzo wygodna, zarówno jeśli chodzi o korpus, jak i gryf o lekko spłaszczonym profilu C, minimalnie ciążący ku dołowi ze względu na spory odcinek w powietrzu - aż do XXI progu - i stosunkowo lekki korpus.

Lipa, klon i palisander to często spotykany w gitarach uczniowskich zestaw drewien. Zapewnia on rozsądny ciężar instrumentu oraz czytelne i zrównoważone, ale dość jasne brzmienie. Wyrazistość dźwięku potwierdza podłączenie gitary do wzmacniacza - przetwornik typu P oferuje wyraźny i selektywny, choć nieco matowy dźwięk z mocnym dołem, czytelnym środkiem i wyrazistą górą. Grając kostką łatwo uzyskać sprężyste rockowe brzmienie, z kolei palcami można wydobyć bardziej okrągłe, jednak utrzymujące definicję dźwięki. Warto zwrócić uwagę na to, że przetwornik nie ma odkrytych nabiegunników - uczeń poznający instrument w początkowych fazach nauki ma przez to ułatwione zadanie, ponieważ nie występują trzaski w momencie uderzenia struny o nabiegunnik.

Co więcej, niezbyt często się zdarza, by instrument uczniowski z ceną poniżej 1000 złotych był tak lekki i ergonomiczny, co dla młodych adeptów gitary basowej ma niebagatelne znacznie. Mała waga nie powoduje bólu pleców i zmęczenia po kilkunastu minutach grania w pozycji stojącej, a tym bardziej nie męczy grając na siedząco. Gitara dysponując tylko jednym, ale za to czytelnym i dobrej jakości brzmieniem z pasywną regulacją barwy to solidna podstawa dla początkującego muzyka, mająca szansę efektywnie zachęcić do dalszego ćwiczenia.

www.washburn.com
www.musicinfo.pl

 

Korpus: lipa
Gryf: klon
Podstrunnica: palisander
Progi: 24 Medium
Klucze: olejowe
Układ elektryczny: Washburn
P-Style, VOLUME, TONE.
Wykończenie: Metallic Red


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
4
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5
Dystrybutor