Paul Landers (Rammstein)

Wywiady
2006-02-01
Zapewne wiele osób obserwujących karierę grupy Rammstein zastanawia się, jak daleko ten nietuzinkowy zespół może się jeszcze posunąć. Grupa słynie bowiem z zachowań sado-maso, sztucznych penisów, efektów pirotechnicznych i groźnie brzmiących utworów w języku niemieckim
Rozmawiamy z Paulem Landersem, gitarzystą zespołu Rammstein. Mieliśmy nadzieję, że Paul odsłoni przed nami kulisy mroku i perwersji. Nie myliliśmy się. Dowiedzieliśmy się trochę o oryginalnych scenicznych ubiorach, gadających nagrobkach i jedzeniu szkła. Osobom o słabych nerwach zalecamy przerwanie lektury...

Logo
Czy jakaś przygoda z fanką szczególnie zapadła ci w pamięć?


Logo
Mogę prosić o inny zestaw pytań?


Logo
No dobrze... Jak byś chciał umrzeć?


Logo
Na pewno nie chciałbym zginąć w wypadku samochodowym, ale mam przeczucie, że tak właśnie zakończę swój żywot. Ewentualnie spadnie na mnie cegła...


Logo
Co chciałbyś mieć napisane na swoim nagrobku?


Logo
Chciałbym, aby na moim grobie zainstalowano specjalne urządzenie, napędzane, na przykład, energią słoneczną. Kiedy ktoś podchodziłby do grobu, aby się za mnie pomodlić, słyszałby okrzyk: "Poszedł stąd!" (lub coś w tym rodzaju) oraz demoniczny śmiech czy też inny, straszny dźwięk. Pragnę zrobić wszystkim taki pośmiertny dowcip.


Logo
Jaką piosenkę chciałbyś mieć zagraną na twoim pogrzebie?


Logo
Idealnie byłoby napisać piosenkę specjalnie na własny pogrzeb, śpiewaną z perspektywy mnie samego leżącego w trumnie, zwracającego się do opłakujących mnie bliskich. Tekst brzmiałby mniej więcej tak: "Nie smućcie się, wszyscy skończycie tak samo jak ja.". Oczywiście musiałbym to napisać, zanim spadnie na mnie owa cegła.


Logo
Które z ubrań, jakie nosiłeś na scenie, określiłbyś jako najbardziej oryginalne?


Logo
Podczas ostatniej trasy występowaliśmy w tradycyjnych strojach bawarskich, które zostały nieco unowocześnione industrialnymi wstawkami (w końcu jesteśmy zespołem metalowym). Chcieliśmy założyć coś odjazdowego i oryginalnego, coś, czego nikt inny nie ośmieliłby się włożyć na scenę. Nosimy tradycyjne stroje, bo jako niemiecka grupa jesteśmy to winni naszemu krajowi. Gdybyśmy pochodzili z Chin, pewnie występowalibyśmy w takich fajnych płaskich kapeluszach.


Logo
Czy jest coś, czego w żadnym wypadku nie włożylibyście na koncert?


Logo
Nie ma czegoś takiego, nie lubimy ograniczeń. Na przykład na koncercie z okazji Halloween, który graliśmy z zespołami Korn i Limp Bizkit, występowaliśmy całkiem nago. Chłopaki z grupy Korn przebrali się za zespół metalowy z lat 80-tych, zaś członkowie tywy Limp Bizkit zrobili z siebie Elvisów. A my, ponieważ w Niemczech nie obchodzimy święta Halloween, nie mieliśmy zupełnie pomysłu. Wiedzieliśmy, że inni włożyli w całe to przedsięwzięcie dużo wysiłku i inwencji. W związku z tym nie mogliśmy wystąpić w zwykłych ubraniach. Doszliśmy do wniosku, że musimy wystąpić nago.


Logo
Czy podczas tego właśnie koncertu towarzyszyły wam, jak zwykle, sztuczne ognie?


Logo
Jasne, że tak, ale dzięki temu, że nie mieliśmy ubrań, było nam trochę chłodniej. Zawsze podczas efektów pirotechnicznych na scenie jest gorąco jak w piekle.


Logo
Grałeś również na płonącej gitarze...


Logo
Tak. Płonęła właściwie sama główka gitary, ale struny były rozgrzane do czerwoności!


Logo
Czy któryś z was został kiedykolwiek ranny podczas koncertu?


Logo
Tak, ale my lubimy ból. Przepadamy za różnego rodzaju wybuchami i eksplozjami. Till Lindemann, nasz wokalista, uwielbia czuć ogień na twarzy. Niestety, praktyki te miały zły wpływ na jego słuch. Mimo to, koleś nadal lubi, jak go boli. Efekt wizualny nie jest dla nas najważniejszy - ważne, żeby bolało. Nie zapominaj, że pochodzimy z byłego NRD i jesteśmy bardzo wytrzymali. Potrafimy znieść wyjątkowo dużo. Myślę, że mamy to we krwi. No, może Czeczeńcy są trochę twardsi od nas. Till jada kieliszki do wina, łącznie z podstawką. Jednak nikomu tego nie polecam, gdyż w tym przypadku trzeba umieć naprawdę dobrze gryźć. W naszych rejonach, kiedy ktoś w barze chce zacząć bójkę, najpierw rzuca ci groźne spojrzenie, a potem gryzie szklankę, żeby pokazać, jakim jest twardzielem. Różnica polega na tym, że ci kolesie wypluwają szkło, zanim się na ciebie rzucą. Till przedłuża grę wstępną: gryzie szkło i je połyka, cały czas gapiąc się na ofiarę. Potrafi tak zjeść cały kieliszek. Na szczęście, nigdy nie prowadzi to do bezpośredniego starcia.


