WASHBURN WLO100SWEK-D

Pozostałe testy marki WASHBURN
Testy
Sławomir Sobczak
2018-10-08
WASHBURN - WLO100SWEK-D

Firma Washburn ma za sobą bardzo długą (bo liczącą dokładnie 135 lat) historię. Od samego początku zajmowała się produkcją szerokiego spektrum instrumentów strunowych, wliczając w to gitary, mandoliny, banjo czy ukulele.

Od 1976 roku w ofercie firmy zaczęły pojawiać się także gitary elektryczne, a w tej chwili można w niej znaleźć również wzmacniacze. W tym miesiącu zaprezentujemy konstrukcję elektroakustyczną, a mianowicie gitarę Washburn WLO100SWEK-D. Model ten został zaprezentowany na zeszłorocznych targach NAMM i jest on przedstawicielem serii Woodline, która z kolei dzieli się na trzy podgrupy: 10, 20 oraz 100 – prezentowana tu gitara pochodzi oczywiście z tej ostatniej.

BUDOWA

Washburn WLO100SWEK-D to przedstawiciel chyba najbardziej uniwersalnej grupy gitar akustycznych, czyli Orchestra. Płytę wierzchnią instrumentu wykonano ze świerku sitkajskiego, który producent określa jako Torrefied Solid Sitka Spruce. Za tą skomplikowaną nazwą kryje się nie tylko gatunek drewna, ale również proces technologiczny polegający na toryfikacji, czyli prażeniu drewna w komorach próżniowych, którego celem jest przyśpieszenie procesów starzenia, a jak wiadomo, z gitarami jest jak z winem… im starsze tym lepsze. Nie każdy gatunek drewna poddaje się tego typu zabiegom, ale jak widać, świerk całkiem dobrze radzi sobie z takim przyśpieszonym kursem dorastania.

Boki oraz tył wykonano z mahoniu, natomiast krawędzie pudła rezonansowego uzupełniono efektownym bindingiem, który został wykonany z wyjątkowo dużą precyzją. Kolejny ciekawy wizualnie akcent to efektowna rozeta, na którą składają się elementy wykonane z drewna klonowego i abalonu. Ożebrowanie pudła rezonansowego producent nazwał Cathedral Peaked Scalloped- X, co oznacza, że poszczególne żebra przyklejone do płyty wierzchniej posiadają ostre wycięcia w środkowej części, dzięki czemu całość ma szansę lepiej wibrować, a to przekłada się na lepszą odpowiedź akustyczną instrumentu. Zdaniem producenta udało mu się też zredukować wagę gitary przy zachowaniu dużej sztywności.

Mahoniowy gryf kryje w sobie dwa pręty wzmacniające jego konstrukcję. Na hebanowej podstrunnicy uzupełnionej bindingiem z orzecha nabito 20 progów, których wykończenie nie budzi żadnych zastrzeżeń. Markery pozycji od III do IX umieszczono w okolicy strun basowych, natomiast znaczniki pozycji XV i XVII zlokalizowano pod strunami wiolinowymi. Znacznik pozycji XII to oczywiście dwie kropki rozmieszczone skrajnie. Zarówno siodełko, jak i kompensowany strunnik (umieszczony w mostku z hebanu) wykonano z kości.

Bardzo ciekawie prezentują się klucze Graphtech Ratio, ponieważ zastosowano w nich zmienne przełożenia przekładni, co oznacza, że np. dla struny E1 (najcieńszej) wynosi ono 12:1, natomiast dla E6 (najgrubszej) będzie to już 39:1. Dzięki temu określony obrót uchwytem klucza skutkuje zmianą wysokości dźwięku dokładnie o tę samą wartość, co znacznie ułatwia strojenie. Żeby było ciekawiej, pełny obrót klucza odpowiada dwóm półtonom (a więc pół obrotu = pół tonu), i to niezależnie od tego, na której strunie pracujemy. W ten sposób przestrojenie nawet kilku strun do dowolnego stroju otwartego powinno stać się dużo łatwiejsze.

