CORT OC8 Nylon

Pozostałe testy marki CORT
Testy
2021-07-25
CORT - OC8 Nylon

Firma Cort w ostatnich latach niezwykle rozwinęła swoją gitarową ofertę, wprowadzając masę modeli sprawdzających się w każdym gatunku muzycznym i czarujących przyszłych właścicieli zarówno efektownym designem jak i poziomem wykonania i brzmienia. Niemałą grupę stanowią tu gitary i basy akustyczne, a w zeszłym roku katalog marki zasilił pierwszy model gitary klasycznej w ramach flagowej, akustycznej serii Gold – Gold OC8 Nylon, będący odzwierciedleniem nowoczesnego podejścia do gitary klasycznej, zarówno poprzez wykorzystanie materiałów najwyższej jakości, jak też zastosowanie nowoczesnych rozwiązań.


BUDOWA

Cort Gold-OC8 Nylon posiada korpus w rozmiarze OM (Orchestra) z wcięciem Venetian cutaway  umożliwiającym dostęp do wyższych progów. Jak przystało na wysokiej klasy gitarę akustyczną, korpus w całości wykonano z litego drewna. Top to świerk Engelmann – gatunek występujący w zachodnich rejonach Ameryki Północnej, który poddano procesowi toryfikacji (Cort ATV – Aged to Vintage) – czyli wypiekaniu drewna w wysokiej temperaturze w komorach próżniowych, którego celem jest przyśpieszenie procesów starzenia, co zapewnia zarówno większą stabilność oraz odporność na zmiany temperatur, jak i lepszy rezonans, co fabrycznie nowej gitarze nadaje cechy  starszych instrumentów, dobrze rozegranych instrumentów. Boki i tył stanowi drewno Pau Ferro – wzorzysta odmiana drewna zbliżona właściwościami do palisandru (ma bardziej zwartą strukturę bez wyraźnych głębokich porów), o brązowej barwie z ciemniejszymi liniami, efektownie wzbogaconej jaśniejszymi obszarami. Przednią płytę wzmacnia ręcznie skalopowane ożebrowanie krzyżowe X-bracing. Korpus w naturalnym, błyszczącym wykończeniu zdobi na obu krawędziach czarno-biały binding oraz otaczająca otwór rezonansowy abalonowa rozeta.

Czarny binding z białym ożyłkowaniem obejmuje również podstrunnicę i główkę. Gitara posiada wygodny, mahoniowy gryf wzmocniony dwoma kawałkami orzecha. Podobnie jak w innych modelach z serii Gold, tradycyjne łączenie gryfu typu jaskółczy ogon wzmocnione jest dodatkową, wewnętrzną śrubą - rozwiązanie to ma między innymi zwiększać rezonans. 20-progową podstrunnicę wykonano z hebanu, z którego zbudowano również mostek. Na czarnej główce ozdobionej na szczycie logiem marki z mieniącej się masy perłowej zamontowano po obu stronach efektowne klucze o otwartych przekładniach Cort Vintage Classic. Szerokość kościanego siodełka wynosi 1 7/8" (48 mm), z kości wykonano również siodełko mostka.

Za idealne przeniesienie akustycznej barwy odpowiada wysokiej klasy system Fishman Flex Blend z zamocowanym pod siodełkiem pickupem Sonicore, mikrofonem pojemnościowym wewnątrz pudła rezonansowego, oraz ergonomicznymi pokrętłami głośności Volume, barwy Tone i balansu pickupu i mikrofonu Blend. Całość dopełnia estetycznie wkomponowany obok trzech regulatorów okrągły, dwukolorowy wyświetlacz tunera, który aktywowany jest poprzez wciśnięcie jednego z pokręteł. Pojemnik na baterię 9V zintegrowany z wejściem jack wkomponowano na dole na bocznej krawędzi. Gitara dysponuje menzurą 25,3" (643 mm), fabrycznie ma założone struny Savarez Cristal Corum 500CJ, i dostarczana jest w komplecie z wzmacnianym, zgrabnym i dobrze zabezpieczającym instrument futerałem Deluxe Soft-Side.W Praktyce

W ofercie Corta gitary klasyczne, albo raczej akustyczne z nylonowymi strunami stanowią niemały segment, choć oczywiście trzonem gitary elektryczne, basy i akustyki przewyższają je wielokrotnie ilością modeli. Cort OC8 Nylon z serii Gold to zaprezentowany w zeszłym roku flagowy model znakomicie łączący klasykę z nowoczesnymi rozwiązaniami, a jakość wykonania i zastosowanych wysokiej klasy materiałów widoczna jest od razu po wzięciu instrumentu do ręki. Jasny lity, świerkowy top uzupełniają ciemniejsze boki i tył z litego Pau Ferro, efektownie wzbogaconego jaśniejszymi strukturami.