Logo
Jeśli miałbyś rozwalić komuś gitarę na głowie, kogo byś wybrał i dlaczego?


Logo
Niezdrowo jest tłumić w sobie złość i nienawiść. Od tego można zachorować na raka. Właśnie przeczytałem książkę o filozofii zen. Była tam anegdota o łódce, którą w skrócie przytoczę. Załóżmy, że płyniesz łódką po jeziorze i wpadnie na ciebie inna łódka. Co robisz? Zazwyczaj wściekasz się i, w normalnym odruchu, wyzywasz osobę, która spowodowała kolizję. A co zrobisz, jeśli łódka, która na ciebie wpadnie, okaże się pusta? Nie ma na kim wyładować złości. Staram się żyć według założenia, że ta druga łódka jest pusta. Niestety, nie wychodzi mi to najlepiej.


Logo
Z kim chciałbyś odbyć pojedynek na riffy?


Logo
Z Richardem Kruspem, czyli z naszym drugim gitarzystą! Tak się składa, że codziennie się z nim pojedynkuję na riffy. Regularnie organizujemy sobie gitarowe rozgrywki, to dla nas nie pierwszyzna. Chociaż, mówiąc szczerze, wolałbym, żebyśmy zorganizowali sobie zawody w piciu kawy.


Logo
Jeśli miałbyś być zwierzęciem, jakie byś wybrał?


Logo
Byłbym takim małym kundelkiem, który cały czas jazgocze bez powodu. Idąc dalej tym tropem, Till byłby psem wielkości cielaka, z dużymi, maślanymi oczami, a Richard z pewnością zostałby bokserem. Gdybyś chciał zabrać mu jedzenie, warczałby znad miski.


Logo
Gdyby nakręcono film o Rammsteinie, kto zagrałby ciebie?


Logo
Danny DeVito.


Logo
Gdybyś nie był gitarzystą w Rammsteinie, co byś robił?


Logo
Założyłbym firmę o nazwie "Unasked - For Advice". Ludzie przychodziliby do mnie, a ja udzielałbym im rad we wszelkim możliwym zakresie - jak karmić ptaki, jaki kolor samochodu jest dla nich odpowiedni, ile dzieci powinni mieć i w jaki sposób mogą naprawić cieknący kran.


Logo
Co by było, gdyby zespół Rammstein utknął w jednej windzie z przystojnym ratownikiem ze "Słonecznego Patrolu", Davidem Hasselhofem oraz kilkoma skrzynkami piwa?


Logo
Pewnie musielibyśmy to wszystko wypić! Nauczyliśmy się, że znani ludzie, którzy uważani są za niezbyt sympatycznych, prywatnie okazują się fajnymi osobami. To oznacza, że sławni ludzie, których lubimy, mogą przy bliższym poznaniu okazać się rozczarowaniem. W każdym razie, dobry browar na pewno pomaga przezwyciężyć problemy w kontaktach z innymi.


Logo
Rammstein nagrał sporo utworów, w których mowa o męskich członkach. Czy gitara jest dla ciebie przedłużeniem penisa?


Logo
Chyba jednak nie. Wydaje mi się, że nie jestem typowym gitarzystą. Nie lubię gitary prowadzącej. Nie odmówię sobie dobrej solówki, ale musi to być coś naprawdę niepowtarzalnego.Rammstein plasuje się dość wysoko na liście zespołów szokujących swoim zachowaniem scenicznym. Nie zapominajmy jednak o pionierach w tej dziedzinie.

Black Sabbath

Ozzy Osbourne jest uznawany za pioniera w dziedzinie szokowania. Które z jego perwersji najbardziej zapadły w pamięć fanów? Z pewnością jedzenie nietoperzy, picie uryny, wkładanie sobie do nosa mrówek i oczywiście nadużywanie (mówiąc delikatnie) alkoholu i narkotyków.

Manowar

Poza tym, że przewodnie motywy utworów zespołu to wojna, przemoc i śmierć, Manowar nie dopuścił się zbyt wielu aktów scenicznej perwersji. Może poza jednym - swój pierwszy kontrakt z wytwórnią płytową zespół podpisał własną krwią.

Alice Cooper

Koncerty Alice’a Coopera zawierały wszystkie elementy dobrego horroru. Nieodzownymi rekwizytami scenicznymi były gilotyna i krzesło elektryczne. Nie mogło zabraknąć również pytona, skórzanych spodni, twarzowego makijażu z piekła rodem oraz hektolitrów sztucznej krwi.

Wasp

Zespół ten święcił triumfy w Stanach Zjednoczonych w latach 80- -tych. Wokalista, Blackie Lawless, lubił przywiązywać nagie kobiety do różnych niebezpiecznych konstrukcji, rzucać surowym mięsem w publiczność oraz wykonywać ryzykowne ewolucje ze... szlifierką kątową.