TWO NOTES Le Crunch

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki TWO NOTES
Testy
Sławomir Sobczak
2018-08-24
TWO NOTES - Le Crunch

Two notes Audio Engineering to marka należąca do francuskiej firmy Orosys SAS, która jest znana przede wszystkim dzięki rozbudowanym urządzeniom z serii Torpedo łączącym w sobie funkcjonalności load boxów, symulatorów kolumn głośnikowych oraz mikrofonów.

Obecnie producent poszerza swoją ofertę o lampowe preampy z serii Le Preamp. Linia ta obejmuje cztery modele przedwzmacniaczy: Le Clean, Le Crunch, Le Lead oraz Le Bass. W tym miesiącu prezentujemy drugie z urządzeń, które – jak łatwo się domyślić – jest przeznaczone do stosowania przy umiarkowanych poziomach przesterowania.

BUDOWA

Le Crunch to dwukanałowy preamp lampowy, w którym dodatkowo zaimplementowano obsługę standardu MIDI, co pozwala na kontrolowanie go poprzez zewnętrzne sterowniki lub sekwencery, a także przesyłanie komunikatów do innych urządzeń. Two notes Le Crunch zamknięto w efektownej, metalowej obudowie wykończonej w dostojnym złotym kolorze. O królewskich konotacjach delikatnie przypomina też nadruk z nazwą urządzenia otoczony rysunkiem przedstawiającym koronę. Za chwilę sprawdzimy, czy brzmienie tej kostki jest równie królewskie, ale póki co sprawdźmy, jakie regulatory znajdziemy na jej obudowie. Mamy tu wyraźny podział na dwa kanały A i B. W pierwszym z nich do dyspozycji użytkownika oddane zostały gałki GAIN, VOLUME, BASS i TREBLE, natomiast w drugim te same kontrolery uzupełniono dodatkowymi regulatorami pracującymi w środkowym zakresie częstotliwości: SWEEP do wyboru konkretnej częstotliwości oraz MID do jej podbicia lub przycięcia.

W kanale B mamy także gałkę FUSION uzupełnioną przyciskiem COLD/HOT. W pozycji COLD układ Fusion aktywuje obydwa kanały pracujące równolegle, przy czym do kontroli poziomu kanału B służy gałka VOLUME z tego kanału, natomiast za poziom sygnału kanału A odpowiada gałka FUSION. W pozycji HOT przycisku kanały są ułożone kaskadowo, a cały układ działa jak booster, ponieważ sygnał z kanału A trafia bezpośrednio na wejście kanału B. W tym przypadku gałka FUSION służy jako regulator wzmocnienia na wyjściu kanału A. Jeśli chodzi o możliwości podłączenia preampu Le Crunch do urządzeń zewnętrznych, to są one doprawdy imponujące. Oprócz wejścia instrumentalnego INPUT mamy tu trzy złącza pętli efektów (THRU, SEND i RETURN), gniazdo słuchawkowe PHONES, wyjście OUTPUT oraz zbalansowane wyprowadzenie sygnału DI OUTPUT w formacie XLR. Oprócz tego mamy dwa gniazda MIDI (IN i OUT) pozwalające na odbiór i wysyłanie komunikatów MIDI.

Całość uzupełnia złącze zasilacza 12 V/500 mA, który znajduje się w zestawie z urządzeniem. Wszystkie wymienione przyłącza zostały rozmieszczone na bocznych ściankach preampu. Na bocznych ściankach obudowy znajdują się szczeliny służące do chłodzenia lampy, a także jako element estetyczny, ponieważ po aktywowaniu jednego z kanałów we wnętrzu urządzenia zapalają się dwie diody, które z jednej strony oświetlają lampę, a z drugiej tworzą efektowną poświatę po bokach urządzenia.

WRAŻENIA I BRZMIENIE

Urządzenie pozwala na uzyskanie klasycznego brzmienia o wyraźnie brytyjskim charakterze. Kanał A daje ładnie nasycony okrągły dźwięk podkreślający barwę gitary, który dzięki swojej naturalności nadaje się do wielu zastosowań, natomiast domeną kanału B są obszary typowo rockowe. Uwagę zwraca ładnie zarysowany środek na obydwóch kanałach, przy czym bogatsze harmoniczne i większą dynamikę uzyskamy oczywiście na kanale B. Przyjemna kompresja i czułość na artykulację sprawiają, że na preampie gra się bardzo przyjemnie. Bardzo ciekawie prezentują się możliwości preampu w zakresie wykorzystania układu Fusion, który pozwala dopalić kanał B kanałem A w opcji Hot Fusion, co sprawia, że kanał A zostaje użyty w roli boostera.

Z drugiej zaś strony można dodać do sygnału przesterowanego z kanału B dynamiki i miękkości poprzez użycie opcji Cold Fusion, która umożliwia zmiksowanie sygnału z obydwóch kanałów. W tym przypadku czysty lub lekko przesterowany dźwięk z kanału A zostaje dodany do przesterowanego sygnału z kanału B. Spore możliwości kreowania barwy dzięki gałce FUSION pozwalają na uzyskanie szerokiego spektrum brzmień, w wyniku czego można szybko i wygodnie uzyskać podobny efekt jak przy użyciu dwóch wzmacniaczy lub pobawić się reampingiem. Warto dodać, że użytkownicy preampu uzyskują prawo do uruchomienia wtyczki Torpedo Wall of Sound III dostępnej na witrynie producenta, która oferuje emulację 16 kolumn głośnikowych. Wraz z przedwzmacniaczem daje to możliwość uzyskania dodatkowych brzmień bez konieczności korzystania z zewnętrznych paczek.

PODSUMOWANIE

Two notes Le Crunch to udany produkt dający ciekawe, ładnie nasycone brzmienie o wyraźnie analogowym charakterze. Możliwości układu Fusion powodują, że prezentowana kostka może z powodzeniem zastąpić układ boostera, a także sprawić, iż uzyskamy niejako dwa preampy pracujące równolegle – a wszystko to dostępne za jednym przyciśnięciem przycisku COLD/ HOT. Pod względem budowy urządzeniu nie można niczego zarzucić, ponieważ zostało ono starannie zaprojektowane i solidnie wykonane.

www.two-notes.com
www.sound-service.eu

 

kanały: 2 (A, B)
regulatory A: GAIN, VOLUME, BASS, TREBLE
regulatory B: GAIN, SWEEP, VOLUME, FUSION, BASS, MID, TREBLE
przełączniki: A i B (nożne), COLD/ HOT, SPKR SIM, GND LIFT
przyłącza: INPUT, THRU, SEND, RETURN, OUTPUT, MIDI IN, MIDI OUT, DI OUTPUT, PHONES, POWER
lampa: Ruby 12AX7AC5 HG
zasilanie: 12 V DC (zasilacz w zestawie)
pobór mocy: 6W
wymiary: 189x124x50 mm (WxSxG)
waga: 750 g
Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Cena
1 095.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
czerwiec 2018
Kup teraz