Chickenfoot - sprzęt Joe Satrianiego

Newsy
Chickenfoot - sprzęt Joe Satrianiego

Dzięki naszym przyjaciołom z Music Radar zobaczyć możemy sprzęt używany przez Joe Satrianiego podczas ostatnich koncertów supergrupy Chickenfoot

Oryginalny materiał filmowy opublikowany został na stronie www.musicradar.com, prowadzonej przez wydawnictwo Future, z którym współpracuje Magazyn Gitarzysta. Joe Bosso, amerykański korespondent portalu, spotkał się z Michaelem Manningiem, będącym od 1988 roku technicznym Satrianiego (patrz zdjęcie 1). Ten pokazał mu gitary, efekty i wzmacniacze używane przez Joe podczas ostatnich koncertów Chickenfoot.

Gitarą #1 jest Ibanez Chickenfoot, będący w zasadzie normalnym modelem JS, jedynie ozdobionym czarnym symbolem zespołu na białym korpusie (patrz zdjęcie 2). Gitara wyposażona została w struny 10-46, czyli o rozmiar grubsze od używanych normalnie przez Satcha. Dzięki temu po przestrojeniu gitary o pół tonu w dół struny zachowują odpowiednią sprężystość i energię. Gitara #2 to biały Ibanez JS z rysunkami, namalowanymi odręcznie przez Właściciela czarnym markerem (patrz zdjęcie 3).

Pedalboard Satrianiego jest bardzo prosty. Dziewięć efektów zasilanych jest za pomocą dwóch sztuk Voodoo Lab Pedal Power 2 Plus. Znajdziemy wśród nich kaczkę sygnowaną przez artystę - Vox Big Bad Vox (patrz zdjęcie 4). Z niej sygnał idzie do kostek Electro-Harmonix POG (Polyphonic Octave Generator) oraz Micro POG. Idąc dalej w lewo natkniemy się na efekt Roger Mayer Voodoo Vibe, a pod nim Ibanez Flanger. Te dwa efekty współpracują niezależnie z dwoma kostkami Vox Satchurator (patrz zdjęcie 5). Pierwsza, połączona z Voodoo Vibe, ma ustawiony niewielki gain, dostarczając delikatnego przesterowania. Druga, położona na dole i połączona z flangerem, jest mocniej rozkręcona i pełni rolę głównego przesterowania, używanego zarówno w riffach jak i solówkach. Z prawej strony pedalboardu leżą dwa delaye Vox Time Machine (patrz zdjęcie 6). Każdy z nich generuje inne opóźnienie - dolny krótsze (ok. 300ms), górny dłuższe (ok. 600ms) - z czego częściej używany jest krótki delay.

Wzmacniacze używane w trasie przez Satrianiego to dwa Peaveye JSX o mocy 120 watt (patrz zdjęcie 7). Głowy podpięte są do kolumn uzbrojonych w głośniki typu greenback (patrz zdjęcie 8). Jak widać z każdej z kolumn zbierają dźwięk różne mikrofony - jeden czyste brzmienie, drugi przesterowane. Cały ten sprzęt zasilany jest poprzez stabilizator Furmana - Michael Manning podkreślił, że dla niego jest to najważniejsze urządzenie w zestawie (patrz zdjęcie 9).

Tajemnicą pozostaje, jaki wpływ na uzyskanie legendarnego brzmienia Joe Satrianiego mają jego równie legendarne, ręcznie wykonywane czapki i kapelusze :) (patrz zdjęcie... ostatnie).