Chris Appleton (Absolva, Blaze Bayley)

Wywiady
2014-02-07
Chris Appleton (Absolva, Blaze Bayley)

Chris Appleton - były gitarzysta Fury UK, obecny lider Absolvy. Współpracuje z Davem Evansem i Blazem Bayleyem. Gra na gitarze od 9 roku życia. Jego styl gry porównywany jest z Joe Satrianim i Stevem Vaiem. Sam przyznaje się do muzycznej fascynacji muzyką Gary Moore`a i Michaela Schenkera. Amator słodyczy i bardzo zapracowany człowiek. W maju ukaże się kolejna płyta Absolvy zatytułowana "Anthems To The Dead", więc szykuje się do trasy promującej wydawnictwo. Ale zanim to nastąpi, zawita do Polski w marcu wraz Blazem.

Logo
Jak opisałbyś siebie?


Logo
Skupiony i nakręcony.


Logo
Zatem w jaki sposób komponujesz muzykę? Poprzez wspólne jamowanie czy tworzysz samodzielnie?


Logo
Generalnie to piszę większość piosenek w domu, wysyłam dema do reszty chłopaków i pracujemy potem nad tym wspólnie. Niektóre utwory zostają tak jak je nagrałam, inne razem modyfikujemy.


Logo
Czy miałeś taki moment w życiu, gdy spotkanie kogoś wywarło na ciebie ogromny wpływ?


Logo
Wiele razy, mnóstwo osób miało ogromny wpływ na mnie. Raz lepszy, raz gorszy.


Logo
W związku z tym najbardziej szalona rzecz jaką do tej pory zrobiłeś to...


Logo
Najbardziej szalona? Nie wiem od czego mam zacząć (śmiech). Szczerze mówiąc prowadzimy mocno rock 'n' rollowy tryb życia. Dużo pijemy, ale nie mogę powiedzieć, że jesteśmy jakoś szczególnie szaleni. Jesteśmy tylko pokręceni (śmiech).


Logo
Jeśli mógłbyś stworzyć swój wymarzony zespół, kto by w nim wystąpił?


Logo
Cozy Powell - perkusja, Glenn Hughes - gitara basowa i wokal, Joe Satriani - gitara, ja na drugiej gitarze i Ronnie James Dio na wokalu.


Logo
Jak na przestrzeni lat zmieniło się twoje podejście do gry na gitarze?


Logo
U mnie to się nigdy nie zmienia. Jestem przede wszystkim rockowo-metalowym gitarzystą, ale tak naprawdę zacząłem od bluesa. Mój styl gry stał się bardziej uduchowiony w ostatnich latach. Myślę, że moje podejście do solówek i rytmu dojrzało intensywnie w ciągu ostatnich 5 lat. W zasadzie jak wszystko - jeśli robisz coś bez przerwy, to po prostu staje się to coraz lepsze z czasem.


Logo
Jakie były źródła twojej muzycznej edukacji gdy rozwijałeś swoje umiejętności muzyczne?


Logo
Nigdy nie chodziłem do college'u ani na uniwersytet. Nigdy nie miałem lekcji gry na gitarze. Jestem samoukiem, uczyłem się od mojego taty (Mark Appleton - szef Rocksector Records - przyp. red.) i przyjaciół. I widziałem cholernie dużo koncertów mniejszych i większych. Każde, nawet najmniejsze doświadczenie pomaga.


Logo
Czy spotkałeś kiedyś diabła? Czy diabeł w ogóle istnieje?


Logo
Nigdy nie widziałem diabła i nie mam dowodu na jego istnienie... Chyba, że patrzę w lustro (śmiech).


Logo
Więc Bóg to tylko nazwa wszechświatów i też nie istnieje?


Logo
Widzę Boga jako symbol religijny. Wiara w cokolwiek sama w sobie jest dobra.


Logo
W takim razie co jest twoją siłą napędowa w życiu?


Logo
Moim głównym motorem jest głód muzyki i ludzi oraz chęć poznania świata.


Logo
Najpiękniejsze wspomnienia?


Logo
Trasa z Blazem po Wielkiej Brytanii, wspieranie Saxonu również na trasie po Wielkiej Brytanii, europejskie tourne z Iced Earth. Wspieranie Y&T w Wielkiej Brytanii. Jedni z najlepszych ludzi, jakich poznałem na trasie.


Logo
A jaka była najbardziej szalona rzecz jaką fani zrobili dla ciebie?


Logo
Fani robią dużo fajnych rzeczy. Ostatni raz gdy graliśmy w Polsce w Tychach, jeden z naszych wielkich polskich fanów obdarował nas polską flagą z napisem "Absolva". To było bardzo miłe. Dostajemy również skrzynki z piwem, zaś jeden z naszych francuskich fanów przyniósł nam na koncert ogromny worek bardzo drogich win, serów i wędlin.


Logo
Jak godzisz swoje muzyczne zobowiązania w Absolvie z innymi - w tym momencie z trasą Blaze'a.


Logo
Opracowujemy harmonogram na 12-18 miesięcy, więc możemy wszystko zaplanować z góry. Nowa Absolva zbliża się wielkimi krokami, a jednocześnie mamy nadzieję na dalszą współpracę z Blazem.


Logo
Ukryte pragnienia...

Logo
Żelki. To żaden sekret, kocham słodycze.


Logo
Gruszka czy melon? I nie pytam o gusty kulinarne.


Logo
Zdecydowanie gruszka.


Logo
Znów wracasz do Polski. Jest tu coś szczególnego? Polska kiełbasa, kobiety, wódka? Bo chyba nie powiesz mi, że piłka nożna, polska jakość dróg i religijność narodu?


Logo
Jeśli rodzisz się i wychowujesz w Manchesterze to albo podporządkowujesz całe swoje życie piłce nożnej albo trzymasz się od niej z daleka. Ja trzymam się z daleka (śmiech). Myślę, że Polska jest fantastyczna. Pierwszy raz grałem w Polsce w 2011 roku z Iced Earth w Warszawie, wtedy też po raz pierwszy posmakowałem polskiej wódki. Ale nie oglądajmy się wstecz. Teraz nie mogę się doczekać trasy w marcu a potem wrócę również z Absolvą. Nie będziesz mogła się mnie pozbyć!

rozmawiała Romana Makówka