85 Gitarowych Porad!

Wywiady
2009-03-02
85 Gitarowych Porad!

Uważasz, że Twoja gra nie jest wystarczająco dobra i że jeszcze nie osiągnąłeś perfekcji, o której marzysz?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, co zrobić, aby poprawić poziom techniczny swojej gry, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Jest to swoiste vademecum gitarzysty obejmujące aż 85 porad dotyczących gry na gitarze, które pomogą Ci stać się (jeszcze) lepszym gitarzystą. To, co w nich znajdziesz, postaraj się wprowadzić w życie od zaraz. Wśród tych cennych wskazówek znajdują się także podpowiedzi udzielone przez kilku światowej sławy instrumentalistów. Nie trać zatem czasu i przystąp do lektury.

PORADA 1 Starannie dobierz kostkę


Pomimo że jest to tylko niewielki kawałek plastiku, to jednak od niego bardzo wiele zależy. Cienka kostka ułatwia grę akordów, oferując lekkie, łagodne brzmienie. Grubsza daje natomiast pełniejszy ton i łatwiej się nią posługiwać, choć nie nadaje się zbytnio do szybkiego kostkowania. Warto zapamiętać te proste zasady.

PORADA 2 Spraw sobie metronom



Powtarzamy to każdemu gitarzyście po stokroć: metronom to narzędzie nieodzowne. Jeśli nie do końca wiesz, jaki zrobić z niego użytek, to czytaj nasze pismo, albowiem piszemy o nim niemal w każdym numerze. Gra z metronomem pozwoli Ci poprawić szybkość gry i wyczucie rytmu. Dzięki niemu lepiej się skoncentrujesz i docenisz rytmiczną stronę muzyki. To sprzęt, bez którego naprawdę nie można się obejść.

PORADA 3 Graj muzykę, którą lubisz


Ćwiczenie nie powinno kojarzyć się z przykrym obowiązkiem. Dlatego skup się na utworach i technikach, które po prostu Ci się podobają. Nie znaczy to, że każda sesja ma być dla Ciebie łatwa jak bułka z masłem - zawsze trzeba stawiać sobie wyzwania i doskonalić własną grę. Skup się na trudnej zagrywce z ulubionej solówki i ćwicz ją z użyciem metronomu, aż opanujesz ją do perfekcji.

PORADA 4 Graj z ekspresją



To nie wzmacniacz robi za nas całą robotę. Trzeba nauczyć się mocno uderzać struny i wydobywać z nich najwięcej, jak tylko się da. Powinno się czuć wibrowanie z całego korpusu. Uderzając mocno, nie tylko polepszysz swoje brzmienie, ale nauczysz się eksponować ważne elementy gry. Umiejętność ekspresyjnej gry przyda Ci się, kiedy pojawi się konieczność wyeksponowania ważnej zagrywki, na przykład podczas koncertu.

PORADA 5 Najważniejsze to rozumieć


Czy zdarzyło Ci się nauczyć jakiegoś kawałka na pamięć bez zrozumienia tego, o co w nim naprawdę chodzi? Spróbuj przeanalizować elementy składowe każdej rozpracowywanej kompozycji, a więc takie jak: skale, strój (w jakim nagrany jest utwór), solówkę, brzmienie i rytm. Gitarzyści mają własne sposoby na każdą z tych rzeczy. Twoim zadaniem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: "dlaczego grają tak, a nie inaczej?".

PORADA 6 Wyluzuj


Jak przy większości ćwiczeń, także ruchowych, kluczem do sukcesu jest właśnie zrelaksowanie się. Prawa ręka powinna być zupełnie swobodna, by przy uderzaniu w struny pracował nadgarstek, a nie przedramię. Nadgarstek również powinien być rozluźniony. Jeśli zauważysz, że jest napięty, przestań grać i skup się na swoim oddechu. Oddychaj głęboko i równomiernie, potem wróć do gry, ale nie przestawaj spokojnie oddychać. Może po prostu grasz zbyt szybko? Zmniejsz tempo (oczywiście na metronomie - patrz: porada 2) i skoncentruj się na tym, żeby grać czysto i dokładnie.

PORADA 8 Naucz się grać z każdym wzmacniaczem

 

Naczelna zasada dotycząca ustawień brzmi: zacznij od "godziny dwunastej". Znaczy to, że wszystkie potencjometry (BASS, MIDDLE, TREBLE) powinieneś ustawić na środku skali. Od takiego ustawienia należy rozpocząć własne poszukiwania idealnego brzmienia. Jeśli odejmie się sam środek, a podbije dół i górę pasma (ustawienie często stosowane przez większość gitarzystów), wtedy niestety można zostać zagłuszonym przez perkusję i nikt nie usłyszy Twoich wspaniałych solówek...

PORADA 9 Poszerzaj wachlarz środków wyrazu


Ćwicz grę, ale też poszerzaj swoją wiedzę. Ćwicz elementy wywodzące się z różnych stylów muzycznych i doskonal wszystkie znane Ci techniki gry, a nie tylko swoje ulubione. Pamiętaj, że tapping i sweeping to nie wszystko. Twoja wszechstronność muzyczna sprawi, że jako gitarzysta będziesz bardziej atrakcyjny dla różnych zespołów, a to się wiąże z ilością propozycji, jakie z pewnością dostaniesz.

