Arch Enemy

Wywiady
2009-03-13
Arch Enemy
Arch Enemy to szwedzki zespół muzyczny wykonujący melodyjny death metal, założony w 1996 roku przez Michaela Amotta i Johana Liivę.
Logo
Odbyliście już dziesiątki tras koncertowych. Czy w tym, co robisz, jest jeszcze miejsce na entuzjazm?


Logo
Tak, wciąż bardzo lubię jeździć w trasy. Z tym że teraz mamy wszystko lepiej zorganizowane, bo z czasem nabyliśmy doświadczenia. Lubimy grać
koncerty, w przeciwnym razie by nas tu nie było. Zajmowalibyśmy się zupełnie czymś innym.


Logo
Czy łatwo wam jest pogodzić życie rodzinne z koncertowaniem?


Logo
Życie rodzinne to może za duże słowo. Mam po prostu swoje mieszkanie, i to wszystko. Moje życie składa się z koncertów oraz jeżdżenia w trasę. Kiedy jestem w domu, ciągle gram jam sessions i uczę się nowych zagrywek - może to być dosłownie wszystko: jazz, Steve Winwood czy Bob Dylan. W wolnym czasie nie słucham metalu.


Logo
Co w jeżdżeniu w trasy lubisz najbardziej?


Logo
Poza samym graniem koncertów lubię po prostu podróżować, odwiedzać nowe miejsca i poznawać ludzi.


Logo
Która ze wszystkich tras koncertowych najbardziej zapadła ci w pamięć? Która była według ciebie szczególna?


Logo
Kilka lat temu Arch Enemy grało koncert z Iron Maiden. Było fantastycznie. Cenię sobie ich muzykę, no i wspaniale było oglądać widowiska na tak wielką skalę. Poza tym dobrze nas traktowali...


Logo
W trasie bierze udział kilku genialnych gitarzystów. Jakie są między wami relacje?


Logo
(uśmiechając się i rozglądając naokoło) Gdzie są ci genialni gitarzyści?


Logo
Co robisz, żeby zabić nudę, kiedy jesteś w trasie?


Logo
Układam klocki Lego! Kupiłem sobie ostatnio samolot do składania. Wiem, że to brzmi głupio, zważywszy, że mam trzydzieści lat (śmiech). Czasami też się upijam, ale to nie pomaga mi zabić nudy..


Logo
Jesteście coraz bardzie popularni. Czy to znaczy, że trudniej jest wyjść na ulicę w większych miastach?


Logo
No cóż, z tym jest bardzo różnie. Ale gdy byliśmy w Chinach, mieliśmy nadzieję, że zobaczymy Wielki Mur Chiński. Niestety, zabrakło nam czasu i musieliśmy zrezygnować z tej wycieczki. Takie rzeczy się zdarzają i to jest frustrujące.


Logo
Czy mieliście jakąś wpadkę związaną z gitarą?


Logo
Wpadki zdarzają mi się bardzo często, np. pewnego razu wybrałem czysty kanał w momencie, kiedy zacząłem grać solówkę (śmiech). To brzmiało jak zagrywka jazzowa! Kiedyś zdarzyło mi się też zagrać w zupełnie innej tonacji niż cały utwór...


Logo
Mnie przydarzyło się już chyba wszystko, co możliwe. Często depczę po tunerze, przez co wyciszam swoją gitarę w trakcie trwania utworu. Ale nie ma się co przejmować, bo jak mówi nasz basista: "Może być z błędami, byle było głośno i z impetem". Tacy już jesteśmy.


Logo
Z jakimi innymi problemami musi zmierzyć się muzyk, będąc na scenie?


Logo
No cóż, warunki akustyczne na scenie są zróżnicowane, przez co niekiedy nie możemy uzyskać odpowiedniego sprzężenia, które lubimy. Zwykle z partiami gitarowymi nie ma problemów, za to kłopoty pojawiają się przy użyciu odtwarzacza MiniDisc, na którym mamy nagrany podkład. Myślimy o tym, żeby się przerzucić na laptopa.


Logo
Ile gitar zabieracie ze sobą w trasę?


Logo
Zależy od trasy, ale zazwyczaj zabieramy po dwie gitary.


