MXR Carbon Copy Deluxe

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki MXR
Testy
2019-07-22
MXR - Carbon Copy Deluxe

Od momentu zaprezentowania ponad dekadę temu, MXR Carbon Copy Analog Delay stał się jednym z najlepiej sprzedających się stompboxów delay’a, wykorzystując analogowy obwód bucket-brigade i oferując organiczne brzmienie z naturalną modulacją odbić.

W 2017 roku firma MXR zaprezentowała jego rozbudowaną i bogatszą wersję, która wprowadziła efekt na znacznie wyższy poziom funkcjonalności. MXR Carbon Copy Deluxe nic nie stracił na swoich walorach i w dalszym ciągu jest jednym z najciekawszych analogowych pedałów delay'a dostępnych na rynku.

BUDOWA I MOŻLIWOŚCI

Efekt zamknięto w większej 2-przyciskowej, ale cały czas kompaktowej aluminiowej obudowie, wykończonej zielonym metalizowanym lakierem, znanym z pierwszej wersji efektu. Na pokładzie znalazło się aż osiem chipów Bucket Brigade, dzięki czemu dwukrotnie zwiększono maksymalny czas opóźnień do 1200 ms. Dedykowany przełącznik nożny Tap-Beat pozwala ustalić czas powtórzeń, pulsujących w rytmie jednego z czterech wybranych przyciskiem TAP DIV podziałów: ósemki, ósemki z kropką, trioli oraz szesnastki, wyświetlanych na dużym, zielonym wyświetlaczu LED. Pomarańczowa dioda nad przełącznikiem, podobnie jak nutowy wskaźnik podziału, pulsują w tempie powtórzeń.

Do regulacji służy 5 czarnych gałek: MIX, REGEN i DELAY – obsługujących sekcję delay’a, oraz SPEED i WIDTH, odpowiadających za modulację powtórzeń. MIX to poziom efektu delay, REGEN i DELAY to odpowiednio ilość i długość powtórzeń. Ostatnie dwie wymienione gałki służą do ustaleni prędkości i głębokości efektu modulacyjnego. Poniżej znajdują się jeszcze dwa przyciski: czerwony BRIGHT – aktywujący jaśniejszą barwę i charakter opóźnień znany z kostki MXR Carbon Copy Bright Delay, oraz niebieski MOD, włączający modulację. Efekt aktywowany jest prawym przełącznikiem nożnym, co sygnalizowane jest umieszczoną obok diodą niebieskiego koloru, a cała operacja realizowana jest przy pomocy rozwiązania True Hardwire, czyli transparentnego, omijającego fizycznie układ trybu true bypass.

Panel tylny udostępnia gniazda wejściowe i wyjściowe IN/OUT, zasilania 9V DC oraz pedału ekspresji EXP, które pozwala na bardzo rozbudowaną obsługę w połączeniu z możliwością przyporządkowania pedału lub zewnętrznego przełącznika do wybranych funkcji oraz przełączania zaprogramowanych presetów. Tu też Carbon Copy Deluxe wykracza znacznie ponad funkcjonalność tradycyjnych stompboxów typu delay, w których mamy do czynienia z analogowym obwodem linii opóźniającej. Przede wszystkim możemy prosto zaprogramować 2 presety (wszystkie dostępne funkcje poza parametrem MIX i REGEN), przyporządkować je do górnej i dolnej pozycji pedału oraz przechodzić od jednego do drugiego ustawienia. Po wpięciu zewnętrznego przełącznika mamy możliwość użycia go do wyboru presetów A lub B lub jako nabicia tap tempo (pokładowy TAP-BEAT przełącza wtedy pomiędzy dwoma ustawieniami A i B).

Przełącznik możemy też zaprogramować do włączania opcji BRIGHT, MOD lub zmiany podziału TAP DIV. Obok ustawienia wysłania sygnału tempa do sterowania drugim pedałem MXR jest też możliwość regulacji jasności wyświetlacza oraz pulsującej diody tempa. Wewnątrz obudowy ukryto jeszcze dwa mini- przełączniki: Input Gain – dla dopasowania efektu do współpracy bezpośrednio z gitarą bądź z sygnałem liniowym w pętli, oraz Dry – wycinający sygnał bazowy i zostawiający jedynie odbicia, czyli funkcja znana jako Kill Dry. Na spodzie obudowy umieszczono klapkę komory baterii 9V.

W PRAKTYCE

Od strony brzmieniowej mamy tu do czynienia z tym samym ciepłym, organicznym soundem, stojącym za popularnością oryginalnego Carbon Copy, jednak MXR w wersji Deluxe idzie znacznie dalej. Co bardzo istotne efekt w żaden sposób nie ingeruje w bazowy dźwięk gitary, jeśli już to pozytywnie, odbicia pomimo miękkiego ataku i okrągłego, ciemniejszego charakteru muzycznie wspierają całość nie zaburzając czytelności, a do dyspozycji mamy aż 1200 ms opóźnienia, co jest znakomitym wynikiem przy analogowych konstrukcjach Bucket Brigade. Pod przyciskiem BRIGHT mamy jaśniejszą wersję efektu, który dostępny jest w ofercie jako odrębny stompbox. Nie jest to zwykła equalizacja – połączono tu brzmienie vintage'owych konstrukcji z chipem BBD z jaśniejszymi delay'ami taśmowymi w stylu Echoplex, co przydaje się chociażby przy rytmicznych, synkopowanych patternach w stylu The Edge’a. Po aktywacji pokładowej modulacji odbić, dzięki gałkom SPEED i WIDTH możemy szybko zmienić zupełnie teksturę opóźnienia, od lekkiego chorusa, przez szerokie falowanie po dodającą wyższe składniki, wibrującą odmianę Leslie.

PODSUMOWANIE

MXR Carbon Copy Deluxe to znakomite rozwinięcie słynnego pierwowzoru, obok bardzo muzycznych, ciepłych odbić analogowego delay’a – od krótkiego slapu po ambientowe struktury z unikalną modulacją – oferujące niespotykaną w tym formacie funkcjonalność. Dzięki przyciskowi ustalającemu tempo, funkcji zmiany podziałów, rozbudowanym opcjom brzmieniowym oraz wykorzystaniu pedału ekspresji bądź zewnętrznego przełącznika Carbon Copy Deluxe zapewnia wyjątkowe możliwości obsługi na scenie, zarówno przy przełączaniu programowanych 2 presetów jak i aktywacji pokładowych funkcji.

www.musicdealer.pl

 

Regulatory: MIX, REGEN, DELAY, SPEED, WIDTH,
Przełączniki: EFFECT, TAP-BEAT, BRIGHT, TAP DIV, MOD
Gniazda: IN, OUT, EXP, DC 9V
Przełączania: Hardwire True Bypass
Zasilanie: zasilacz 9V DC, bateria 9V
Wymiary: 124 × 92 × 54 mm
Waga: 700 g
Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Cena
1 199.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
maj 2019
Kup teraz