PORADA 11 Poznaj gryf swojej gitary



Musisz mieć świadomość, że dokładne rozpracowanie gryfu jest kluczem do wzbogacenia Twojej gry. Pozwoli Ci to grać bardziej świadomie, choć nie ukrywamy, że zapamiętanie wszystkich nut zajmuje trochę czasu. Najlepiej jest zacząć od struny E6 na dwunastym progu. W ten sposób poznasz wszystkie podstawowe nuty używane przy większości skal i akordów barowych.

PORADA 12 Stwórz własny bank ćwiczeń


Za każdym razem, kiedy natkniesz się na ciekawe opracowanie utworu w postaci nut i/lub tabów bądź też wpadnie Ci w ręce ćwiczenie - w książce czy czasopiśmie takim jak np. nasze - wytnij je i zachowaj. Gromadź wszystkie zdobyte materiały w jednym miejscu, wepnij je do segregatora lub wklej do specjalnego zeszytu. Dzięki temu w każdej chwili będziesz miał dostęp do inspirujących zagrywek, a ćwiczenie gry nigdy Ci się nie znudzi.

PORADA 13 Przestań patrzeć na swoją prawą rękę


Patrzenie na rękę, która uderza w struny, nie jest dobrym nawykiem. Skoncentruj się raczej na lewej ręce, bo to właśnie na gryfie istnieje większe prawdopodobieństwo popełnienia błędu. Po jakimś czasie stwierdzisz, że Twoja prawa ręka instynktownie trafia w odpowiednie struny, i to bez odbiornika GPS.

PORADA 14 Ćwicz słuch


Jedynym sposobem na dobry słuch jest po prostu praca nad nim. Włącz telewizor, usiądź na sofie i weź do ręki gitarę. Gdy usłyszysz jakąś ciekawą melodię z filmu czy reklamy, staraj się ją od razu zagrać. Szybko się przekonasz, że nawet w tak hałaśliwym środowisku, jak to znane z telewizji, można znaleźć coś naprawdę inspirującego i kształcącego.

PORADA 15 Pracuj nad intonacją


Gdy ćwiczysz podciągnięcia, to przed wykonaniem tej techniki zagraj najpierw dźwięk, do którego chcesz podciągnąć strunę (jeśli chcesz podciągnąć o cały ton strunę B2 na progu 5, to aby uzyskać dźwięk fis, zagraj wcześniej ten dźwięk na progu 7). Dzięki temu usłyszysz dźwięk referencyjny, do którego musisz dociągnąć strunę. To ułatwia zadanie i przy okazji ćwiczy słuch.

PORADA 16 Nie słuchaj mamy


Prawdopodobnie Twojej mamie podoba się wszystko, co grasz, więc nie będzie umiała Cię obiektywnie ocenić. Jeśli chcesz zasięgnąć miarodajnej opinii na temat swojej gry, zwróć się do jakiegoś doświadczonego gitarzysty (chyba że Twoja mama jest doświadczoną gitarzystką, to sorry...). Przy okazji on Cię też odpowiednio ukierunkuje i pomoże ustalić cele.

PORADA 17 Graj solówki, myśląc o akordach

 

Jeśli czujesz, że ogranicza Cię niewielka wiedza na temat skal, to spróbuj budować swoje solówki w oparciu o schematy akordów, a nie o rozbudowane skale, w których trudno się połapać. To sprawi, że Twoje brzmienie będzie świeże, szczególnie jeśli utknąłeś w skali molowej pentatonicznej. Myślenie o grze w kategorii schematów akordów wpłynie też na zwiększenie swobody Twojej gry.

PORADA 18 RADZI: RYAN PEAKE (NICKELBACK) Graj country!

 

Słuchaj różnych rodzajów muzyki. Ja jestem fanem rocka, country, bluegrassu, a nawet jazzu. Widziałem na koncercie Alison Krauss + Union Station (AKUS), na którym ich gitarzysta grał na banjo, gitarze akustycznej, a także na gitarze Dobro. On był wręcz niesamowity! Country jest technicznie bardzo wymagające, ponieważ podczas gry na czystym kanale nie sposób niczego ukryć.

PORADA 19 Opanuj podstawowe skale


Nie czarujmy się - we współczesnej muzyce istnieje ogromna ilość skal. No i co z tego? Czy wszystkie są tak ważne? Oczywiście, że nie. Skoncentruj się na skalach najważniejszych: durowej, pentatonice molowej i durowej, a także na skalach bluesowych. Najpierw dobrze opanuj te podstawowe, zamiast spędzać czas nad skalami, których jeszcze nie rozumiesz.

PORADA 20 Wszystkiego po trochu


W codziennych ćwiczeniach powinieneś łączyć kilka elementów, a więc znajdź czas na ćwiczenia techniczne, improwizowanie, uczenie się całych utworów i pisanie własnej muzyki. Dzięki temu będziesz się rozwijał wszechstronnie, nie zamykając się w ciasnym gorsecie przyzwyczajeń.

PORADA 21 Nie przesadzaj z szybkością


Ćwiczenie szybkości gry jest ważne, ale nie przesadzaj - nie staraj się grać powyżej swoich możliwości technicznych. Istnieje bowiem realne ryzyko, że będziesz grał niedokładnie, a przecież nie o to chodzi. Poza tym możesz sobie poważnie nadwyrężyć rękę bądź nawet naderwać ścięgno. Taka kontuzja może być bardzo niebezpieczna.

