GUILD USA D-55

Pozostałe testy marki GUILD
Testy
2018-12-07
GUILD - USA D-55

Guild rozwinął skrzydła w latach 50. i 60. prezentując serię gitar akustycznych, których jakość i brzmienie szły w parze z gitarami Martina, przy zauważalnie bardziej atrakcyjnej cenie. Modele jak D-40, używane chociażby przez Richie Havensa, były i są cenione dzięki tradycyjnej, solidnej konstrukcji oraz głębokiemu brzmieniu.

W 1968 roku światło dzienne ujrzał flagowy model D-55, prezentujący topową jakość oraz najwyższej klasy materiały i brzmienie, początkowo oferowany tylko jako specjalne zamówienie. Po niemal 50 latach amerykański producent wprowadził D-55 do katalogu gitar marki budowanych w warsztacie w Oxnard, w Kalifornii. Odmłodzona wersja, budowana według specyfikacji oryginału z kilkoma dodatkowymi ulepszeniami, stoi na szczycie akustycznych konstrukcji Guilda. Dzięki firmie Audiostacja, dystrybutorowi marki w Polsce, mamy okazję gościć w teście ten wyjątkowy, ekskluzywny model, który przypodobali sobie m.in. tacy artyści jak Tommy Smothers, Waylon Jennings, Billie Joe Armstrong czy David Nail.

BUDOWA

Tu oczywiście nie możemy spodziewać się niczego innego, jak najwyższej jakości selekcjonowanego drewna oraz materiałów, jak również spasowania lutniczej klasy. Guild D-55 posiada pełny korpus dreadnought z topem z litego świerku sitkajskiego klasy AAA oraz bokami i tyłem z litego indyjskiego palisandru. Wewnątrz płyta wierzchnia wzmacniana jest skalopowanymi belkami ze świerku Adirondack, co poprawia też właściwości brzmieniowe, a przez środek tylnej palisandrowej płyty biegnie ozdobny, inkrustowany pasek z jasnego drewna. Testowany egzemplarz posiada naturalne, błyszczące wykończenie cienkim, ręcznie napylanym lakierem nitrocelulozowym, zapewniającym maksymalny rezonans. Każdą krawędź, łącznie z podstrunnicą i główką obiega biały binding z warstwami dodatkowych, czarnych i białych pasków, a top zdobi kilkuokręgowa rozeta z głównym okręgiem wykonanym z kolorowej masy perłowej, pod którą naklejono pickguard typu tortoiseshell.

Mahoniowy gryf przytwierdzony jest do korpusu poprzez ulepszone, ręcznie spasowane łączenie typu dovetail, środkiem szyjki biegnie też cienki pasek z drewna orzecha. Ciemna, hebanowa podstrunnica z 20 progami ozdobiona jest efektownymi, prostokątnymi markerami z białej masy perłowej z wpasowanymi trójkątami z kolorowego abalonu. Przy obu krawędziach nakładki obok markerów dodatkowe biegną dekoracyjne, podwójne białe żyłki. Siodełko o szerokości 43 mm oraz kompensowany strunnik i kołki hebanowego mostka wykonano z kości. Charakterystyczną dla gitar Guilda, zgrabną główkę zdobią logo i inkrustacja z masy perłowej wpasowane w hebanową nakładkę. Całość uzupełniają złote, otwarte klucze Gotoh SE700 o przełożeniu 15:1 a skala instrumentu wynosi 25 5/8” czyli 650,9 mm.

Na pokładzie nie ma żadnej elektroniki, która nawet w najdelikatniejszej formie ingeruje jednak w konstrukcję, na życzenie za dodatkową opłatą możemy też zamówić wersję z zamontowanym układem LR Baggs Anthem. Guild D-55 dostarczany jest w czarnym, niezwykle imponująco prezentującym się, pokrytym imitacją skóry aligatora, czarnym futerale Premium Guilda z profilowanym, wypukłym topem. W wyściełanym zielonym aksamitem wnętrzu znajdziemy, firmową ściereczkę, podpisany ręcznie Certyfikat oraz płócienny woreczek z firmową kostką i plastikowym kołkiem mocowania paska.

