Solar Guitars w klasycznej odsłonie

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki SOLAR GUITARS
Solar Guitars w klasycznej odsłonie

Firma Solar Guitars zaprezentowała trzy nowe modele z serii G, w tym jeden w wykończeniu Flame Solar Amber Burst stanowiącym wyraźny zwrot w stronę klasycznej estetyki Gibsona.

Przypomnijmy, że G to najmłodsza z serii gitar firmy prowadzonej przez Olę Englunda. Seria zadebiutowała w maju od razu z kilkoma modelami wyposażonymi w płaskie lub wypukłe topy i w wykończeniach podtrzymujących metalową stylistykę związaną z wizerunkiem marki.

Najnowsze wzmocnienie serii, w postaci trzech kolejnych instrumentów, nieco przełamuje ten schemat - głównie za sprawą modelu GC1.6T-FAB w klasycznym wykończeniu Flame Solar Amber Burst, który po raz pierwszy pojawia się w seryjnej ofercie Solar (naturalnie wykończony top z klonu płomienistego pojawił się wcześniej w limitowanym modelu S1.6 LTD). Dzięki temu gitara zdecydowanie wyróżnia się wyglądem na tle innych zaprezentowanych przez firmę.

GC1.6T-FAB

W założeniu GC1.6T-FAB miał być swoistym hołdem dla Gibsona Les Paula z 1959 roku, który znajduje się w kolekcji ojca Oli Englunda - emerytowanego muzyka oraz zapalonego kolekcjonera gitar. "Myślę, że ludzie docenią ten wygląd. A przy okazji - 'Play Authentic'. Gibson, proszę, nie pozywajcie mnie" - żartuje Englund w poniższym filmie, w którym można zobaczyć nie tylko wszystkie trzy nowe modele, ale również poznać ojca gitarzysty. Miejmy nadzieję, że pozew nie grozi Oli, zwłaszcza, że można tu znaleźć sporo różnic pomiędzy instrumentami już w samym wyglądzie, np. główki, nie tylko pozostającej w typowym dla Solar kształcie, ale również dopasowanej kolorystycznie (w oryginalnym Les Paulu, ma ona kolor czarny).

GC1.6T-FAB posiada mahoniowy gryf oraz korpus, który wieńczy fornir z klonu płomienistego. Podstrunnicę wykonano z hebanu. Klasycznie elegancki wizerunek dopełnia kremowy binding oraz złoty osprzęt. W przeciwieństwie do pierwowzoru zabrakło pickguarda. Pod złotymi osłonami pickupów przypominających gibsonowskie oryginały, kryje się jednak własna konstrukcja marki - Duncan Solar.

Również inne elementy wyposażenia modelu nie odbiegają od od innych egzemplarzy Solar z serii G. Znajdziemy tu m.in. 24 progi super jumbo ze stali nierdzewnej, tradycyjne logo Solar przy 12 progu, świecące w ciemności boczne znaczniki pozycji (podstrunnica nie zawiera markerów progów), blokowane klucze Solar o przełożeniu 18:1, grafitowy pręt wzmacniający, mostek TonePro Tune-O-matic, trzypozycyjny przełącznik oraz regulatory Tone i Volume x2.

GC2.6TB i GC1.6C

Dwa pozostałe modele - najtańszy GC2.6TB i najdroższy z całej trójki GC1.6C zachowują już charakterystyczną stylistykę marki oraz typowe dla serii elementy wykończenia. Obydwa posiadają m.in. klonowe gryfy, hebanowe podstrunnice, klucze Solar oraz przetworniki Duncan Solar sterowane regulatorami Tone i Volume x2 (z opcją push/pull przełączającą między szeregowym a równoległym ustawieniem cewek).

Solar GC1.6C w wykończeniu Carbon Black Matte z białym bindingiem korpusu. Ponadto: olchowy korpus, progi ze stali nierdzewnej, boczne znaczniki pozycji 'glow in the dark' oraz mostek Evertune F-Type

Solar GC2.6TB w wykończeniu Trans Black Matte z czarnym bindingiem korpusu. Ponadto: korpus z jesionu bagiennego, progi z niklu, zwykłe boczne znaczniki oraz mostek TonePro Tune-O-matic

 

https://www.solar-guitars.com