PORADA 22 Poprzeczkę stawiaj sobie wysoko


Przede wszystkim graj z muzykami, którzy są lepsi od Ciebie. Początkowo możesz się zniechęcić, ale wkrótce zaczniesz dostrzegać efekty takiego rzucenia się na głęboką wodę. Natomiast grając z gitarzystami, którzy znajdują się na porównywalnym poziomie, niczego nowego się nie nauczysz i raczej nie poprawisz swoich umiejętności.

PORADA 23 RADZI: MARK TREMONTI (ALTER BRIDGE) Bądź zdyscyplinowany


Dokładnie zaplanuj, co będziesz ćwiczył danego dnia, i nie przerywaj, dopóki nie zrealizujesz swojego planu. Kiedyś jednego dnia ćwiczyłem kostkowanie, a nazajutrz legato. Tylko że w tym czasie moje kostkowanie leżało odłogiem... Nie martwiłem się tym jednak, ponieważ wiedziałem, że zajmę się nim wtedy, gdy przyjdzie odpowiedni czas. Dyscyplina to podstawa!

PORADA 24 RADZI: PETE KOLLER (SICK OF IT ALL) Graj prosto z serca


Zawsze powinno się grać i pisać piosenki prosto z serca. Komponuj takie utwory, których sam chciałbyś słuchać i które sprawiłyby, że kompletnie odlecisz, słysząc je na koncercie. Nie możesz robić niczego na siłę, bo w ten sposób tylko się oszukujesz, a sama gra pozbawiona jest ekspresji.

PORADA 25 Regularnie zmieniaj struny


Granie na gitarze, która ma stare wytarte struny, nie jest dobrym pomysłem. Stare struny brzmią tępo i płasko. Trudno też utrzymać właściwy strój na całym gryfie. Nie bądź więc taki oszczędny i regularnie je zmieniaj.

PORADA 26 Starannie planuj próby


Upewnij się, że każdy członek Twojego zespołu nauczył się materiału jeszcze przed próbą. Ustalenie tego pozwoli zwyczajnie zaoszczędzić czas i nerwy. Nie ma nic gorszego niż sytuacja, w której każdy nauczył się dowolnie wybranego przez siebie utworu, a resztę zignorował. Dobra organizacja zwiększy Waszą efektywność.

PORADA 27 Naucz się nut


Przyswojenie sobie nut jest bardzo przydatne w sytuacji, kiedy musisz się komunikować z muzykami, którzy grają na innych instrumentach. Pamiętaj, że oni nie muszą wiedzieć, o co Ci chodzi, gdy zwracasz się do nich na przykład z czymś takim: "na trzecim progu, pierwsza struna"...

PORADA 28 RADZI: IAN D’SA (BILLY TALENT) Graj do utworów MP3


Dobrze jest się uczyć, grając konkretne i ulubione kawałki. Nie umiem czytać tabulatury, ale wiem, że jeśli tylko potrafię grać ze słuchu - na przykład do tego, co słyszę na przenośnym odtwarzaczu MP3 - to mam przewagę nad innymi muzykami. Doszedłem do etapu, kiedy po kilku sekundach jestem w stanie dokładnie odtworzyć usłyszany kawałek czy fragment utworu.

PORADA 29 RADZI: ZAKK WYLDE Ucz się od najlepszych



Jeśli zależy Ci na polepszeniu szybkości swojej gry, to ucz się od mistrzów. Tacy muzycy, jak: Yngwie Malmsteen, Randy Rhoads, Al Di Meola i Jimi Hendrix - mogą być Twoimi najlepszymi nauczycielami. Po prostu ucz się grać, słuchając ich utworów.

PORADA 30 Bądź słyszalny na koncertach


Kup sobie pedał głośności lub booster. Ustaw swoje wzmacniacze tak samo jak zwykle, żeby harmonijnie współgrać z resztą zespołu (niezbyt cicho i niezbyt głośno). Kiedy grasz solówkę, skorzystaj z pedału głośności bądź boostera, aby przebić się ze swoją partią.

PORADA 31 Idź na kompromis


Jeśli używasz wzmacniacza combo, a nie zestawu typu stack, wówczas oprzyj go o jakąś skrzynkę (np. po piwie) albo o ścianę w taki sposób, aby głośnik skierowany był dokładnie w Twoją stronę. Jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy Twoi kumple nie lubią zbyt dużo decybeli na scenie - możesz wtedy ściszyć dźwięk i wciąż się dobrze słyszeć.

PORADA 32 Wykorzystaj swoje lampy


To dobra rada dla tych, którzy używają wzmacniaczy lampowych i przesteru. Ustaw najbardziej rasowe brzmienie crunch, jakie jest możliwe do osiągnięcia na Twoim sprzęcie. Jedna uwaga: potencjometr głośności w gitarze musi być ustawiony na maksimum. Podczas gry operuj tylko tym regulatorem, ustawiając go mniej więcej w pozycji środkowej, aby dzięki temu uzyskać czyste brzmienie gitary. Wykorzystanie możliwości, jakie daje potencjometr VOLUME, może okazać się bardziej praktyczne niż przełączanie się pomiędzy kanałami wzmacniacza lub nieustanne deptanie po kostkach efektowych.

PORADA 33 Opracuj repertuar na imprezy


Naucz się kilku piosenek w opracowaniu na gitarę akustyczną. Pamiętaj, że oprócz skomplikowanych technik gry istnieje też zwykła gra akordowa, która - jeśli o niej zapomnisz - może sprawić Ci trudności wykonawcze. Proste, dobrze zagrane utwory na akustyku o wiele bardziej spodobają się gościom na imprezie niż efektowne wymiatanie pełne sweepingu czy tappingu.

