BOSS VE-1 Vocal Echo

Rodzaj sprzętu: Elektronika

Pozostałe testy marki BOSS
Testy
2015-12-10
BOSS - VE-1 Vocal Echo

Boss VE-1 to multiefekt w zewnętrznej formie i zastosowaniu podobny do prezentowanego kilka miesięcy temu VE-2 Vocal Harmonist, który generował głosy harmoniczne do wokalu na podstawie akordów granych na instrumencie.

Tym razem mamy do czynienia z procesorem typowo wokalowym będącym w głównej mierze połączeniem delaya i reverbu (w serii są jeszcze dwa procesory Vocal Performer - VE-5 i VE-20). Skąd takie urządzenie w "Gitarzyście"? Przyczyny są proste - wiele osób grających na gitarach również śpiewa, a poszerzanie horyzontów jest jak najbardziej wskazane.

Procesor zamknięty w niewielkiej obudowie z plastiku (dół) i giętej blachy (góra) oferuje kilka podstawowych efektów opracowanych pod kątem użycia z wokalem, są to: ECHO - brzmiące jak to, co znamy jako pogłos w siedmiu wariantach długości wybrzmiewania wybieranych pokrętłem TYPE, z regulacją poziomu w stosunku do czystego głosu (LEVEL) i charakterystyki barwy (TONE). Filtr działa podobnie jak pokrętło w gitarze - można zatem kontrolować jasność brzmienia pogłosu. Kolejny efekt to DELAY, w języku polskim właściwe echo, czyli efekt wyraźnie powtarzający śpiewane dźwięki. Do dyspozycji jest również CORRECT - korekcja intonacji, oraz DOUBLE - przypominające chorus podwajanie wokalu oparte na minimalnym opóźnieniu sygnału. Efekt ENCHANCE pomaga w harmonicznym nasyceniu wokalu tak, by łatwiej przebijał się w miksie.

Wszystkie przyłącza i rzadziej używane elementy sterowania (jak chociażby regulacja czułości wejściowej) umieszczono na tylnej ściance, co umożliwia utrzymanie porządku na podłodze podczas pracy, ewentualnie wygodne ułożenie go na pulpicie pod nuty. Do procesora można dodać zewnętrzny przełącznik nożny z możliwością zaprogramowania jego funkcji (zmiana poziomu echa, poziomu delay-a, zapętlania powtórzeń, nabijanie tempa powtórzeń, włączanie funkcji korekcji intonacji czy podwajania, a także przełączanie ustawień zapisanych w trzech komórkach pamięci).

Z kolei do regulatorów LEVEL, TONE i przycisku CORRECT również można przypisać inne funkcje. VE-1 po podłączeniu do komputera za pomocą kabla USB może działać jako interfejs umożliwiający nagrywanie ścieżek wokalowych w programie typu DAW, pracować jako mikser podkładu z komputera z wokalem, może również działać jako zewnętrzny procesor obsługujący nagrane w komputerze ścieżki. Oprócz mikrofonów dynamicznych, można śmiało korzystać z pojemnościowych, ponieważ efekt posiada zasilanie fantomowe włączane niewielkim przełącznikiem z tyłu.

Choć podstawowa obsługa procesora jest dosyć intuicyjna i prosta, a jedynie bardziej zaawansowane ustawienia wymagają zajrzenia do instrukcji, to jego praktyczne zastosowanie wymaga nieco doświadczenia w śpiewaniu i obycia w pracy z mikrofonem. Przykładowo mocno odkręcona korekcja intonacji działa bardzo intensywnie i chropawo, dzięki czemu wokal przypomina modne parę lat temu przesadzony autotune znany chociażby z nagranej przez Cher piosenki "Believe". W umiarkowanych ustawieniach pomaga mniej wprawnym wokalistom w zrobieniu wrażenia na słuchaczach, szczególnie gdy jednocześnie włączy się echo (pogłos) i delikatny delay. Urządzenie wykorzystane z umiarem i w rozsądny sposób może ułatwić śpiewanie w sucho brzmiącym pomieszczeniu, a także urozmaicić występ czy nagrania dobrej jakości efektami.

www.rolandpolska.pl

 

Przyłącza: wejście symetryczne XLR
(4 kOhm), wyjście symetryczne XLR
(600 Ohm), wyjście PHONES/LINE OUT
(33 Ohm), przełącznik nożny, USB
Efekty: ECHO, DOUBLE, PITCH CORRECT,
ENHANCE
Inne: napięcie phantom do mikrofonu
Regulacje: LEVEL, TONE, TYPE, CORRECT,
MIC SENS, DOUBLE, ENCHANCE,
MEMORY, ON/OFF, PHANTOM
ON/OFF, POWER
Zasilanie: 9 V - 200 mA / AA × 4
Wymiary: 156 × 116 × 64 mm
Masa: 600 g


Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Dystrybutor