Logo
Zgadza się. Mam tylko dwie gitary: tę, na której gram i jedną zapasową w innym kolorze. Nie mamy zwyczaju wożenia ze sobą kilku gitar nastrojonych na różne tonacje. Instrumenty mamy przestrojone do C (C, F, Bb, Eb, G, C), czyli tradycyjnie, tyle że niżej. Michael zmienia czasem strój, ale tylko na potrzeby konkretnych koncertów.


Logo
Ja tym razem mam ze sobą cztery gitary. Wziąłem swój nowy nabytek - gitary ESP Ninja, sygnowane moim nazwiskiem. To prototypy, które dostałem od ESP, kiedy byliśmy w Japonii. Gitary mają taki sam kształt, jak poprzednie modele, z tym że nie mają płytki ochronnej. Płyta wierzchnia wykonana jest z klonu i ma czerwone, przezroczyste wykończenie. Osprzęt tego instrumentu jest czarny. Mój czerwony ESP posiada 24 progi, mostek Floyd Rose i podstrunnicę z hebanu, natomiast czarny ma 22 progi oraz innego rodzaju inkrustację.


Logo
Jakie cechy powinien posiadać idealny techniczny?


Logo
Techniczny musi mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Powinien być prawie całkowicie wyzbyty własnego ego, bo ta praca polega głównie na słuchaniu
i wykonywaniu mechanicznej roboty. Dobry techniczny powinien umieć zrobić wszystko - od przygotowania całego sprzętu do lutowania kabli.


Logo
Czy dobre relacje z technicznym i resztą ekipy pomagają w pracy?


Logo
Dobre relacje między ludźmi pomagają w każdej pracy. Trzeba się starać dogadywać ze wszystkimi. Wspólna trasa dodatkowo zbliża ludzi, bo częściej ze sobą przebywają i lepiej się poznają.


Logo
Słyszałem, że czasami ekipa zachowuje się podczas trasy gorzej niż zespół. Czy to prawda?


Logo
Chcecie, żebyśmy obgadywali kolegów? Nic z tego! Poza tym my tu wszyscy jesteśmy w miarę spokojni.Rozmawiamy ze Stevem "Bungie" Kovacsem, technicznym Chrisa i Michaela...


Logo
Jak zaczęła się twoja przygoda z tą branżą?


Logo
Zwyczajnie, po prostu miałem kontakty i byłem dobry w swojej pracy. Kiedy jesteś dobry, twoje nazwisko zaczyna być znane w branży, ludzie polecają cię innym. W tej pracy trzeba być niezwykle uważnym i umieć błyskawicznie rozwiązywać problemy. Całe przedstawienie powinno odbyć się bez zakłóceń. No i daleko się nie zajdzie bez znajomości sprzętu i gitar


Logo
Opisz typowy dzień w trasie...


Logo
Rano rozładowuję sprzęt, rozstawiam wzmacniacze i kolumny, żeby ludzie od nagłośnienia mogli zabrać się do ustawiania mikrofonów. Wyciągam gitary z futerałów, stroję je i czyszczę. Jeśli jest taka konieczność, zmieniam struny. Później robimy próbę. Chwilę odpoczywamy, jemy kolację i przygotowujemy się do koncertu. Po koncercie pakujemy sprzęt, trochę śpimy i rano cały proces zaczyna się od nowa...


Logo
Najdziwniejsza prośba, jaką usłyszałeś od gitarzysty?


Logo
"Czy możesz zmienić struny i nastroić moje sarode godzinę przed koncertem?". Polecenie dość proste, pod warunkiem, że się wie, co to jest "sarode" (śmiech). Myślę, że ten instrument ma trzydzieści sześć strun jak sitar. Niestety w tym przypadku musiałem odmówić wykonania zadania.


Logo
Czy gitarzysta zespołu grającego support może popsuć ci robotę?


Logo
Czasem ekipa zespołu jest nieprzygotowana. Kiedy skończą grać, mają tylko dziesięć minut na spakowanie się. Jeśli nie mają wprawy i zbierają się powoli, to nie jest dobrze. Wtedy my wchodzimy, i nie ma zmiłuj się...


Logo
Jakich wskazówek mógłbyś udzielić naszym Czytelnikom?


Logo
Trzeba dbać o gitarę. Oddawajcie gitarę do regulacji co najmniej dwa razy w roku albo nauczcie się robić to sami. No i bawcie się dobrze!