Koniec walki Gibsona o kształty korpusów w UE

Newsy
Koniec walki Gibsona o kształty korpusów w UE

Gibson odstąpił od walki o wyłączność nad kształtami korpusów Firebird oraz Thunderbird w Unii Europejskiej, porzucając proces o zastrzeżenie produktów jako znaków handlowych w EUIPO (Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej).

Proces, którego przedmiotem był kształt gitary Firebird oraz basu Thunderbird (nr rejestracji znaku EU 9667866), został unieważniony przez sąd dla wyrobów klasy 15, czyli instrumentów muzycznych.

Decyzja ta oparta jest na wniosku złożonym przez Hansa-Petera Wilfera, CEO oraz właściciela niemieckiej firmy Warwick. Urząd EUIPO w swojej decyzji z 11/10/2019 stwierdził: “Biorąc pod uwagę fakt, że wielu różnych producentów tworzy instrumenty o podobnym wzornictwie, włączając wnioskodawcę, jest to mało prawdopodobne aby przeciętny konsument polegał wyłącznie na zarejestrowanym kształcie w celu wskazania jego wytwórcy. Klienci woleliby raczej szukać innych oznaczeń, takich jak nazwa marki, aby uzyskać więcej informacji o producencie danych towarów. Konstrukcja gitary musiałaby być znacznie bardziej radykalnym odejściem od norm lub zwyczajów w sektorze, aby mogła spełniać podstawową funkcję wskazywania pochodzenia towarów, dla których wnioskuje się o ochronę. Konsumenci przyzwyczajeni są do różnych kształtów gitar elektrycznych na rynku.”

Gibson z początku odwołał się od decyzji, aczkolwiek teraz formalnie zniósł apelację, akceptując decyzję EUIPO i jednocześnie przyznając, że kształt instrumentów Firebird i Thunderbird jest kształtem ogólnym.

Wcześniej informowaliśmy o przegranej Gibsona sprawie przed Sądem Unii Europejskiej dotyczącej traktowania kształtu gitar V jako znaku towarowego.

www.w-distribution.de