Najlepsze gitarowe płyty DVD

Wywiady
2006-08-07
Najlepsze gitarowe płyty DVD

Płyta DVD - dołączona do bieżącego numeru "Gitarzysty" - jest doskonałym pretekstem do zaprezentowania najlepszych, najśmieszniejszych lub najbardziej szokujących płyt DVD, jakie kiedykolwiek ukazały się na rynku. Wszystkie łączy wspólny mianownik: gitara.

Płyty DVD generują obecnie większe przychody ze sprzedaży niż single. Firmy muzyczne prześcigają się w wypuszczaniu na rynek zestawów z płytą DVD, na której można znaleźć ciekawe dodatki. DVD z koncertami można dostać wszędzie, oczywiście są też stare koncerty, które aż proszą się o reedycję w nowym formacie. Poza tym, coraz większą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju szkoły gry na gitarze. Wykorzystują one możliwości, jakie oferują prezentacje na DVD, a więc: zdjęcia, nagrania w zwolnionym tempie czy symbole akordów na ekranie. Czasy, kiedy trzeba było przewijać kasetę VHS - należą już do zamierzchłej przeszłości.

KONCERTY

"LED ZEPPELIN" Przez wiele lat jedynym dostępnym dokumentem z koncertów zespołu był film "The Song Remains The Same". Był to film dokumentalny, przeplatany fragmentami koncertów, który okazał się trudny w odbiorze nawet dla zagorzałych fanów. Płyta DVD "Led Zeppelin" porządkuje koncertowy dorobek grupy, prezentując pięć godzin materiału z koncertów, które odbyły się w latach 1969-1979. Jakość obrazu nie zawsze jest najlepsza, szczególnie w przypadku relacji z koncertu w Royal Albert Hall z 1970 roku. Jimmy Page i jego genialny talent sceniczny rekompensują jednak wszelkie niedostatki techniczne. Niektóre utwory zostały wykonane ze zbytnią nonszalancją ("Stairway To Heaven" na koncercie w roku 1975), ale gwieździe tego formatu można to wybaczyć. Chylmy czoła przed gigantem rocka... NIE PRZEGAP: Na szczególną uwagę zasługuje wykonanie "Dazed And Confused" zagrane podczas koncertu w 1969 roku.

SRV & DOUBLE TROUBLE "LIVE AT MONTREUX 1982 & 1985" Oto Stevie Ray Vaughan w szczytowej muzycznej formie. Na występach Steve prezentował zadziwiającą różnorodność stylistyczną. Grał zagrywki bluesowe przeplatane technikami w stylu Hendrixa. To po prostu trzeba zobaczyć! NIE PRZEGAP: Przejście od "Hide Away" do "Rude Mood".

MUSE "ABSOLUTION TOUR" DVD zostało zarejestrowane podczas koncertu w Glastonbury w 2004 roku i jest pokazem gitarowej wirtuozerii. Matt Bellamy gra na wielu instrumentach, co czasem przysparzało mu kłopotów, lecz tutaj jego gra jest inspirująca i prawdziwie ekscytująca. Artysta gra techniką tapping, przypominając jednocześnie, że nie słabnie jego fascynacja muzyką Siergieja Rachmaninowa. Ponadto na płycie znajdują się klipy nagrane podczas amerykańskiej trasy zespołu, które pokazują, jak Muse radzi sobie na koncertach w małych kameralnych klubach. NIE PRZEGAP: Wspaniałe wykonanie "Plug In Baby".

BAND OF GYPSYS "LIVE AT THE FILLMORE EAST" Hendrix założył zespół Band Of Gypsys po rozpadzie Jimi Hendrix Experience. Koncertowy debiut formacji miał miejsce w teatrze muzycznym Fillmore East w Sylwestra 1969 roku. Płyta DVD zawiera zapis dwóch koncertów z lat 70., na których Hendrixowi towarzyszyli Billy Cox i Buddy Miles. Niestety jakość nagrań pozostawia wiele do życzenia, ale muzyka jest pełna ognia i sprawia niesamowite wrażenie. Nie przegap: Zwarty rytm i psychodeliczna gra w utworze "Machine Gun". Długie, skomplikowane solo gitarowe i znakomita perkusja. W grze Hendrixa wyraźnie słychać odgłosy pola bitewnego, jak np.: eksplozje, serie karabinu maszynowego czy też helikoptery.

THE WHO "LIVE AT THE ISLE OF WIGHT" Według szacunków mediów - w 1970 roku przybyło na "Isle Of Wight Festival" ok. 600 000 ludzi. W ciągu pięciu dni trwania festiwalu publiczność mogła zobaczyć i usłyszeć takie legendy, jak: The Doors, Jimi Hendrix czy Sly & The Family Stone. Na szczególną uwagę zasłużył występ zespołu The Who. Pete Townshend wyczyniał tam istne cuda, grając na swoim Gibsonie SG Special.

