Speculum

Wywiady
2014-11-14
Speculum

Z Kivi i Dr Yry rozmawiamy o nowej płycie Speculum zatytułowanej... "Brak CD".

Logo
Kim jesteście? Skandaliści i celebryci czy spoko ziomy, którym udało się zrobić z wygłupów styl życia?


Logo
Spoko ziomy, które nie uczyniły z wygłupów stylu życia, ale które są nieodłączną jego częścią, a skandale nie przeszkadzają im zupełnie w niczym. Słowo celebryci zawsze kojarzy mi się z kosmicznym najeźdźcą. Coś jak Klingoni, albo idąc nieco inną drogą... właśnie... Cenobici.

Logo
Celebryta to równie negatywne słowo w naszym kraju, jak kabaret. Bo i o kabaret bywamy często pytani. Stylu życia nie robiliśmy - po prostu jesteśmy sobą.


Logo
TPN25, Cremaster, Bracia Figo Fagot - przepis na wykwintne danie czy solidny bełt...


Logo
To zależy czego kto jest smakoszem. Dawno temu z przyjemnością uczęszczaliśmy z Badheadem do baru mlecznego koło kina Świt w Nowej Hucie na placki ziemniaczane. Pani tam posypywała wszystkie porcje cukrem pudrem. Odruchowo. Niektórzy tak podobno jedzą. Dla nas to było nie do pomyślenia i zawsze podkreślaliśmy głośno i wyraźnie, że właśnie bez cukru mają być. Raz posypała mimo to i jak Badhed powiedział jej, że miało być bez cukru to mu odrzekła "Niech se pan strzepnie". Jak widać są gusła i goździki, ale w Speculum se nie można tak po prostu strzepać. Albo bierzesz to pyszne danie i się delektujesz, albo jadłeś całe życie brukiew i nie rozumiesz sztuki kulinarnej.

Logo
Ja lubię z cukrem, ale nie z pudrem. No ale oczywiście uwielbiam też z gulaszem itp. Nie do każdego gustu danie Speculum będzie pasowało, ale jak komuś nie będzie pasowało, to znaczy, że nie ma gustu.


Logo
Teresa Orlowsky czy Kasia Figura - prawdziwa matka chrzestna Speculum to...


Logo
Natalia Kukluksklan.

Logo
Zdzisława Sośnicka. Serio.


Logo
W dobie wokalistek, które bardziej martwią się o lakier do paznokci niż o muzykę, uważacie się za wyjątek?


Logo
Ja zawsze robiłem muzykę wyłącznie dla przyjemności. Tak w Cremaster, innych moich projektach, jak i teraz w Speculum, dzięki któremu po prostu odżyłem i zachciało mi się grać na nowo. I nie mógłbym pisać, ani nawet tylko odgrywać czegoś co mi się nie podoba, ani grać z chłopami, których nie lubię. Tak mam i przyjemność zawsze jest na pierwszym miejscu, choć nie mam nic przeciw splendorowi i chwale, z których można przy okazji skorzystać.

Logo
Wokalistki o jakich mówisz poruszają się raczej w innych kręgach towarzyskich i stylistycznych. W stylistyce muzyczno-towarzyskiej pokrewnej nam, raczej nie jesteśmy wyjątkiem.


Logo
Speculum - taka nazwa zobowiązuje - zabawmy się w skojarzenia... Grzegorz Lato, kaszanka, wąsy, kakao, sauna.

Logo
Grzegorz Lato - pffffffff
Kaszanka - księżniczka wędlin
Wąsy - super
Kakao - wiadomo
Sauna - grubasostwo


Logo
Grzegorz Lato - Stal Mielec, potem już nie
Kaszanka - najlepszy potomek krwi i kaszy
Wąsy - podstawa
Kakao - na ciepło
Sauna - basen dla leniwych (tak, lubię)


Logo
Przynosi diabeł pół litra i...


Logo
Diabeł tak mało nigdy nie przynosi.

Logo
Chyba, że tylko dla siebie. Na jedną nóżkę.


Logo
Picie w Szczawnicy czy szczanie w piwnicy?


Logo
Zdecydowanie pierwsze, choć różnie bywało.

Logo
Byłem w Szczawnicy i faktycznie piłem. Z drugiej strony, w piwnicy szczać też się zdarzyło. Ale nie u siebie w bloku.

Logo
Wódka czy spirytus....


Logo
To jak wybór między małym wstydem a wielkim siodłem.

Logo
My się nie boimy wyzwań.


Logo
Jak ocenicie zjawisko o nazwie "metal chrześcijański"?


Logo
Mnie nie przeszkadza to zupełnie. Power metalowcy mogą o smokach, to czemu oni by se nie mogli?

Logo
Nie trzeba słuchać czegoś, czego się nie chce. A jak chcą tacy zagorzali chrześcijanie słuchać metalu, to ja tylko przyklasknę, bo to o niebo (śmiech) lepiej, niż tego Mietka Sz. na przykład.


