Laserowa rewolucja w systemach MIDI
Laser Pitch Detector to opracowana niedawno technologia wykorzystująca wiązki laserowe do określenia położenia pozycji na gryfie, a co za tym idzie wysokości dźwięku. Nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie latencja układu na poziomie... zerowym!
Pomysł niemieckiej firmy M3i Technologies można śmiało nazwać 'mostem' pomiędzy światem realnych instrumentów, a komputerów. Zwłaszcza dlatego, że wykorzystanie technologii laserowej całkowicie eliminuje problem latencji układu nagrywającego (!!!).
Chociaż Laser Pitch Detector (w skrócie LPD™) pozostaje ciągle w fazie testów i nie prędko trafi do seryjnej produkcji, sprzedaży warto już teraz poznać kilka szczegółów na temat tego systemu (który w przyszłości może stanowić poważną konkurencję dla analogowej rejestracji).
Aby zrozumieć zasadę działania pickupu LPD™ skupmy się na przykładzie typowej gitary elektrycznej (producent deklaruje, że system będzie działał tak samo sprawnie z każdym instrumentem strunowym wyposażonym w podstrunnicę o określonej menzurze, progowym bądź bezprogowym, szarpanym czy też uderzanym). Na rysunkach poniżej przedstawione zostały wszystkie elementy systemu LPD™:
rys. 1. źródło promieni laserowych, 2. palec, 3. wiązka odbita, 4. detektor
rys. dodatkowe detektory piezo, reagujące na podciągnięcia strun, zamontowane w mostku
Kiedy muzyk układa palec w danej pozycji na gryfie stwarza tym samym przeszkodę dla wiązki lasera, która po odbiciu jest rejestrowana przez detektor. W razie ingerencji typu podciągnięcie, efekt vibrato, dane z laserowego pickup'u są odpowiednio modyfikowane w oparciu o informacje o stanie napięcia struny z czujników zamontowanych w mostku.
Tym samym otrzymujemy pełną, cyfrową informację MIDI o dźwięku w danej chwili, a dzięki technologii laserowej jest ona podawana w czasie rzeczywistym (latencja na poziomie 0ms).
Jeszcze do nie tak dawna wysokie opóźnienia w skomplikowanych systemach MIDI sprawiała, że stawały się one praktycznie bezużyteczne dla profesjonalnych muzyków. Chociaż z biegiem czasu czas latencji był minimalizowany to dotychczas żadnemu producentowi nie udało się ograniczyć go do zera. Wygląda więc na to, że pomysł inżynierów z M3i Technologies może wróżyć rychłą rewolucję w świecie rejestracji przy pomocy systemów MIDI.
Mimo iż jak większość tradycjonalistów jestem przekonany, że nic nie odda realizmu profesjonalnego nagrania przy użyciu lampowych wzmacniaczy i analogowych efektów to na pomysł wykorzystania technologii laserowej w gitarach patrzę z ogromną ciekawością...
W końcu przecież "kto stoi w miejscu, ten się cofa".
Poniżej krótka prezentacja LPD™ w formie video:
(krn)