PORADA 34 Liczy się nie ilość, lecz jakość


Lepiej dokładnie zagrać kilka nut, niż byle jak wiele dźwięków. Skup się na swoim kostkowaniu, legato (hammer-on, pull-off i ewentualnie tapping) oraz wibrato. Staraj się każdą nutę zagrać perfekcyjnie i uzyskać jak najlepsze brzmienie. Nie uciekaj od aktualnie granego dźwięku, tylko dokładnie go wykończ.

PORADA 35 Naucz się liczyć


Wiemy, że świetnie grasz na gitarze, ale czy na pewno potrafisz liczyć uderzenia? Czy umiesz liczyć uderzenia do czterech w utworze na 4/4? A jeśli grasz w metrum 3/4 lub bardziej zakręconym, tj. 7/8 bądź 5/4? Staranne i świadome liczenie uderzeń pomoże Ci utrzymać się w rytmie. Następnym etapem jest granie prostych riffów w różnym metrum z jednoczesnym akcentowaniem pierwszego dźwięku w takcie.

PORADA 36 Nie oszukuj się


Bądź ze sobą szczery, ponieważ możesz się doskonalić jedynie wtedy, gdy jesteś świadomy swoich słabych stron. Ale tu potrzeba czegoś więcej, a mianowicie: solidnej pracy nad technikami gry, które faktycznie sprawiają Ci problemy. Bądź samokrytyczny i podczas codziennych ćwiczeń pracuj zarówno nad swoimi słabymi, jak i mocnymi stronami.

PORADA 37 Wyłącz efekty

 

Kostki podłogowe to wspaniały wynalazek, ale musisz pamiętać, że nieumiejętnie użyte mogą zrobić z Twojego brzmienia prawdziwą miazgę. Przykład? Mocno wyeksponowany phaser czy flanger, przesadnie rozkręcony distortion... Na koncercie chciałbyś, aby Twoja gra była dobrze słyszalna, nieprawdaż? Jeśli tak, to naucz się wyłączać efekty, kiedy nie są one konieczne, i wsłuchiwać się w brzmienie swojej gitary. A może brzmi ona lepiej bez nich? W rezultacie możesz być nie tylko zdziwiony, ale i pozytywnie zaskoczony.

PORADA 38 Poznaj inny instrument


Nie mamy tu bynajmniej zamiaru przekonywać Cię, abyś rozpoczął wnikliwe studiowanie gry na fortepianie czy skrzypcach. Bez przesady! Chodzi jedynie o to, żebyś uczył się grać na gitarze partii napisanych na inny instrument. Pozwoli Ci to odnaleźć inną perspektywę. Na przykład saksofonista, pisząc muzykę, użyje innej kombinacji nut niż gitarzysta, ponieważ gra na tym instrumencie rządzi się zupełnie innymi prawami.

PORADA 39 Podmieniaj dźwięki w akordach


Zmieniaj pojedyncze nuty w znanych Ci akordach, by w ten sposób stworzyć nowe akordy. Wiele piosenek powstało właśnie wokół wariacji na temat jednego podstawowego akordu. W podanym tu przykładzie pokazujemy akordy oparte na zwykłych figurach molowych i durowych, wprowadzając do nich drobne modyfikacje.

PORADA 40 RADZI: THOMAS ERAK (THE FALL OF TROY) Naucz się improwizować



Chociaż każdy z nas najlepiej uczy się przez doświadczenie, to jednak uważam, że powinno się umieć improwizować i łamać stare zasady. Trudno to wytłumaczyć, ale według mnie grę na gitarze powinno się czuć, a nie cały czas analizować. A więc nie bój się wyzwań i przede wszystkim dbaj o to, aby gra na gitarze sprawiała Ci dużo radości!

PORADA 41 Kostkuj naprzemiennie


Kostkowanie naprzemienne (w dół, w górę, w dół, w górę) tyczną? Czy przerabiałeś ćwiczenia z naszego ostatniego warsztatu bluesowego lub akustycznego? Jeśli tak, to świetnie, ale to nie wystarczy. Poszukaj jakiejś nowej muzyki, która Cię zainspiruje, i spróbuj zagrać coś, czego jeszcze nie znasz. Zobaczysz, ile się dzięki temu nauczysz.

PORADA 42 Nie bądź zbyt ambitny


Jeśli stawiasz pierwsze kroki jako gitarzysta prowadzący, zapomnij o bardziej zaawansowanych technikach, jak na przykład sweeping. Na pewno robią one wrażenie, ale najpierw powinieneś dobrze opanować podstawy. W przeciwnym razie zagubisz się i wpłynie to negatywnie na Twoje dalsze postępy.

PORADA 43 Częściej znaczy lepiej


Większe efekty da codzienne ćwiczenie po pół godziny niż czterogodzinna sesja raz w tygodniu. Tylko poprzez częste powtarzanie można wyćwiczyć ręce tak, żeby być w stanie zagrać bardziej skomplikowane rzeczy.

