Friedman Amplification prezentuje JJ Junior

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki FRIEDMAN
Friedman Amplification prezentuje JJ Junior

Firma Friedman Amplification wprowadziła do swojej oferty nową wersję wzmacniacza sygnowanego przez Jerry’ego Cantrella - JJ Junior.

Zaprezentowany kilka lat temu, 100-watowy model Friedman JJ-100 był pierwszym sygnowanym wzmacniaczem gitarzysty Alice in Chains. Urządzenie okazało się dużym sukcesem, dlatego firma postanowiła wypuścić na rynek mniejszą, 20-watową wersję sygnowanego przez Cantrella wzmacniacza. JJ Junior ma zapewniać takie same doznania brzmieniowe, co jego starszy brat, oparte na lampach EL i dwóch kanałach, w tym czystym wzorowanym na AC30. Mimo mniejszego formatu Junior - jak zapewnia producent - powstał z takim samym przywiązaniem do każdego szczegółu, co w przypadku wszystkich pozostałych konstrukcji Friedmana. Kompaktowy JJ Junior znajdzie zastosowanie zarówno na scenie, jak i w studio i podczas prób.

W przeciwieństwie do JJ-100 wypuszczonego tylko jako head, JJ Junior dostępny jest w wersji head oraz combo z jednym głośnikiem 12" Celestion G12M-65 Creamback 16 ohm. W obydwu wcieleniach wzmacniacza znajdziemy na pokładzie dwie lamy mocy EL84 oraz trzy lampy przedwzmacniacza 12AX7, a także dwa kanały - Clean i Dirty. Kontrola kanału czystego następuje za pomocą regulatora Volume oraz przełącznika Bright. Kanał Dirty to trzypasmowa korekcja (Treble, Middle i Bass) oraz pokrętła Gain i Master. Panel przedni wzmacniacza mieści ponadto pokrętło Presence oraz przełącznik JBE zwiększający gain i saturację.

Friedman JJ Junior posiada również wyście XLR z symulacją kolumny i dedykowanymi mu przełącznikami Ground Lift, Axis i Level. Co więcej, możliwe jest korzystanie ze wzmacniacza w trybie 'cichym', a zatem bez podłączenia go do kolumny. Na panelu tylnym znajdziemy także wejście footswitcha (jednoprzyciskowy kontroler nożny dostępny jest w zestawie), wyjście słuchawkowe oraz złącza pętli efektów Send i Return. Zastosowano tą samą najwyższej jakości pętlę efektów, którą Friedman używa we wszystkich wzmacniaczach wliczając w to legendarny BE-100. JJ Junior został zaprojektowany specjalnie z myślą o pracy z efektami, szczególnie boosterami, overdrive, phaserami, flangerami, tremolo oraz pedałami wah. Przełącznik impedancji pozwala na wybór między 8 a 16 ohm.

Obudowa wzmacniacza została wykonana z brzozy bałtyckiej i została pokryta czarnym Tolexem. Zastosowano również taką samą maskownicę typu "pieprz i sól" jak w modelu JJ-100. W porównaniu ze starszym i większym bratem, Junior Head jest prawie dwukrotnie lżejszy (ok 10 kg), a jego wymiary to 457x216x209 mm. Combo waży ok 23,5 kg.

Premierze JJ Junior w wersji head towarzyszy również specjalnie zaprojektowana kolumna 112 Vintage wyglądem nawiązująca na designu Juniora Combo. Podobnie jak combo, kolumna posiada pojedynczy 12" głośnik Celestion G12M-65 Creamback 16 Ohm, brzozową konstrukcję pokrytą Tolexem oraz maskownicę z 'salt and pepper'.

 

http://friedmanamplification.com