THE WHITE STRIPES "LIVE UNDER BLACKPOOL LIGHTS" To wspaniały dokument ukazujący ekscytującą grę gitarzysty bluesowego Jacka White’a, jego magiczną moc podgrzewania atmosfery i niesamowitą chemię, jaka błyskawicznie tworzy się pomiędzy duetem na scenie a publicznością. Artyści dają z siebie wszystko, a całość czyni ten materiał godnym polecenia. Oprócz przebojów, muzycy odświeżają utwory należące już do klasyki, takie jak "Death Letter" czy "Jolene". Szkoda, że nas tam nie było...

PINK FLOYD "LIVE AT POMPEII" Film Adriana Mabena zarejestrowany w październiku 1971 roku podczas koncertu w ruinach amfiteatru sprzed 2000 lat w Pompejach. Muzycy zaprezentowali tu fragmenty rockowej epopei, zatytułowanej "Ummagumma". Trwający godzinę koncert przeplatany jest wywiadami oraz fragmentami nagranymi w studiu podczas pracy nad płytą "The Dark Side Of The Moon". Niesamowite wrażenie robią sceny, na których w ogóle nie widać publiczności, a ruiny sprawiają wrażenie, jakby muzycy występowali na księżycu. Jednym słowem: idealna sceneria do zaprezentowania kompozycji "Us And Them" czy "Brain Damage" z albumu "The Dark Side Of The Moon".

RUSH "RUSH IN RIO" Ostatni koncert kanadyjskiego zespołu Rush, zagrany w ramach trasy koncertowej "Vapor Trails" w Rio de Janeiro. Wydawnictwo "Rush In Rio" otrzymało w 2004 roku Juno Award w kategorii "Muzyczne DVD Roku". Na koncercie muzycy wykonywali przeboje z płyty "Caress Of Steel", a na szczególną uwagę zasługuje epicki utwór "The Fountain of Lamneth", trwający ponad 19 minut. Opowiada on historię życia - począwszy od narodzin, poprzez pełen buntu okres dojrzewania i miłości, a skończywszy na problemach alkoholowych po rozczarowaniu odkrytą tajemnicą życia. Jest to jeden z najważniejszych utworów w twórczości zespołu. Z przyjemnością ogląda się gitarzystę Alexa Lifesona, będącego tu w znakomitej formie.

G3 "LIVE IN DENVER" Dziś na rynku są trzy filmy DVD z koncertów G3, ale naszym zdaniem ten jest najlepszy. Po pierwsze dlatego, że na scenie gra trzech wirtuozów gitary: Joe Satriani, Steve Vai i Yngwie Malmsteen. Muzycy grają m.in. przeboje "Rockin’ In The Free World" Neila Younga czy "Little Wing" Hendrixa, których wykonanie robi wielkie wrażenie. Szczególnie Yngwie Malmsteen daje prawdziwy popis gitarowej wirtuozerii. Przy okazji widać, że gwiazdy świetnie się bawią, a Yngwie gra "Voodoo Child" Hendrixa bez spoglądania na gryf. Szkoda tylko, że pod koniec niszczy tak wspaniałą gitarę.

ZAKK WYLDE AND BLACK LABEL SOCIETY "BOOZED, BROOZED & BROKEN BONED" Koncert został zarejestrowany w Harpos Concert Theatre we wrześniu 2002 roku w Detroit, a na rynku pojawił się w sierpniu następnego roku. Podczas koncertu Black Label Society publiczność kompletnie osuszyła cały stadion z piwa, więc możemy sobie wyobrazić, co się tam działo. Zakk Wylde po raz kolejny udowodnił, że jest prawdziwym guru muzyki metalowej. Dodatki zawierają wywiad z Zakkiem oraz lekcje gry na gitarze jego autorstwa. Jest to nie lada gratka dla miłośników talentu Zakka.

ERIC JOHNSON "AUSTIN CITY LIMITS 1988" Zapis występu zespołu na koncercie "Austin City Limits". Utalentowany, nieśmiały, a przy tym dowcipny muzyk - prezentuje prawdziwe mistrzostwo gry. Jego muzyka to mieszanka rocka, jazzu i country. Film albo dostarczy Ci prawdziwej inspiracji, albo odwrotnie - sprawi, że się załamiesz, widząc, co ten facet wyprawia z instrumentem. Johnson kiedyś zasłynął z tego, że po sześciu latach pracy nad albumem, nagrał go jeszcze raz od nowa, gdyż nie był zadowolony z uzyskanych rezultatów. NIE PRZEGAP: Wykonanie "Cliff Of Dover".