PORADA 44 Twórz nowe akordy


Naucz się grać dwa podstawowe schematy akordowe oparte na dźwięku bazowym (struny E6 i A5). Powiedzmy, że grasz akord E-moll (0-2-2-0-0-0) lub A-moll (x-0-2-2-1-0). Teraz Twoim zadaniem jest przesunięcie tego układu w wyższe pozycje na gryfie, stosując chwyty barowe. Kiedy już opanujesz te proste schematy akordów, będziesz w stanie zagrać dziesiątki akordów, bazując właśnie na podstawowych chwytach.

PORADA 45 RADZI: DAVE MUSTAINE (MEGADETH) Rozwijaj szybkość gry


Nieustannie pracuj nad szybkością granych przez siebie zagrywek. Zacznij od wolnego kostkowania, by następnie stopniowo przechodzić do coraz szybszego. Utrzymuj swoje palce wyprostowane i skup się: spod Twoich palców muszą wychodzić czyste i wyraźne dźwięki. Powinieneś trzymać kostkę w pozycji możliwie najbardziej równoległej względem strun.

PORADA 46 Wybierz odpowiedni przetwornik



Pickup przy gryfie daje ciepłe brzmienie, które idealnie sprawdza się przy frazowaniu oraz technikach hammer-on i pull-off, natomiast przetwornik przy mostku daje brzmienie ostrzejsze i bardziej agresywne, idealne przy gwałtownych podciągnięciach. Jeśli grasz solówkę wymagającą różnych środków wyrazu, to nie bój się użyć przełącznika przetworników w trakcie wykonywania swojej partii solowej.

PORADA 47 Odpuść sobie teorie... Na razie

Niech Ci się nie wydaje, że jak opanujesz teorię, nagle automatycznie zaczniesz tworzyć wspaniałe piosenki, solówki i riffy. Jeśli rzeczywiście czujesz, że czegoś brakuje w Twojej grze, to przemyśl sobie, co możesz zmienić w technikach, które już znasz, i jak możesz lepiej wykorzystać znaną Ci już teorię. Dopiero w późniejszym etapie zajmij się zgłębianiem bardziej zaawansowanych zasad i zagadnień związanych z teorią muzyki.

PORADA 48 Podciągnięcia o 1/4 tonu

Choć ćwierćtonowe podciągnięcia świetnie sprawdzają się w bluesowych i rockowych solówkach, to trzeba jednak pamiętać, że wytwarzają one pewien dysonans, który trzeba będzie kontrolować. Spróbuj zagrać je tak, aby następowały płynnie jedno po drugim, i nie pozwól, żeby docelowy dźwięk (leżący o ćwierć tonu wyżej niż właściwy) wybrzmiewał zbyt długo.

PORADA 49 RADZI: MAX CAVALERA (SOULFLY) Graj swoje ulubione utwory



Język angielski opanowałem, tłumacząc słowa piosenek, a grać na gitarze nauczyłem się, ćwicząc swoje ulubione utwory. Gorąco zachęcam, abyś grał do swoich ulubionych kawałków. Kiedy Igor Cavalera, mój brat, mówi, że nie umie czegoś zagrać, to mu radzę, żeby nie starał się od razu idealnie odtworzyć całość utworu. Ważna jest improwizacja. Nie trzeba grać bardzo precyzyjnie, zawsze przecież można jakoś zakamuflować wszelkie niedoskonałości.

PORADA 50 Koncertuj

Postanów sobie, żeby przez pewien czas Twoim głównym celem było koncertowanie. Przy każdej okazji dawaj koncerty - nie odpuszczaj żadnej nadarzającej się ku temu okazji. Na początek wystarczy siąść z gitarą akustyczną w pokoju i zaprosić rodzinę lub przyjaciół. Można też zorganizować koncert dla znajomych i zagrać im kilka opanowanych przez siebie utworów

PORADA 51 Graj dokładnie

Jeśli chcesz grać naprawdę szybko, to nie skupiaj całej swojej uwagi na zwiększaniu tempa, lecz na dokładności. Na pierwszym miejscu stawiaj przede wszystkim dokładność gry, a potem szybkość, ponieważ to drugie wynika z pierwszego. Dzięki temu Twoja gra będzie czysta i miła do słuchania. Dopiero potem możesz stopniowo zwiększać szybkość. Czyli krótko mówiąc, zamiast martwić się tempem gry, skup się na precyzji wykonania.

PORADA 52 Zagraj to jeszcze raz

Granie całych utworów na próbach nie zawsze jest dobrym pomysłem. W ten sposób możesz utrwalać te same drobne błędy. Jak wyglądało przejście z refrenu do solówki? Jeśli nie pamiętasz, skup się na tym właśnie fragmencie i graj go tyle razy, ile potrzeba, aby go bezbłędnie opanować.

PORADA 53 Pilnuj tempa

Szybko nie zawsze znaczy dobrze. Przez szybkie granie utwór może stracić klimat, a publiczność będzie zawiedziona. Dlatego na próby koniecznie zabieraj swoje MP3, żeby w razie potrzeby porównać tempo, w jakim grasz, z tempem oryginału. Nie przyśpieszaj, kiedy nie jest to uzasadnione.

PORADA 54 Słuchaj i daj się słyszeć

Na próbach musisz słyszeć, co grają wszyscy członkowie zespołu. No bo jak inaczej poznasz, że coś idzie nie tak? Nie prowadź z basistą pojedynku na głośność, no i przede wszystkim nie zagłuszajcie wokalu! Swój sprzęt ustaw tak, aby pozostali muzycy mogli słyszeć, co grasz, lecz bez przesady. Ważne jest, abyś wyraźnie słyszał resztę zespołu.