WRAŻENIA

Gitara od pierwszych chwil urzeka zarówno wykończeniem detali, jak i jakością materiałów. Wszystko jest tu na najwyższym poziomie – od samego drewna i niezwykle pieczołowicie położonej, gładkiej i równej powierzchni nitrolcelulozowego lakieru, przez rozetę i ozdobny pasek drewna z tyłu korpusu, po piękne, perłowe markery oraz bogaty binding na całym instrumencie, które jednocześnie nie przytłaczają naturalności gitary. Użytkowo jest to równie wysoka półka, progi są starannie wykończone, siodełka z kości perfekcyjnie ukształtowane i osadzone a gryf o nieco spłaszczonym profilu C oferuje wysoki komfort dla lewej dłoni. Tradycyjnie już miłośnicy niskiej akcji strun muszą pobawić się lekkim dostosowaniem siodełka mostka, ale fabryczna ‘bezpieczna’ akcja nie sprawi też problemów wyrobionym już gitarzystom akustycznym, dla których niewątpliwie przeznaczony jest tej klasy instrument. Na osobną uwagę zasługuje też stylowy, profilowany futerał prezentujący się znakomicie dzięki „krokodylowemu” obiciu z obszyciem białą nicią oraz złotymi zamkami i okuciami.

BRZMIENIE

Guild D-55 od pierwszego dźwięku pokazuje, że mamy tu do czynienia z w każdym calu profesjonalnym instrumentem. Basowa struna E wybrzmiewa długo, czysto i głęboko, podobnie jest z akordami, które obok selektywności wyróżniają się bardzo dobrą projekcją i głośnością. Słychać dobrze charakter drewna oraz czuć rezonans przenoszący się na ciało, na strunach wiolinowych dźwięki nie tracą dynamiki i mają mocne, pełne, nawet ‘nylonowe’ w charakterze brzmienie, co ucieszy gitarzystów szukających gitary zarówno do bogatej gry akordowej, jak i typowo solowych przebiegów. Palisander w korpusie zapewnia doskonale zdefiniowany bas, świerkowa płyta oferuje bogate harmoniczne otwierające się przy mocniejszym uderzeniu w struny. Samo brzmienie wyróżnia ciepły, mocny środek, nie ma tu przesadnej prezencji – jednocześnie barwa jest w całym paśmie naturalna i klarowna a sustain zadowoli najwybredniejszych miłośników akustycznego brzmienia.

Przy lżejszej grze fingerstyle gitara pięknie wydobywa niuanse i jest bardzo podatna na artykulację, szczególnie inspirująco oddając dźwięki basowych pochodów. Przy tej klasie drewna i konstrukcji możemy być też pewni rozgrywania się gitary w przyszłości, choć na pewno musimy bardziej dbać o taki instrument od strony nawilżenia, przechowywania i wykorzystania w odpowiednich warunkach. Guild D-55 również ze względu na cenę to instrument stworzony do studia oraz na wyjątkowe koncerty, które z uwagi na brak preampu (jest dostępny jako opcja) wymagają dobrego omikrofonowania i nagłośnienia.

PODSUMOWANIE

Guild D-55, będący wizytówką akustycznej oferty marki, to niewątpliwie instrument dla profesjonalnych muzyków, mogących dodatkowo pozwolić sobie na wydanie naprawdę niemałych pieniędzy. W tej kwocie w zasadzie wszystko musi ocierać się o perfekcję i z czystym sumieniem możemy potwierdzić, że tak jest w istocie. Produkowany w USA przy zastosowaniu najwyższej klasy materiałów i standardów jakościowych instrument oferuje znakomite, dynamiczne i wzorowo reagujące na artykulację, głębokie i czyste brzmienie, z którym w parze idą efektowne elementy wykończenia oraz przywiązanie uwagi do najmniejszych detali.

www.audiostacja.pl

 

kształt: Dreadnought
top: Lity świerk sitka
boki i tył: Lity palisander
gryf: Mahoń, środkowy pasek orzecha
podstrunnica: Heban
binding: ABS, kilkuwarstwowy
rozeta: ABS, abalon
mostek: Heban z siodełkiem z kości
klucze: Gotoh SE700 15:1, złote
skala: 25 5/8” (650,9 mm)
wykończenie: naturalne na wysoki połysk, lakier nitrocelulozowy
wyposażenie: Futerał Guild Premium
struny: D’Addario EXP16 Coated Phosphor Bronze (12–53)
Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5.5
Cena
17 890.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
październik 2018
Kup teraz