PEARL JAM "LIVE AT THE GARDEN" Zapis jednego z koncertów z trasy "Riot Act", który odbył się w 2003 roku. Pearl Jam wraz z gitarzystą prowadzącym (Mike McCready) robi prawdziwy show. Jedynym minusem filmu są dość nudne i monotonne zdjęcia. W zestawie znajdują się aż trzy płyty. Nic dziwnego, w końcu występ przedłużył się do tego stopnia, że muzycy musieli zapłacić 14 000 dolarów grzywny za zakłócanie spokoju w późnych godzinach nocnych. NIE PRZEGAP: Wykonanie "Black" i "In My Tree".

FILMY FABULARNE

"THIS IS SPINAL TAP" (SPECIAL EDITION) Reżyseria: Rob Reiner, 1984 Film, który jest jednocześnie udaną satyrą na zespoły heavy metalowe lat 80., stał się filmem kultowym wśród muzyków. Wielu z nich potrafi recytować całe dialogi z pamięci. Co ciekawe, większość scen było improwizowanych i kręcono je za pierwszym podejściem. Wydanie specjalne zostało wzbogacone o półtoragodzinny dodatek zawierający materiał nigdy wcześniej nie prezentowany, komentarze członków zespołu i cztery świetne wideoklipy. Jeśli jakiś film zasługuje na reedycję, to jest to właśnie ta komedia. Prezentuje fikcyjny zespół "Tap" (Christopher Guest, Michael McKean, Harry Shearer) oraz ich przedziwną historię (perkusiści umierają w niewyjaśnionych okolicznościach). Wielu muzyków potwierdza, że obserwacje są niezwykle trafne i wnikliwe.

"PINK FLOYD, THE WALL" Reżyseria: Alan Parker, 1982 Jest to wynik pracy trzech wielkich artystów: Alana Parkera, Rogera Watersa i Geralda Scarfe’a. To dość przygnębiający i ciężki w odbiorze spektakl. Polecamy dla czystej muzycznej przyjemności i interesujących pod względem artystycznym animacji, których autorem jest Gerald Scarfe. Elementy biograficzne Watersa: Geldof to alter ego Watersa - młody wyalienowany artysta, który musi skonfrontować się z zimnym i bezwzględnym światem, a także uporać się ze śmiercią jednego z rodziców. NIE PRZEGAP: Aktorski debiut Boba Geoldofa w roli Pink.

"CROSSROADS" Reżyseria: Walter Hill, 1986 Film jest opowieścią o podróży, jaką odbywa miłośnik bluesa, niejaki Ralph Macchio. Porywa on szalonego staruszka i razem udają się do Mississippi w poszukiwaniu zagubionej piosenki Roberta Johnsona. Tam Macchio spotyka diabła i pewnego gitarzystę (w tej roli wystąpił Steve Vai), z którym musi stoczyć gitarowy pojedynek: Macchio popisuje się, grając techniką slide, natomiast Vai stawia na wirtuozerskie popisy.

"TOMMY" Reżyseria: Ken Russell, 1975 "Tommy" to zrealizowana w 1975 roku opera rockowa, która jest połączeniem talentu Pete’a Townshenda i ekscentrycznych wizji Kena Russella. Film opowiada historię chłopca, który na skutek szoku, spowodowanego zamordowaniem jego ojca, traci słuch, wzrok i mowę. Jest to film psychologiczny, który opowiada o problemach ludzi pokolenia powojennego oraz o ich traumatycznym dzieciństwie. Muzyka Pete’a Townshenda stanowi udane tło do wydarzeń przedstawionych w filmie. Produkcję uświetniają swoją obecnością: Tina Turner, Eric Clapton i Elton John. Na drugiej płycie znajduje się wywiad z Townshendem, z którego dowiadujemy się, że pierwotnie tytułową rolę miał zagrać Stevie Wonder. Pozycja obowiązkowa dla fanów the Who.

"YELLOW SUBMARINE" Reżyseria: George Dunning, 1968 Film animowany, który na stałe wszedł już do klasyki kina. Zanim trafił na płytę DVD, przeszedł techniczny lifting. Jest to idylliczna alegoria rozgrywająca się w fikcyjnym Pepperlandzie. Tło muzyczne stanowią przeboje zespołu The Beatles, takie jak "Rubber Soul", "Revolver" oraz "Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band". Autorem rysunków jest Heinz Edelmann, grafik, którego psychodeliczne wizje są widocznym ukłonem w stronę Andy Warhola. Krótko mówiąc: wspaniała ilustracja do wspaniałej muzyki. NIE PRZEGAP: "Lucy In The Sky With Diamonds".

