ORPHEUS VALLEY Solea

Pozostałe testy marki ORPHEUS VALLEY
Testy
2010-01-07
ORPHEUS VALLEY - Solea

Gitary klasyczne wyposażone w przetworniki oraz preampy są coraz bardziej popularne. Trudno się temu dziwić, gdyż możliwość łatwego nagłośnienia instrumentów tego typu w warunkach scenicznych jest bardzo cenna.

W tym miesiącu prezentujemy gitarę Orpheus Valley Solea, która jest jednym z przedstawicieli rodziny elektroklasyków. Już pierwszy kontakt z tym instrumentem nie pozostawia cienia wątpliwości, że przy jego projektowaniu nie zaniedbano kwestii estetycznych. A jak z brzmieniem? O tym opowiemy za chwilę, a teraz przyjrzyjmy się z bliska tej przepięknej gitarze. Gitara Solea została wyprodukowana ze starannie dobranych gatunków drewna o ładnie zarysowanym układzie słoi.

Płyta wierzchnia wykonana jest z cedru, natomiast spód oraz boki - z cocobolo (rodzaj mahoniu pochodzący z Ameryki Południowej). Płytę tylną podzielono na dwie części za pomocą jaśniejszego kawałka drewna, co dodatkowo podniosło walory estetyczne instrumentu. Pudło rezonansowe ozdobiono efektownym bindingiem, w którym starannie wkomponowano kawałki jaśniejszego drewna. Uwagę zwraca oryginalny wzór rozety złożony z elementów dekoracyjnych w kształcie zbliżonym do litery "V". Wzór ten wyraźnie odcina się od płyty wierzchniej, idealnie komponując się z silnie zarysowanymi liniami bindingu oraz ozdobnymi elementami umieszczonymi na hebanowym mostku. Gryf o standardowym dla gitar klasycznych profilu wykonano z cedru i uzupełniono hebanową podstrunnicą, na której starannie nabito 19 progów. Główka instrumentu została wyprofilowana na kształt odwróconej litery "V" i ozdobiona wizualnie atrakcyjnym wyfrezowaniem. Całość uzupełnia układ elektryczny, na który składa się preamp MiSi Acoustic Trio oraz przetwornik marki LR Baggs.

Po zagraniu kilku dźwięków okazało się, że nie tylko wygląd zewnętrzny gitary Orpheus Valley Solea jest jej niewątpliwym atutem, bowiem dźwięk uzyskiwany z tej gitary może wprawić w zdumienie - jest wyjątkowo przejrzysty, czytelny i pełen oddechu. Krystalicznie czyste brzmienie potrafi jednak przejść w zadziorny i mocny sound nawiązujący swym charakterem do gitar produkcji hiszpańskiej. Nieco mocniejsze uderzenie w struny potrafi też sprawić, że delikatnie i czysto brzmiąca Solea w jednej chwili przekształca się w głośną, mocno wybrzmiewającą gitarę.

Producent szczyci się tym, że wytwarzane przez niego instrumenty odpowiadają potrzebom profesjonalnych gitarzystów. I tak jest w istocie! Starannie dobrane materiały, sprawdzony system nanoszenia powłok lakierniczych, a przede wszystkim pasja, z jaką wykonywany jest każdy egzemplarz, to elementy cechujące firmę Orhpeus Valley Guitars. Prezentowana w tym miesiącu gitara jest żywym przykładem na to, że odważne deklaracje w ofercie producenta znajdują pełne pokrycie w rzeczywistości. Każdy egzemplarz instrumentu opuszczający pracownię Orpheus Valley jest wytwarzany ręcznie i posiada - jak mówi przedstawiciel producenta - własną duszę.

Mając na względzie wszystkie walory opisywanego instrumentu, nie powinno dziwić, że otrzymał on zaszczytne wyróżnienie Guitarist CHOICE, które jest przyznawane przez redaktorów brytyjskiego miesięcznika "Guitarist".

płyta wierzchnia: cedr
płyta tylna i boki: cocobolo
gryf: cedr
podstrunnica: heban
skala: 650mm
szerokość siodełka: 51mm
progi: 19
mostek: heban
rozstaw strun na mostku: 58,5mm
układ elektryczny: preamp MiSi Acoustic Trio,
przetwornik LR Baggs
kraj produkcji: Bułgaria


 

Wynik testu
Wykonanie:
4
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
4
Wygoda:
4