Jeśli chodzi o układ elektryczny, to mamy tu preamp Fishman Presys+ 501T Blend, który od klasycznej wersji Presys+ różni się obecnością potencjometru MIC BLEND w miejsce standardowego BRILLANCE. Dzięki temu preamp pozwala na ustalenie proporcji pomiędzy przetwornikiem piezo a wewnętrznym mikrofonem. Poza tym układ oferuje tuner z wyświetlaczem, regulacje VOLUME, BASS, MIDDLE, TREBLE i NOTCH, a także przełącznik odwracania fazy PHASE.

WRAŻENIA

Gitara daje dobrą projekcję dźwięku i choć nie należy do najgłośniejszych, to pozwala nacieszyć ucho bogatą barwą i przyjemnym w odbiorze dźwiękiem nawet podczas delikatnego muskania strun. Ciepły środek, sprężysty bas i klarowność w wyższych rejestrach pozwalają uzyskać wyrównane brzmienie idealne do akompaniamentu. Podczas gry palcami lub techniką hybrydową instrument ładnie reaguje na zmiany dynamiki gry. Tak więc na Washburnie WLO100SWEK-D bez problemu uzyskamy wysokiej klasy brzmienie zarówno podczas delikatnej gry palcami, jak i dynamicznego atakowania strun kostką przy partiach akordowych. Tutaj nawet proste bicia na najbardziej podstawowych chwytach dają dużo radości z gry. Fabrycznie ustalona akcja strun zapewnia bardzo wygodną grę i swobodną możliwość grania w wyższych pozycjach. Zarówno strojenie w pozycjach, jak i utrzymanie stroju nie budzą tu żadnych zastrzeżeń.

Zawodowy preamp Fishaman posiada możliwość ustalenia proporcji pomiędzy przetwornikiem piezo a wewnętrznym mikrofonem, dzięki czemu można uzyskać dosyć naturalny dźwięk z wyjścia instrumentalnego, jednak przy większych głośnościach trzeba uważać na możliwe sprzężenia, zwłaszcza gdy zbytnio podkręci się sygnał z mikrofonu. Pokładowy tuner pozwala szybko nastroić instrument. Dodatkowo można bardzo łatwo przestroić dowolną strunę dzięki wspomnianym kluczom Ratio. To wielkie ułatwienie, które powinni docenić gitarzyści często koncertujący.

PODSUMOWANIE

Washburn WLO100SWEK-D to bardzo udana i dopracowana w każdym calu gitara, której uniwersalność sprawia, że z powodzeniem odnajdzie się w wielu sytuacjach. Nie ulega wątpliwości, iż jest to instrument dedykowany gitarzystom z kręgu fingerstyle, a zatem dla wokalistów akompaniujących sobie na gitarze i wszelkiego typu songwriterów. Czyli generalnie gitara do wielu zastosowań, ponieważ WLO100SWEK-D doskonale sprawdzi się zarówno w roli instrumentu do akompaniamentu, jak i do gry solowej. Instrument ten z pewnością powinni docenić gitarzyści fingerstyle.

www.musicinfo.pl

 

typ: Orchestra
płyta wierzchnia: toryfikowany świerk sitkajski
boki i tył: mahoń
ożebrowanie: Cathedral Peaked Scalloped-X
rozeta: klon i abalon
binding: palisander
gryf: mahoń
pręty napinające: 2
podstrunnica: heban
binding podstrunnicy: orzech
progi: 20
szerokość siodełka: 44,45 mm
mostek: heban
strunnik i siodełko: kość naturalna
klucze: Graphtech Ratio
skala: 25,5” (648 mm)
układ elektryczny: Fishman Presys+ 501T Blend
struny: D’Addario EXP16 Light Phospher Bronze
wyposażenie: futerał
Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
6
Cena
3 660.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
sierpień 2018
Kup teraz