"POWRÓT DO PRZYSZŁOŚCI" Reżyseria: Robert Zemeckis, 1985 Komedia sensacyjna, której głównym motywem są perypetie bohaterów podróżujących w czasie. Główny bohater, którym jest nastolatek Marty McFly, przenosi się z 1985 roku w lata 50., w czym pomaga mu pewien szalony naukowiec. Film jest pełen absurdalnych sytuacji, ale wszystko przebija scena, w której nasz bohater pokazuje, jak należy grać prawdziwego rock and rolla. Scena ta - już z innej perspektywy - pojawia się również w drugiej części omawianego filmu.

"U PROGU SŁAWY" Reżyseria: Cameron Crowe, 2000 Film zrealizował słynny dziennikarz muzyczny, współtworzący opiniotwórczy amerykański magazyn "Rolling Stone". Obraz przedstawia karierę fikcyjnego zespołu rockowego o nazwie Stillwater. Wnikliwy portret psychologiczny członków zespołu zawiera wiele elementów biograficznych z życia Crowe’a. Film pokazuje zespół u szczytu popularności i dziennikarza, który towarzyszy im w trasie koncertowej po Stanach Zjednoczonych. Świetne kreacje aktorskie Kate Hudson i Philipa Seymoura Hoffmana.

"PARYŻ, TEKSAS" Reżyseria: Wim Wenders, 1984 Ry Cooder jest autorem doskonałej ścieżki dźwiękowej, w której króluje kompozycja "Dark Was The Night", a szczególnie jej refren, pojawiający się w kluczowych momentach filmu. Kompozytorem tego utworu jest Willie "Blind" Johnson. Główny bohater wraca po czterech latach tułania się po pustyni. Duch melancholii i puste amerykańskie przestrzenie tworzą klimat filmu, który dodatkowo potęgowany jest wspaniałą muzyką. Film wygrał główną nagrodę na festiwalu w Cannes w roku 1984.

"PURPLE RAIN" Reżyseria: Albert Magnoli, 1984 Musical rockowy, opowiadający historię muzyka (Prince), który - wspinając się po szczeblach kariery muzycznej - walczy z wieloma przeciwnościami losu. Z pewnością w pełni zasłużony jest Oscar za najlepszą piosenkę filmową, który powędrował do Prince’a. "Purple Rain" to prawdziwe dzieło, a Prince to genialny gitarzysta i utalentowany, nietuzinkowy artysta. W filmie przewijają się m.in. takie przeboje, jak: "Let’s Go Crazy", "When Doves Cry" czy "Purple Rain".

FILMY DOKUMENTALNE

THE BEATLES "ANTOLOGIA" Historia najbardziej fenomenalnej grupy w historii muzyki popularnej, opowiadana przez samych muzyków. Bazą do powstania filmu był serial dokumentalny, prezentowany przez brytyjską telewizję, który zbiegł się z wydaniem antologii. Ten film to historia całej młodości - od czasów dzieciństwa poprzez dorastanie, aż do momentu, gdy muzycy stali się idolami nastolatek. Archiwalny wywiad z Lennonem przeplata się z wypowiedziami pozostałych członków zespołu i osób, które odegrały dużą rolę w życiu muzyków z Liverpoolu. To ekscytujący obraz, okraszony fragmentami koncertów z rozkrzyczaną publicznością w tle. NIE PRZEGAP: Paul, George i Ringo wracają wraz z Georgem Martinem na Abbey Road i pokazują, w jaki sposób powstawały ich nagrania, prezentując innowacyjne - jak na tamte czasy - techniki nagraniowe.

"DIG!" Kręcenie tego filmu trwało siedem lat, w ciągu których powstało 1 500 godzin materiału. Produkcja mówi o dwóch zespołach: The Dandy Warhols i The Brian Jonestown Massacre, które zadebiutowały w tym samym czasie na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Pierwszy z nich doszedł do sławy i fortuny, a drugi poniósł sromotną klęskę. W sumie jest to zabawna, a momentami poruszająca i nieco przygnębiająca historia. NIE PRZEGAP: "Podpiszemy najlepszy kontrakt w historii muzyki! Wystarczy, że kichnę - i już jest przebój!".

"THE MAKING OF THE DARK SIDE OF THE MOON" Film dokumentalny o pracy grupy Pink Floyd nad jej kolejnym albumem "The Dark Side Of The Moon". Zawiera wiele niepublikowanego wcześniej materiału, na który składają się oryginalne nagrania i wywiady z członkami zespołu. Dla fanów tej grupy nie lada gratką może być możliwość obserwowania pracy muzyków nad tą kultową płytą wszechczasów. Dodatkowym atutem jest tu również spora dawka ciekawych anegdot i komentarzy! NIE PRZEGAP: Partie Gilmoura grane bez akompaniamentu.

