Takamine LTD 2021 Blue Rose

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki TAKAMINE
Takamine LTD 2021 Blue Rose

Na początku każdego roku firma Takamine przedstawia wyjątkowy, limitowany model w pełni odzwierciedlający kunszt lutników marki. Tym razem jest nim LTD 2021 Blue Rose.

Pierwszy model Takamine LTD ujrzał światło dzienne w 1987 roku na 25 lecie firmy i od tego czasu co roku prezentowany jest nowy, wyjątkowy instrument z tej linii, odzwierciedlający kunszt lutników marki. Limitowane modele Takamine, takie jak m.in. LTD 2017 Magome, czy LTD 2018 Gifu-Cho oddawały hołd kulturze i pięknu japońskiej prefektury Gifu, gdzie mieści się siedziba firmy. LTD 2019 Moon oraz LTD 2020 Peace, miały już nieco bardziej uniwersalny charakter, podczas gdy najnowszy egzemplarz, LTD 2021 Blue Rose, ponownie wraca korzeniami do prefektury Gifu wraz z wykorzystaną do jego budowy tradycyjną techniką Aizome. Użyto jej do nadania wyjątkowej barwy indygo materiałowi, który posłużył następnie do wykonania zdobień podstrunnicy przestawiających siedem niebieskich róż.

Nieistniejące w naturze niebieskie róże (dopiero w 2004 roku naukowcy zastosowali modyfikację genetyczną, aby stworzyć róże zawierające niebieski pigment), od wieków istniały tylko w sztuce i literaturze, będąc magicznym symbolem tajemnicy, osiągnięcia niemożliwego i dążenia do ostatecznej doskonałości. Do wykonania siedmiu, zdobiących hebanową podstrunnicę róż, które nadały nazwę najnowszemu modelowi Takamine, posłużyła tkanina zabarwiona ręcznie na kolor indygo za pomocą tradycyjnej techniki Aizome, z której słynie prefektura Gifu. Używany w niej naturalny barwnik jest pozyskiwany z liści indygowca, suszonych i poddawanych fermentacji w kadziach, wraz z innymi substancjami jak ług, czy wapno. Aizome jest klasycznym przykładem starej kultury rzemieślniczej Japonii, do której odwołuje się Takamine.

Takamine LTD 2021 Blue Rose posiada lity top ze świerku sitka oraz boki i litą płytę tylna z drewna sapele. Wykończeniu Charcoal Blue Gradation towarzyszy biały binding topu, podstrunnicy i główki, a także ożyłkowanie z abalonu zdobiące top i rozetę. Do budowy gryfu posłużył mahoń. Menzura wynosi 630 mm, a szerokość siodełka 42,5 mm. Instrument został wyposażony w dzielone siodełko a także preamp CT4-DX z pickupem Palathetic.

Podobnie jak w przypadku innych gitar Takamine LTD, LTD 2021 Blue Rose jest oferowany w ściśle limitowanym nakładzie, a zastosowane w nim elementy designu nigdy nie zastaną powtórzone w innym modelu firmy, co czyni z nich wyjątkowy, kolekcjonerski egzemplarz. Nabywca otrzyma również twardy futerał oraz certyfikat autentyczności.

https://www.takamine.com/