TC ELECTRONIC PolyTune 2 Black Light

Rodzaj sprzętu: Akcesoria

Pozostałe testy marki TC ELECTRONIC
Testy
2015-12-15
TC ELECTRONIC - PolyTune 2 Black Light

Pierwsza wersja stroika Polytune była jedną z największych innowacji na rynku muzycznym, bowiem dzięki niemu pojawiła się możliwość strojenia wszystkich strun gitary jednocześnie.

Rewolucyjny tuner zdobył wiele wyróżnień przyznawanych przez magazyny muzyczne, a także prestiżową nagrodę M.I.P.A. Popularnością cieszyła się również wersja Mini o zmniejszonych gabarytach i masie, przeznaczona do montażu w ciasno wypełnionych pedalboardach. Polytune 2 ze zwiększoną funkcjonalnością i drobnymi poprawkami jest produkowany w kilku wersjach - z zielono-czerwonym wyświetlaczem w dużej i małej obudowie - ta druga w kolorze białym albo czarnym (wersja noir) oraz w wersji przedstawionej w teście.

Polytune Black Light z wykończoną w czarnym kolorze obudową jest wyposażony w czytelny niebiesko-biały wyświetlacz LED z funkcją automatycznego dostosowania jasności do otoczenia. Wyłącznik, który w pierwszej wersji miał mały skok oraz wyraźnie słyszalny i odczuwalny klik, zastąpiono elementem z nieco większym skokiem, za to działający bardziej miękko i bez charakterystycznego stuknięcia.

Tuner ma trzy tryby strojenia: polifoniczny, chromatyczny i stroboskopowy. Dwa pierwsze są przełączane automatycznie po uderzeniu kilku strun naraz bądź tylko jednej. Dokładność strojenia w tych trybach mieści się w zakresie ±0,5 centa. W trybie stroboskopowym włączanym z tyłu przyciskiem DISPLAY i określonym przez producenta jako tryb do strojenia basu, dokładność wynosi ±0,1 centa co daje gwarancję bezbłędnego stroju. Przyciskiem TUNING umieszczonym obok gniazda zasilania i bliźniaczego gniazdka umożliwiającego wyprowadzenie napięcia 9 V do pozostałych efektów, przełącza się rodzaje strojów. Oprócz standardowego EADGBE dostępny jest oczywiście DROP D (DADGBE), oraz stroje obniżone od 1 do 5 półtonów poniżej standardowego, a także podwyższone (jak z kapodastrem na progach od I do VII).

Tuner działa w standardowym stroju A=440 Hz, jednak można go kalibrować w zakresie 435- 445 Hz z krokiem 1 Hz. Pewną niedogodnością jest brak możliwości kalibracji do stroju naturalnego A=432 Hz, co jednak nie jest powszechnie spotykaną praktyką. Gniazdo USB służy do ewentualnej aktualizacji wewnętrznego oprogramowania urządzenia. Strojenie pojedynczych strun ilustrowane jest poprzez wyświetlenie wskazówki poruszającej się jak w stroiku kwarcowym z tradycyjnym wskaźnikiem. Strojenie wszystkich strun jednocześnie przebiega najsprawniej gdy w gitarze włączony jest przetwornik przy gryfie a struny uderza się miękko kciukiem - struny są ilustrowane w taki sposób, jak patrzy się na gryf z odchyleniem w górę albo w dół.

W przypadku gitary basowej strojenie polifoniczne nie sprawdza się, jednak już w trybie pojedynczym wyniki są więcej niż zadowalające. Tryb stroboskopowy z wyświetlanym wirującym wzorem wymaga chwili przyzwyczajenia od osób, które wcześniej nie miały z nim do czynienia, jednak już po chwili nie sprawia żadnych problemów - im wolniejsze wirowanie, tym struna jest bliżej właściwego dźwięku, aż do zatrzymania ruchu na wyświetlaczu.

Polytune Black Light nie tylko wygląda elegancko, ale przede wszystkim jest zbudowany bardzo solidnie i działa wyjątkowo sprawnie i harmonijnie. Bardzo czytelny wyświetlacz z czujnikem oświetlenia sprawdza się świetnie nawet w jasny letni dzień w plenerze. Polytune 2 jest niewątpliwie jest warty swojej ceny i godny polecenia ze względu na niezwykłą precyzję, szybkość, funkcjonalność i trwałość.

www.soundtrade.pl
www.tcelectronic.com

 

Zakres pracy: A0 (27,5 Hz)
- C8 (4186 Hz)
Zakres kalibracji: 435-445 Hz
Zasilanie: 9 V - 45-50 mA - bateria
lub zasilacz
Wymiary: 72 × 122 × 50 mm
Masa: 300 gWynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
6
Jakość / Cena:
6