ELVIS PRESLEY "THAT’S THE WAY IT IS" Film został nakręcony dwa lata po - wyemitowanym w grudniu 1968 roku - programie stacji NBC "Elvis Comeback Special". W omawianym filmie widzimy Elvisa Presleya oraz jego grupę TCB. Co ciekawe, James Burton (gitara prowadząca) został wprowadzony do Country Music Hall Of Fame. Jest to dokument z trzydniowej próby, jaką muzycy odbyli w Los Angeles przed wyjazdem na koncerty do Las Vegas. Widzimy Elvisa, który jest w świetnej formie muzycznej, pomimo widocznych już problemów ze zdrowiem.

METALLICA "SOME KIND OF MONSTER" Dokument zarejestrowany podczas pracy nad ostatnim albumem grupy "St. Anger". Nie jest to jednak zwyczajny dokument, lecz przejmujący zapis ciężkich chwil, przez które musieli przejść muzycy. Artyści próbują nagrać płytę, mając jednocześnie poważne problemy osobiste. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze wszechobecne kamery, które dodatkowo potęgują ogólne napięcie. Fani byli w pewnym stopniu zawiedzeni tym, co zobaczyli, ale może właśnie dzięki temu filmowi muzycy stali się bardziej prawdziwi?

"JIMI HENDRIX" Jest to film dokumentalny z 1973 roku, w reżyserii Joe Boyda, przedstawiający sylwetkę Jimiego Hendrixa. Na scenie Hendrix był charyzmatyczny i pewny siebie, natomiast w życiu prywatnym - zamknięty w sobie i nieprzystępny. Niewątpliwie to postać, która zawsze będzie nas intrygować. Prezentowany film może nie jest w pełni wyważonym portretem Hendrixa, ale pozostanie jedynym i najbardziej kompletnym, przepełnionym muzyką, dokumentem wizualnym o tym artyście. Absolutnie obowiązkowa pozycja dla każdego gitarzysty.

PUNK: ATTITUDE Jak sugeruje tytuł, film opowiada o ruchu punkowym. Niezwykle ciekawe wywiady z Henry Rollinsem i wieloma innymi sympatykami sceny punkowej ujawniają szereg nowych faktów dotyczących genezy samego ruchu, rozwiewając niektóre mity powstałe na jego temat. Film jest bogato okraszony archiwalnymi zdjęciami, a przez to na tyle inspirujący, że po jego obejrzeniu od razu ma się ochotę wstąpić do jakiejś kapeli punkowej.

BOB DYLAN "NO DIRECTION HOME" Ten biograficzny film o Bobie Dylanie został nakręcony przez Martina Scorsese, który przedstawia w nim niezwykłą podróż znakomitego muzyka do swych korzeni w małym górniczym miasteczku w stanie Minnesota, gdzie spędził dzieciństwo. Film opowiada o początkach kariery młodego muzyka aż do roku 1966, gdy nieoczekiwanie osiąga on swój sukces komercyjny. "No Direction Home" zawiera wiele fragmentów i relacji z koncertów Dylana, a także mnóstwo ciekawych wywiadów z samym artystą oraz jego przyjaciółmi, wśród których znalazł się znany poeta Allen Ginsberg oraz piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i zarazem producentka nagrań - Joan Baez. Film godny polecenia zarówno dla fanów, jak i przeciwników artysty.

"THE SEARCH FOR ROBERT JOHNSON" W roku 1992 John Hammond Junior, bluesowy wokalista i gitarzysta, udał się w miejsca, w których żył Robert Johnson (patrz: "Gitarzysta", 2/2006). Hammond pragnął poznać historię tej legendy bluesa i uzyskać o nim informacje z pierwszej ręki. Rozmawiał z dawnymi kolegami muzyka z pracy, z zespołu i jego byłymi dziewczynami. Udało mu się także dotrzeć do syna Johnsona, Clauda, który w końcu uznany został za jego jedynego spadkobiercę.

"LIVE FOREVER. THE RISE AND FALL OF BRITPOP" Jarvis Cocker, bracia Liam i Noel Gallagher są prawdopodobnie najbardziej dowcipnymi gwiazdami rocka, jakie kiedykolwiek wyprodukowała Wielka Brytania. Obok mniej zachwyconego Damona Albarna, na nowo przeżywają tu swe szalone dni, przy czym britpop umieszczony zostaje w szerszym kontekście politycznym. Nie ma tu zbyt wiele muzyki, ale znajdziemy tu za to sporo zabawnych scen. Noel zapewnia swoich fanów, że jeśli nie spodoba im się płyta "Be Here Now", to mogą ją spokojnie sprzedać. Do tego muzyk zapewnia, że w razie potrzeby jest w stanie złożyć na krążku autograf, dzięki któremu sprzedawca będzie mógł zażądać lepszej ceny.