PORADA 55 Nieustannie ćwicz prawą rękę


Wszyscy najlepsi gitarzyści rytmiczni utrzymują swoją prawą rękę w ciągłym ruchu, i to niezależnie od rytmu, w jakim grają. Nawet w przypadku oszczędnych, "urywanych" riffów, regularne ruchy pomogą Ci utrzymać grę w rytmie.

PORADA 56 Słuchaj zróżnicowanej muzyki


Gdzie szukałeś ostatnio ćwiczeń na gitarę akustyczną? Czy przerabiałeś ćwiczenia z naszego ostatniego warsztatu bluesowego lub akustycznego? Jeśli tak, to świetnie, ale to nie wystarczy. Poszukaj jakiejś nowej muzyki, która Cię zainspiruje, i spróbuj zagrać coś, czego jeszcze nie znasz. Zobaczysz, ile się dzięki temu nauczysz.

PORADA 57 Nagrywaj się


Gdy grasz jam session, próbę lub koncert, to staraj się rejestrować swoją grę. Tylko w ten sposób będziesz mógł nie tylko posłuchać swojej muzyki, ale także wsłuchać się w nią bardziej obiektywnie i z pewnym dystansem. Łatwiej Ci będzie też określić swoje słabsze strony, by później nad nimi popracować.

PORADA 58 Komponuj solówki



Ta porada jest szczególnie istotna w przypadku gitarzystów grających w zespołach rockowych lub metalowych. Zadbaj o to, by komponować swoje własne solówki. Chociaż improwizacja jest bardzo ważna, to nie zawsze możesz na to liczyć, że nagle przyjdzie Ci do głowy jakaś cudowna partia solowa z efektownym, dwuoktawowym sweepingiem. Zacznij od prostej melodii i stopniowo ją rozwijaj. Ćwicz swoją solówkę aż do skutku.

PORADA 59 Nie siłuj się


Nie próbuj być na siłę lepszy od innych. Muzyka to nie zawody. Nie chodzi tu o to, żeby się ścigać i nieustannie udowadniać swoją wartość. Nie staraj się za wszelką cenę "pobić" innych gitarzystów. Jeśli kolega jest w czymś dobry, nie zazdrość mu i daruj sobie konkurowanie z nim - pomyśl raczej o tym, jak Ty możesz skorzystać na jego talencie i czego możesz się od niego nauczyć.

PORADA 60 Komponuj krótkie utwory


Jeśli debiutujesz jako kompozytor, to nie stawiaj sobie zbyt wygórowanych celów. Bądźmy szczerzy, na początku raczej Ci się nie uda stworzyć 7-minutowej rozbudowanej kompozycji, w której wszystko będzie na swoim miejscu. Tworzenie piosenek jest kwestią wprawy, dlatego zacznij od czegoś, czemu podołasz. Napisz intro, potem zwrotkę i refren. A potem to wszystko powtórz. Na początek to w zupełności wystarczy. Jeśli zrobisz to dobrze, wtedy spróbuj trudniejszych form.

PORADA 61 RADZI: JESSE HUGHES (EODM) ćwiczenie to nie wszystko


Nie podchodź do gry tylko z perspektywy ćwiczenia, bo gitara będzie Ci się kojarzyła jedynie z przykrym obowiązkiem. Zamiast ciągle ćwiczyć, naucz się grać swoją ulubioną piosenkę - nawet na jednej strunie! Musisz czerpać przyjemność z tego, co robisz, ponieważ tylko w ten sposób będziesz miał motywację do dalszej gry.

PORADA 62 RADZI: MATT SKIBA (ALKALINE TRIO) Ucz się od innych zespołów



Słuchaj takiej muzyki, jaką lubisz, i sam ucz się ją grać. Jak byłem młodszy, słuchałem The Ramones, The Damned, The Misfits, The Clash - czyli zespołów, których muzykę można było stosunkowo łatwo zagrać. Chciałem też się nauczyć innych rzeczy, ale niestety nigdy tego nie zrobiłem.

PORADA 63 Różnicuj skale


Okazuje się, że operację mnożenia można wykorzystać nie tylko w matematyce, ale również i w muzyce. W jaki sposób? To proste! Naucz się tylko jednej skali (jak w takcie 1), a następnie graj ją w innych miejscach na gryfie, zaczynając za każdym razem od innego progu. W ten sposób nauczysz się poruszać w różnych tonacjach, stosując tylko jedną skalę.

PORADA 64 Pięć akordów


Niezależnie od tego, jak duże masz ambicje, na początek wystarczy, że do perfekcji opanujesz jedynie pięć podstawowych akordów: C-dur, A-moll, G-dur, E-moll i D-moll. To znacznie ułatwi sprawę, ponieważ większość akordów, jakich się nauczysz, będzie się opierała na tym podstawowym schemacie. Choć wydaje się to banalne, to jednak nie odważymy się powiedzieć, że w prostocie siła.

PORADA 65 Nie kolekcjonuj sprzętu


Jeśli Twoja gitara i wzmacniacz sprawują się dobrze, to nie ma powodu, żeby kupować sobie nowe zabawki. Czy naprawdę łudzisz się, że one uczynią z Ciebie lepszego gitarzystę? Te pieniądze wydaj na konserwację wzmacniacza i gitary - zadbaj o dobrą kondycję swojego sprzętu, a on odpłaci Ci bezawaryjną pracą.