Logo
Podobno historia nagrania płyty obfituje w pikantne szczegóły…


Logo
Chłopacy opowiedzą. Dużo było, super było!

Logo
Wiele już pisaliśmy i mówiliśmy o legendarnym motelu "Na skarpie". Podsumowując - był jak żywcem przeniesiony przybytek z lat 50-tych z amerykańskich bezdroży w połowie drogi między Endoftheworld a Crowsturningback. Po ciężkiech dniach w studiu luzowaliśmy się w barze 24h, no i faktycznie dochodziło momentami do ciekawych sytuacji. Np. goście weselni trafili na nas siedzących w samych gaciach przy ostatnim piwku wieczoru. I takie tam różne. Aha - Monter miał wylew, swoją pierwszą przygodę w życiu.


Logo
Stało się o Was głośno tuż po premierze piosenki "Nic się nie stało", tymczasem na "Brak CD" nie ma tego utworu. To trochę dziwne.


Logo
Ten numer jest beznadziejny i dlatego go tam nie ma. Nie umywa się do numerów z płyty "Brak CD", poza tym jest też inny stylistycznie. Powstał jeszcze jako jednorazowy projekt bez wspólnej wizji tego co chcemy robić. Na koncerty już jest przearanżowany tak, żeby się dało tego słuchać.

Logo
Zasadniczo powstawał jeszcze zanim w ogóle padł pomysł założenia Speculum. Więc to w sumie nie nasz kawałek, tylko go ukradliśmy. Sobie.


Logo
Uzdrowiliście (chwilowo) Polski Futbol? Ostatnie sukcesy naszej reprezentacji to wasza zasługa?


Logo
Wreszcie ktoś się zorientował! Ten numer i nasze wykonanie tak świetnie obrazowały ich grę, że w końcu zrozumieli, że już coś z tym trzeba zrobić.

Logo
Czekamy na te przelewy z PZPNu, ale oni się chyba długo jeszcze nie zorientują jakim cudem Polska pokonała Niemców.

Logo
"Odyseusz weekendowy" to historia przeciętnego mężczyzny, który po ostrej popijawie ma mały problem z dotarciem do domu. Powinnam ja traktować jako "pamiętnik z podróży poety"?


Logo
W zasadzie od zarania dziejów używa się różnych substancji organicznych lub nieorganicznych, żeby poszerzyć strumień świadomości. W każdym z nas siedzi szaman, prorok lub poeta-wieszcz, który na dobrej bani przewidzi wszystko prócz czasu powrotu do domu. Czasem wszyscy trzej naraz. Ale z tym pamiętnikiem z podróży często nazajutrz bywa kiepsko.

Logo
No chyba lepiej się już tego opisać nie da. Siedzą zapewne wszyscy trzej i objawiają się po kolei: najpierw poeta-wieszcz, potem już prorok, a na koniec szaman…


Logo
"Żyd Ritual" ma szanse zostać kolejnym skandalem muzycznym?


Logo
Jeżeli ktoś słucha muzyki do pierwszego refrenu może się tak stać. Polactwo to łatwopalna materia.


Logo
Za 30 lat wasze teksty mają szansę znaleźć się w kanonie lektur szkolnych?


Logo
Powinny, bo dają prawdy świadectwo i uczą jak się bawić i w co się bawić. Z tym, że będzie problem z aktualizacją, bo my zamierzamy jeszcze wtedy grać. Jakbuddada.

Logo
Jak Polska pójdzie za światem mocniej, to pewno. Zobaczymy gdzie pokroczy nasz naród - mamy nadzieję choć trochę skierować tę ścieżkę na dobre tory.


Logo
Liczycie na Krucjatę Różańcową i inne "grupy wsparcia" przed koncertami?


Logo
Lepiej zająć się tworzeniem kolejnej płyty, dobrymi koncertami i radosną swawolą niż tłumaczyć się z rzeczy, do których każdy przeciętnie kumaty Polak samemu może dojść bez wysiłku czytając teksty od początku do końca, czy przyglądając się grafikom na płycie. Ja nie widzę tam nic poza odbiciem naszego piekiełka, ale oczywiście w kraju, gdzie ironia i sarkazm kojarzą się z herbatką owocową i glutami z nosa, może być różnie. Więc jeżeli kogoś już naprawdę ta płyta boli to zapraszamy do zabawy. Na tym etapie i w naszej medialnej rzeczywistości trochę antyreklamy z pewnością nam się przyda.

Logo
W naszych tekstach czy grafikach na płycie nie ma nic gorszącego dla inteligentnego człowieka. Z każdym innym jesteśmy gotowi na dyskusję, która zresztą prawdopodobnie nic nie da…

rozmawiała Romana Makówka