STEPHANE GRAPELLI "A LIFE IN THE JAZZ CENTURY" Dokument o słynnym skrzypku jazzowym, Stephane Grapelli. Zachęcamy do obejrzenia go ze względu na fakt, że w tym materiale występuje - grający dwoma palcami - pionier gypsy jazzu, Django Reinhardt. Mamy szansę obejrzeć siedmiominutowy zapis koncertu z Hot Club Quintet Of France. Martin Taylor gra tam w hołdzie zmarłemu artyście. Gorąco polecamy!

THE ROLLING STONES "ROCK AND ROLL CIRCUS" W filmie mamy okazję obejrzeć swingujący Londyn z 1968 roku. Możemy obejrzeć nagranie pochodzące z koncertu, który promował album "Beggars Banquet". Zespół jest jak prawdziwy dynamit, choć podobno muzycy nie byli zadowoleni z tego występu. Keith Richards serwuje nam porywające zagrywki, a wykonanie "Sympathy For The Devil" jest rewelacyjne, mimo że wokal Jaggera chwilami cechuje zbytnia ekspresja, a nawet histeria. Koncert uświetniają zespoły Taj Mahal i The Who. NIE PRZEGAP: Lennon, Clapton i Keef na basie, a także Mitch Mitchell na perkusji.

OASIS "DEFINITELY MAYBE LIMITED EDITION" Wydany z okazji dziesiątej rocznicy ukazania się na rynku krążka "Definitely Maybe" pakiet zawiera - oprócz samej płyty - teledyski i fragmenty z koncertów, które nie widziały wcześniej światła dziennego. Na DVD znajdziemy ponadto zabawne wspomnienia i anegdoty związane z grupą Oasis.

BLUR "STARSHAPED" Dokument ten powstał w latach 1991-1993 i zawiera fragmenty z koncertów, w tym występ na Stonehenge. Z powodu słabej jakości oryginalnych nagrań, dźwięk na płycie nie szokuje doskonałą jakością, przez co całość może być dosyć trudna w odbiorze. Film pokazuje, że chcąc pracować w show biznesie nierzadko trzeba rezygnować z części samego siebie.

"STANDING IN THE SHADOWS OF MOTOWN" Wspaniały dokument o Funk Brothers, zrealizowany przez Paula Justmana. Funk Brothers to grupa utalentowanych muzyków sesyjnych, którzy stworzyli wyjątkowe brzmienie, charakterystyczne dla złotych lat wytwórni Motown. Zespół akompaniował wielu znanym artystom w latach 60. i 70., przez co miał na swoim koncie więcej przebojów niż The Beatles i The Rolling Stones razem wzięci. Dokument został zarejestrowany podczas spotkania muzyków po latach. NIE PRZEGAP: Basista James Jamerson i jego technika gry jednym palcem.

"MARTIN SCORSESE PRESENTS THE BLUES" Jest to zbiór siedmiu filmów o bluesie, zrealizowanych przez różnych reżyserów - prawdziwy hołd złożony muzyce bluesowej. Podejmowana jest w nich próba uchwycenia wszystkich aspektów muzyki, używając do tego różnych technik, włącznie z wprowadzeniem fikcji. Wszystko to powiązane jest wspólnym tłem historycznym, wnikliwym potraktowaniem prezentowanych zagadnień i unikalnym materiałem zdjęciowym. Całość sięga korzeni gatunku, mówi o powstaniu jazzu, soulu, R&B i bluesa. Zostajemy zabrani w muzyczną podróż: od Afryki, przez Deltę Mississippi, Memphis i Chicago aż do Nowego Jorku. Na szczególną uwagę zasługuje film Wima Wendersa, "The Soul Of A Man", choć każdy z nich stara się uchwycić ducha muzyki bluesowej w inny sposób.

