PRS Guitars - nowa seria Reclaimed Limited

Newsy
Pozostałe artykuły marki PRS
PRS Guitars - nowa seria Reclaimed Limited

Firma PRS Guitars zaprezentowała nową serię gitar Reclaimed Limited, do wyprodukowania których użyto egzotycznych gatunków drewna pochodzącego z odzysku.

W serii Reclaimed Limited znalazły się dwa modele: CE 24 Semi-Hollow i S2 Vela Semi-Hollow, które wytworzono z dwóch egzotycznych gatunków drewna, po raz pierwszy zastosowanych w gitarach PRS - Peroby różowej (Peroba Rosa) i Gombeira (Brauna Preto). Gatunki te rosną w warunkach naturalnych w lasach atlantyckich na południowo - wschodnim pobrzeżu Brazylii, ale do budowy gitar użyto drewna z odzysku (stąd nazwa serii), które Michael Reid, Senior Wood Manager firmy, znalazł w starych, często ponad 100 letnich budynkach, po tym jak zauważył, że ich gęstość, unikalna estetyka i historia mogą zostać wykorzystane do produkcji gitar.

"Michael pozyskuje drewno dla mnie i dla firmy od samego początku, jeszcze od czasów, gdy nie funkcjonowała oficjalnie marka PRS Guitars" - mówi założyciel firmy Paul Reed Smith. "Drewno to całe jego życie i zawsze ufam jego instynktowi. To stare drewno z odzysku wygląda pięknie i pięknie rezonuje. Słysząc brzmienie tych instrumentów nie mogę powstrzymać się od uśmiechu, wiedząc, że Michael znowu miał rację."

Drewno Peroby różowej (zdjęcie powyżej) zazwyczaj używane jest do budowy elewacji budynków i zostało użyte do budowy płyty wierzchniej modeli Reclaimed Limited CE24 Semi-Hollow i S2 Vela Semi-Hollow. Gęstość tego gatunku, połączona z konstrukcją korpusu semi-hollow zapewnia instrumentom unikalne, mocne, ciepłe i pełne brzmienie.

Drewno Gombeira (zdjęcie powyżej) znajduje zastosowanie w słupach nośnych i wzmacniających konstrukcję budynków i zostało użyte do budowy podstrunnic ze względu na ciasne ułożenie słojów i sustain. Drewno to było wykorzystywane do budowy podstrunnic już wiele lat temu przez brazylijskich lutników. Żeby uwidocznić historyczną wartość drewna lutnicy PRS pozostawili wszelkie niedoskonałości - dziury po gwoździach, ślady zużycia i przebarwienia, a do wykończenia instrumentów użyli naturalnego satynowego lakieru nitro.

Dilerzy marki mogą zamawiać modele Reclaimed Limited od wczoraj, 9 marca do 30 kwietnia i będą musieli się pospieszyć, ponieważ planowane jest budowa jedynie około 600 instrumentów.

 

PRS Reclaimed Limited CE 24 Semi-Hollow


Korpus instrumentu o menzurze 25" wykonano z mahoniu, a top z Peroby różowej (Peroba Rosa). Do budowy gryfu użyto klonu a podstrunnicy, na której znalazły się 24 progi i firmowe 'ptasie' markery, drewna Gombeira (Brauna Preto). CE 24 Semi-Hollow wyposażono w odlewany mostek tremolo opatentowany przez PRS oraz klucze PRS Low Mass Locking. Układ elektroniczny składa się w przetworników PRS 85/15, regulatorów Volume i Tone z opcją rozłącznia cewek Push/Pull oraz 3-pozycyjnego przełącznika.

 

PRS Reclaimed Limited S2 Vela Semi-Hollow


Korpus S2 Vela o menzurze 25" wykonano z tych samych gatunków drewna - mahoniu i Peroby różowej (płyta wierzchnia). Do budowy gryfu użyto mahoniu a podstrunnicy drewna Gombeira. Na podstrunnicy znalazły się 22 progi oraz znaczniki pozycji w kształcie ptaków. Podobnie jak w innych modelach S2 Vela, Reclaimed Limited S2 Vela wyposażona jest w zaprojektowany przez PRS mostek, w którym zastosowano dwa siodełka, nawiązujących do wczesnego designu gitar PRS i charakterystycznej dla firmy konstrukcji plate-style. Użyto również kluczy PRS Low Mass Locking.

Na układ elektroniczny instrumentu, mieszczący się pod maskownicą złożyły się zaprojektowane przez PRS przetworniki Starla przy mostku i Type-D Singlecoil przy gryfie. Zastosowane rozwiązanie coil-tap umożliwia rozdzielenie przetworników za pomocą regulatora barwy dźwięku. Poza wspomnianym regulatorem Tone Push-Pull, gitara posiada również pokrętło Volume oraz 3-pozycyjny przełącznik.

http://www.prsguitars.com

Zdjęcia: PRS Guitars