Czarny, warstwowy binding, wraz z rozetą z kolorowej masy w połączeniu z estetyczną główką ozdobioną mieniącym się logiem tworzą imponującą całość od strony wizualnej i estetycznej. Jakość wykończenia detali stoi na równie wysokim poziomie. Kompaktowy korpus typu Orchestra z wzięciem cutaway zapewnia komfort gry i dostęp do wyższych progów na hebanowej podstrunnicy. Od strony użytkowej mamy tu też wygodny gryf będący kompromisem pomiędzy szerokim gryfem standardowych klasyków a węższym gryfem gitar elektrycznych – szerokość na siodełku 48 mm nie sprawi trudności gitarzystom elektrycznym, zapewniając jednocześnie komfortową grę akordową dla lewej ręki. Struny ustawione są też na odpowiednio niskiej wysokości, a precyzyjny setup ułatwia pręt regulacyjny gryfu. Całość spaja mostek z kościanym siodełkiem, siodełko z kości na główce oraz precyzyjnie działające, i równie dobrze prezentujące się klucze.


Cort Gold-OC8 Nylon odzywa się czystym i głębokim brzmieniem, połączenie pau ferro i świerku oferuje wyrazisty środek, który dzięki szybkiej i klarownej górze ładnie balansuje się z mocnym, i dynamicznym basem. Nie jest go za dużo, dzięki czemu akordy klarownie wybrzmiewają, a mocniejszy atak dodaje sprężystości w dole i subtelnej prezencji na strunach wiolinowych. Całość sprawdza się bardzo ładnie przy grze fingerstyle, gdzie lekko grane nuty równo i czysto wybrzmiewają, niuanse gry są wzorowo oddawane, jednocześnie mocny atak pokazuje dynamikę i otwarte, pełne brzmienie o bardzo dobrej projekcji. Barwa jest naturalna i szeroka, czuć dobry rezonans i detale, co na pewno jest też zasługo procesu lekkiego ‘postarzania’, topu. Gitara równie dobrze sprawdza się przy grze kostką, dzięki czemu sprawdzi się też doskonale w rękach gitarzystów elektrycznych, oferując też wyjątkowy komfort gry.

Jak przystało na profesjonalny już instrument dla szerokiego zastosowania, Gold-OC8 Nylon wyposażony jest w klasową elektronikę. System Fishman Flex Blend sprawdza się tu znakomicie – prosta regulacja jest wyjątkowo skuteczna, a połączenie pickupu podmostkowego i mikrofonu w wydaniu renomowanej marki przenosi naturalne brzmienie na wzmacniacz lub monitory. Pokrętło Blend łączy ciepło i głębokość mikrofonu pojemnościowego z wyrazistością i perkusyjnością pickupu – wspierane przez odpowiadający głównie za górę i wyższy środek regulator tonów pozwala na znalezienie kilku różnych barw dostosowanych bądź do klasycznej gry paznokciami, miękkiej gry fingerstyle lub bardziej perkusyjnej gry kostką. Nie ma tu sztuczności czy agresywnego podkreślenia twardych składowych, całość gra jak dobrze naoliwiona maszyna – w tej cenie ideał dla gitarzystów szukających klasowego instrumentu do zastosowań w wielu stylistykach.Podsumowanie

Cort Gold-OC8 Nylon to doskonały przykład nowoczesnego akustyka z nylonowymi strunami, przygotowanego pod każdym względem dla wymagających gitarzystów. W tym przedziale cenowym gitara oferuje profesjonalne walory – znakomite wykonanie, atrakcyjny wygląd z efektownymi smaczkami, wygodę gry oraz wysokiej klasy brzmienie, zarówno akustycznie, jak i po podłączeniu do wzmacniacza czy szerokopasmowego systemu dzięki preampowi Fishman Flex Blend. Flagowy model tego typu w ofercie marki spełnia w 100 procentach swoje zadanie i posłuży w studio jak i na występie zarówno dla miłośników fingerstyle, folku, popu, jazzu czy nawet klasyki.

DANE

Seria: Gold
Konstrukcja: Double-Lock Neck Joint;
Korpus: OM (Orchestra) cutaway,
Top: Lity Świerk Engelmann
Boczki oraz tył: lite Pau Ferro
Binding: Warstwowy, czarno-biały
Rozeta: Abalon
Gryf: Mahoń wzmacniany orzechem włoskim
Podstrunnica: Heban Macassar
Skala: 25,6” (650 mm)
Elektronika: Fishman Flex Blend – Volume, Tone, Blend, tuner chromatyczny, pickup Sonicore plus mikrofon
Klucze: Cort Vintage Classic
Struny: Savarez Cristal Corum;
Mostek: Heban
Wykończenie: Naturalne, połysk, cienka warstwa lakieru odpornego na UV, futerał Deluxe Soft-Side w komplecie
+ wykonanie, efektowne elementy wykończenia, wygoda gry, dynamiczne i naturalne brzmienie, system Fishmana, futerał w zestawie


DOSTARCZYŁ: www.megamusic.pl

Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5.5
Cena
3 549.00 zł