"THE FILTH AND THE FURY" Film ten wyreżyserował długoletni przyjaciel grupy Sex Pistols, Julien Temple. Jest to opowieść ukazująca mroczne początki tworzenia się zespołu, jego rozwój, triumf sceniczny i tragiczną śmierć dziewczyny Sida, Nancy Spungeon. Temple znakomicie wykorzystuje fragmenty zarejestrowanego materiału archiwalnego, pochodzącego z koncertów i prób zespołu oraz urywki różnych zajawek telewizyjnych, wiążąc wszystko w całość ze współcześnie nagranymi wywiadami. Prezentuje też swoje własne nagrania z członkami grupy i zrealizowane podczas trasy koncertowej. Na DVD mamy okazję posłuchać takich utworów, jak "Pretty Vacant" czy "Anarchy In The UK". Reżyser nie tylko przedstawia zespół, ale pokazuje również tło polityczne, ekonomiczne i kulturowe w Londynie lat 70., w którym to rozwijała się kariera Sex Pistols. Rotten udziela przejmującego wywiadu na temat burzliwego związku Sida i Nancy.

SZKOŁY GRY

JOE PASS "SOLO JAZZ GUITAR" Hot Licks Zmarły w 1994 roku Joe Pass był nie tylko doskonałym gitarzystą, ale miał też ogromny talent kompozytorski i improwizatorski. Potrafił w miły i jednocześnie przystępny sposób przekazać olbrzymią wiedzę, robiąc to wszystko z dużym poczuciem humoru. "Nienawidzę strojenia... powiedziano mi, że ta gitara była nastrojona w fabryce" - to pierwsza kwestia, jaką wypowiada w filmie. Bardzo udana lekcja pięknej i wpadającej w ucho muzyki Passa. Jednocześnie poruszająca historia zmarłego tragicznie muzyka. Ćwiczenia na DVD nafaszerowane są różnymi technikami i są przy tym dość zabawne - jest to rzadko spotykane połączenie!

JOHN MCLAUGHLIN "THIS IS THE WAY I DO IT" Jeśli chcesz grać jak John McLaughlin, najpewniej potrzebujesz rady profesjonalisty. Nikt nie zrobi tego lepiej niż sam artysta. Przygotowanie tej szkoły gry zajęło mu - bagatela - cztery lata. Muzyk wykorzystuje w pełni wszystkie możliwości, jakie daje film DVD: mamy ujęcia lewej i prawej ręki, a na ekranie pojawia się zapis nutowy. Poza tym cały materiał został podzielony na logiczne fragmenty ułatwiające opanowanie materiału. Chcesz grać ambitny jazz? Trudno o coś lepszego z wyższej półki. NIE PRZEGAP: McLaughlin przywiązuje ogromną wagę do szczegółów.

JIMI BRUNO "NO NONSENSE JAZZ GUITAR" Hot Licks Muzyk prezentuje wiele ciekawych solówek jazzowych, których nauczył się, akompaniując takim sławom, jak: Tony Bennet, Frank Sinatra czy Barbara Streisand. Płyta jest doskonałym materiałem dydaktycznym dla gitarzystów zainteresowanych zdobyciem wszechstronnej wiedzy z zakresu muzyki jazzowej. NIE PRZEGAP: Szybkie, pomysłowe i innowacyjne zagrywki.

SCOTT AINSLIE "ROBERT JOHNSON" Hal Leonard Guitar Signature, Licks Series Jak sama nazwa wskazuje - seria ta sygnowana jest nazwiskiem artysty i uzyskała miano wybitnej pozycji wśród innych szkół gry na gitarze omawiających styl Johnsona. Scott Ainslie prezentuje muzyczne inspiracje legendy bluesa w historycznym kontekście jego życia i twórczości w taki sposób, aby dokładniej przekazać wszystkie szczegóły tego gatunku muzyki. Nie trzeba zawierać paktu z diabłem, żeby grać bluesa - wystarczy kupić ten film instruktażowy.

GREG KOCH "STEVIE RAY VAUGHAN’S GREATEST HITS" Hal Leonard Guitar Signature, Licks Series Stevie Ray Vaughan, twórca niepowtarzalnych zagrywek, który zachwycał swoją wyjątkową techniką gry na gitarze, współpracował z Davidem Bowie i Jacksonem Brownem. Niestety jego kariera trwała krótko - zginął tragicznie w katastrofie helikoptera. Greg Koch, gitarzysta bluesowy i autor wielu filmów instruktażowych, zarejestrował charakterystyczne dla Vaughana zagrywki, wyjaśniając krok po kroku, jak należy je ćwiczyć. Wszystko to bazuje na przykładzie ośmiu utworów Ray Vaughana.

FRANK GAMBALE "CHOPBUILDER" Warner Classics Franka Gambale od młodych lat inspirowała gra Jimiego Hendrixa i Erica Claptona. Będąc nastolatkiem zainteresował się Chickiem Coreą i od tej pory na dobre pokochał muzykę jazzową. Ta instruktażowa płyta nagrana w latach 80. przeszła już do klasyki. Możemy oglądać muzyka w jego najlepszej muzycznej formie. Gambale traktuje poważnie swoich potencjalnych uczniów, prezentując ambitne i dość skomplikowane techniki gry, przede wszystkim skupiając się na kostkowaniu naprzemiennym.