PORADA 66 Jedz więcej warzyw i owoców



Czy to nie pomyłka? Nie, nic z tych rzeczy. Staraj się jeść więcej warzyw i owoców, a przy tym ogranicz ciastka, chipsy i inne ciężkostrawne oraz małowartościowe produkty spożywcze. Dzięki takiej zmianie w diecie będziesz się czuć lepiej, a także poprawisz swą kondycję fizyczną. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że gra na gitarze wymaga pewnej sprawności fizycznej. Ale taka jest prawda...

PORADA 67 Graj jak na koncercie


Jeśli próby Twojego zespołu polegają na tym, że stoicie w kółku i rozmawiacie na temat swojej gry, to nie jest dobrze. Radzimy spróbować ćwiczyć w warunkach podobnych do tych znanych ze sceny. Spróbujcie zagrać całą listę kawałków, najlepiej nie będąc zwróconym twarzą do żadnego z kolegów i nie rozmawiając. Podczas prób wyobraźcie sobie, że stoicie przed publicznością.

PORADA 68 Bądź wierny swojemu sprzętowi


Niech Cię nie skusi jakiś wypasiony wzmacniacz czy efekt z wieloma funkcjami, który proponuje Ci kolega z innego zespołu. Ogrom możliwości to nic złego, jednak zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz nowych funkcji, jeśli Twój zestaw brzmi dobrze? Jeżeli dobrze zgrałeś się z własnym sprzętem i poznałeś go w wielu sytuacjach, to wiesz dokładnie, jak on działa, i wiesz, jak go ustawić, żeby brzmiał dobrze. Z pewnością zagrasz lepiej ze sprzętem, który dobrze już znasz.

PORADA 69 RADZI: KEITH NELSON (BUCKCHERRY) Włóż w to swoją duszę



Granie na gitarze to przede wszystkim treść, nie styl. Każdy głupi może się umalować i trzepać włosami na scenie, ale tu nie o to chodzi. Jeśli chcesz poruszyć ludzi swoją muzyką, to musisz włożyć w grę całą swą duszę. W muzyce nie chodzi tylko o image.

PORADA 70 Rozciągaj palce


Masz problem z utrzymaniem pewnego chwytu podczas gry trudnych akordów lub z zagraniem niektórych solówek? Być może problem leży w niedostatecznie rozciągniętych palcach. Aby nad tym popracować, zagraj dowolną skalę wysoko na gryfie. Potem stopniowo schodź do coraz niższych pozycji - najlepiej po jednym progu. Im bliżej główki, tym odległości pomiędzy progami są coraz większe, a zatem palce muszą się bardziej rozciągnąć, by móc zagrać tę samą zagrywkę.

PORADA 71 Obserwuj swoich idoli


Wejdź na serwis typu YouTube i obejrzyj swoich ulubionych gitarzystów w akcji. Jeśli interesujesz się muzyką metalową, a szczególnie grą rytmiczną, to przyjrzyj się technikom kostkowania Jamesa Hetfielda czy Scotta Iana. Od nich możesz się nauczyć, jak grać dokładnie i precyzyjnie.

PORADA 72 Śpiewaj


Wiemy, że jesteś gitarzystą, ale to nie powód, aby sobie trochę nie pośpiewać... Nucenie różnych melodii na głos może okazać się bardzo przydatne. Dzięki temu mogą wpaść Ci do głowy nowe pomysły, zanim w ogóle sięgniesz po gitarę. Pamiętaj o różnicy pomiędzy grą na gitarze a śpiewaniem: Twój głos jest swobodny, nie jest ograniczony przez technikę gry czy skale. Wykorzystaj to!

PORADA 73 RADZI: SCOTT IAN (ANTHRAX) Bądź maniakiem kostkowania w dół



Kiedy pracowałem nad swoim stylem gry, siedziałem w domu przed telewizorem i ćwiczyłem kostkowanie z góry na dół. Ludzie często mnie pytają, gdzie się nauczyłem tak szybko kostkować. No cóż, kiedyś nie robiłem nic innego (śmiech). Siedziałem całymi dniami, ćwiczyłem downpicking i tworzyłem riffy oparte o ten sposób gry.

PORADA 74 Ruszaj się i bądź kontaktowy


Podczas gry na scenie nie stój sztywno, tylko poruszaj się do rytmu. Na pewno unikaj czegoś takiego, co można nazwać "wpatrywanie się we własny pępek". Nie wygląda to na scenie zbyt atrakcyjnie. A zatem zamiast wpatrywać się w podłogę i swoją gitarę, nawiąż kontakt wzrokowy z publicznością. Zobaczysz, że odebrany zostaniesz jako profesjonalny muzyk.

PORADA 75 Naucz się czegoś o rytmie


Teoria nie musi dotyczyć tylko i wyłącznie nut. Zacznij od uczenia się, w jaki sposób odczytywać rytm z zapisu nutowego - jest to łatwiejsze, niż Ci się wydaje. To pomoże Ci lepiej porozumieć się z innymi muzykami, ponieważ wszyscy będziecie mówić tym samym językiem. Oprócz tego interesuj się zjawiskami rytmicznymi nie tylko w kontekście gitary. W końcu możesz się uczyć czegoś nowego, nawet wybijając rytm rękami, bez użycia gitary.