STEVE LUKATHER "MASTER SESSION" Star Licks Lukather to gitarzysta, kompozytor, aranżer i producent. Był członkiem legendarnego zespołu rockowego Toto (obecnie znowu razem nagrywają i koncertują). Jest gitarzystą rockowym, choć w jego grze odnaleźć można wiele elementów jazzowych. Artysta wydał kilka albumów solowych, a w latach 70. i 80. był jednym z najbardziej cenionych muzyków sesyjnych w Los Angeles. Lukather prezentuje w filmie swoje najbardziej znane riffy i techniki gry.

BOB MARGOLIN "MUDDY WATERS" Hal Leonard Guitar Signature, Licks Series W latach 70. Bob Margolin był członkiem zespołu Muddy Watersa, miał więc okazję poznać tajniki gry mistrza. Waters zasłynął jako "ojciec bluesa z Chicago", choć uczył się grać w Mississippi. W jego stylu gry można dostrzec duży wpływ Roberta Johnsona. Margolin prezentuje wszystkie znane zagrywki Watersa i zdradza muzyczne tajniki jego gry.

ROBBEN FORD "THE BLUES AND BEYOND" Warner Bros Classics Robben Ford zasłynął z tego, że akompaniował Milesowi Davisowi na jego koncertach podczas trasy w 1986 roku. Robben Ford to jeden z największych współczesnych gitarzystów bluesowych. Artysta ma niesamowitą umiejętność wzbogacania bluesowych zagrywek jazzowym feelingiem. Podczas tej półtoragodzinnej lekcji szczegółowo tłumaczy podstawowe techniki gry. Wszystko wydaje się takie proste... NIE PRZEGAP: "Ain’t Got Nothin’ But The Blues" BUDDY GUY "HOT LICKS" WWW.MUSICSALES.COM Wcześniej na rynku dostępna była wersja na kasecie VHS, która cieszyła się dużą popularnością wśród gitarzystów. Wersja na DVD została wzbogacona o ćwiczenia w zwolnionym tempie i wiele ciekawych dodatków. Lekcja Guya jest jedną z najlepszych w swojej kategorii.

PETER HUTTLING "A GUITARIST’S GUIDE TO BETTER PRACTISING" Homespun Video Pokazuje jak najlepiej wykorzystać czas, który przeznaczamy na ćwiczenie. Huttling gwarantuje, że słuchając jego rad nie popadniemy w rutynę i będziemy nieustannie rozwijać swoje umiejętności. Szczególną uwagę warto zwrócić na perfekcyjne kostkowanie Huttlinga. Przedstawia on serię ćwiczeń i wiele sposobów na płynniejszą i bardziej precyzyjną grę. Trudno mu dorównać, ale próbować zawsze warto!

MARTIN SIMPSON "SOUND TECHNIQUES GUITAR MAESTROS" To nowa seria szkół gry, zawierająca wywiady przeplatane występami wielkich gwiazd. Na pierwszej płycie z tej serii znajdziemy wielu wspaniałych artystów, takich jak: Michael Messer, Big Jim Sullivan, Clive Carroll czy niepowtarzalny Martin Simpson.

MICHAEL CASSWELL "GETTING A GREAT SOUND" Lick Library Michael Casswell prezentuje wypróbowane sposoby na uzyskanie wielu różnych brzmień. Gra na kilku gitarach, używając ich na przemian, zmienia też wzmacniacze, wypróbowuje liczne efekty. Przedstawia rozmaite techniki gry i zalety stosowania niestandardowych strojów. Film nie jest zbyt składnie zmontowany, ale oferuje początkującym gitarzystom solidne podstawy, wyjaśniając przy tym terminy pochodzące z gitarowego żargonu.

DOUG DOPPLER "GUITAR 411. DIATONIC THEORY AND HARMONY" Rubber Bullet Termin "diatonika" może odstraszać tych, którym słowa tego typu mogą kojarzyć się z nudną muzyczną teorią. Niesłusznie! Kto sięgnie po ten film instruktażowy, ten przekona się, że wszelkie obawy są absolutnie nieuzasadnione. Jest to profesjonalny pod względem metodycznym wykład na temat teorii muzyki, który zostaje później przełożony na zajęcia w praktyce. Doppler jest doświadczonym gitarzystą, wykazującym w swej pracy dydaktycznej dużo zapału. To muzyk, któremu Satriani przekazał swoich uczniów. Nie może być lepszej reklamy!