PORADA 76 Najważniejsze to słuchać


Często fatalną cechą gitarzysty prowadzącego jest to, że nie słucha innych. Pamiętaj: zawsze słuchaj innych gitarzystów i nie próbuj z nikim prowadzić pojedynku na solówki. Każdy ma swoje mocne i słabe strony. Najważniejsze jest jednak to, że grając w zespole, trzeba słuchać się nawzajem. Nie myśl więc o swojej kolejnej partii, tylko słuchaj i reaguj na to, co grają inni.

PORADA 77 Ćwicz bez wzmacniacza


Spróbuj pograć bez przesteru i wzmacniacza. Dzięki temu będziesz w stanie lepiej koncentrować się na własnej grze i wsłuchiwać się w czyste brzmienie swojej gitary. To nauczy Cię większej dokładności i lepszego kostkowania. Zasada ta szczególnie odnosi się do sytuacji, kiedy grasz ćwiczenia albo skale.

PORADA 78 Wykonuj transkrypcje


Rozpisywanie cudzych utworów to świetne ćwiczenie. Niech Cię tylko nie kusi, żeby sprawdzać transkrypcje dostępne w Internecie, ponieważ tu chodzi o to, abyś samodzielnie wykonał opracowanie danego utworu muzycznego na gitarę. Poza tym amatorskie transkrypcje często nie są wolne od błędów. Graj nie tylko gatunki, w których się czujesz bezpiecznie. Spróbuj na przykład eksperymentować z muzyką country, ponieważ w ten sposób znacznie poszerzy się Twoja wiedza na temat muzyki, jak też umiejętności techniczne.

PORADA 79 RADZI: DALLAS COYLE (GOD FORBID) Kup Czarny Krążek Metalliki


Zaopatrz się w najlepszy album, jaki jest w dorobku Twojego ulubionego zespołu. Jeśli lubisz Metallikę, to koniecznie kup ich Czarny Krążek. Uważam, że utwory na nim zawarte są najłatwiejsze do przyswojenia spośród wszystkich kawałków w całej przebogatej dyskografii tej grupy. Poza tym określ jasno swoje cele i odpowiedz sobie na pytanie: co tak naprawdę chcę osiągnąć i jakie umiejętności chcę rozwinąć?

PORADA 80 RADZI: WEDNESDAY 13 (MURDERDOLLS) Dbaj o swój wizerunek sceniczny


W grze bardzo ważny jest także sposób wykonania oraz image. Moja rada jest następująca: spraw sobie duże lustro, płytę z teledyskami zespołu KISS, i ucz się od muzyków tej grupy. Absolutna pewność siebie i oryginalność pod każdym względem sprawiły, że ich występy na żywo stały się show wielkiego formatu, co doprowadziło ich na sam szczyt.

PORADA 81 Opracuj sobie plan ćwiczeń


Najgorsze, co może być, to rutyna. Jeśli nie wiesz, co ćwiczysz, i zazwyczaj spędzasz godzinę, grając wciąż tę samą zagrywkę, to coś jest nie tak. Jeśli tak jest w istocie, to weź kartkę, napisz sobie, co chcesz ulepszyć w swojej grze i podczas każdej kolejnej sesji poświęcaj temu zagadnieniu określony czas. Rozplanuj sobie ćwiczenia na cały tydzień, zawierając w nich różne elementy, tak aby nie były one monotonne. Wymaga to dużej dyscypliny, ale na pewno przyniesie satysfakcję z osiągniętych wyników. Zobaczysz, jakie postępy zrobisz po kilku tygodniach ćwiczeń.

PORADA 82 Zaczynaj od czystego brzmienia


Jeśli uczysz się jakiegoś kawałka, to na początku zrezygnuj z przesteru. Jakikolwiek przester ukryje błędy i niedociągnięcia w Twojej grze i nie będziesz mógł się doskonalić. Podobna uwaga dotyczy kompresora.

PORADA 83 Tłumienie strun


Jeśli chcesz zostać profesjonalnym gitarzystą, to musisz nauczyć się tłumić struny lewą ręką. Zagraj pojedynczy dźwięk, na przykład uderz trzecią strunę na piątym progu. Następnie uderz we wszystkie sześć strun, ale spróbuj przy tym wytłumić lewą ręką pozostałe otwarte struny.

PORADA 84 RADZI: ANDREAS KISSER (SEPULTURA) Szukaj inspiracji

 

Naucz się czerpać inspirację z różnych gatunków muzycznych. Możesz opanować nowe techniki gry, słuchając muzyków grających na innych instrumentach i poznając różne rodzaje muzyki. Ja przez wiele lat uczyłem się grać na gitarze klasycznej i takie podejście pozwoliło mi się otworzyć na nowe techniki gry.

PORADA 85 Jeden palec = jeden próg


Ucząc się nowych skal, umieszczaj każdy palec na jednym progu. Podczas gry wykorzystujesz cztery palce lewej ręki, a zatem jesteś w stanie zająć cztery progi. Czasami trzeba będzie złamać tę zasadę, a konkretnie wtedy, gdy grasz dwa następujące po sobie dźwięki na jednym progu dwóch różnych strun. Chociaż ten sposób gry jest dość typowy, to pamiętaj, że z biegiem czasu zapragniesz wykorzystywać go w mniejszym stopniu. Podany sposób potraktuj raczej jako przydatne ćwiczenie, a nie regułę obowiązującą w każdej sytuacji.

Steve Allsworth
Chris Bird
Nick Cracknell
Stephen Lawson
James Uings