Slim Cessna (Slim Cessna's Auto Club)

Wywiady
2013-04-15
Slim Cessna (Slim Cessna's Auto Club)

Jello Biafra z Dead Kennedys powiedział o Slim Cessna's Auto Club: "To zespół country grający w barze na końcu świata". I choć sami muzycy tego zespołu również uważają się za wykonawców country, to łączą w swojej grze bluesa, gospel, gothabilly i inne formy przywodzące na myśl psychodelię w stylu klasycznej muzyki amerykańskiego Południa.

W tej stylistyce Slim Cessna's Auto Club nagrał już sześć albumów, a 9 maja w warszawskim klubie Powiększenie odbędzie się jego pierwszy koncert w Polsce. Z tej okazji udało mi się porozmawiać z wokalistą grupy, Slimem Cessną.

Logo
Jak opisałbyś wasz styl i gatunek muzyczny przez was reprezentowany?


Logo
Korzenie naszych utworów sięgają amerykańskiej muzyki. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że współczesny świat coraz bardziej się kurczy. Jesteśmy świadkami dużego przepływu informacji. Jako artyści widzimy i słyszymy pewne rzeczy i tworzymy w oparciu o różne doświadczenia. Auto Club stara się nie zamykać w ramach gatunkowych, jednak podoba nam się tradycja amerykańskiej muzyki country.


Logo
Jak postrzegacie granie muzyki country w dzisiejszych czasach? Czy ludzi w ogóle jeszcze interesuje country?


Logo
Nie mam pojęcia, czego ludzie chcą dzisiaj słuchać. Myślę, że większość ludzi słuchających z przyjemnością naszych utworów nie wspiera nas, ponieważ sądzą, że jesteśmy po prostu zespołem country. Uważam jednak, że do grona naszych słuchaczy należą osoby, które lubią oryginalną i inteligentną muzykę.


Logo
Czujecie się bardziej zespołem folkowym, czy rockowym?


Logo
Zapewne należymy do obu grup, ale chciałbym wierzyć, że stanowimy coś więcej.


Logo
Jak tworzycie kompozycje?


Logo
W ciągu ostatnich dwudziestu lat w różny sposób do tego podchodziliśmy. Ostatnich kilka albumów to były historie Munly'ego (drugi wokalista Auto Club - przyp. aut.) wplecione w muzykę. On tworzył podwaliny kompozycji, a reszta zespołu dodawała kolejne elementy. Właściwie moją jedyną rolą jest upewnić się, czy użyłem odpowiednich słów, choć często zdarzało mi się na tym polec - jestem pewien, że Munly by ci to powiedział, gdybyś kiedykolwiek miał okazję przeprowadzić z nim wywiad
.

Logo
Jaki były twoje główne fascynacje, gdy zaczynałeś swoją przygodę z muzyką? Czy nadal słuchasz tych artystów?


Logo
Kiedy zakładałem zespół, przechodziłem fazę słuchania jedynie starszej albo tradycyjnej muzyki country. Słuchałem samych znanych klasyków - Hank Williams, Johnny Cash itd.... Tak, nadal lubię starą muzykę country, ale chciałbym wierzyć, że wyrosłem już z takiego ograniczającego podejścia do muzyki. W ciągu ostatnich dwudziestu lat zespół dojrzał i wyewoluował w to, czym jest obecnie, ponieważ nie staramy się ograniczać.


Logo
Jakich artystów słuchasz obecnie?


Logo
Lubię głównie słuchać muzyki swoich kolegów po fachu


Logo
Jaka będzie przyszłość muzyki folk? Współcześnie wielu artystów łączy folk z popem, czy sądzisz, że granie dzisiaj czystego folku jest niewystarczające, by zainteresować słuchaczy?


Logo
Tak jak wszystkie trendy w muzyce pop, te rzeczy również przychodzą i odchodzą. Dla nas najlepiej jest nie zwracać na to uwagi i specjalnie się w to nie angażować. Pytanie o czystą muzykę folk zależy od tego, co definiujesz jako czysty folk. Ja postrzegam folk jako muzykę o konkretnej grupie społecznej, dedykowaną dla tej grupy. The Clash grało czysty folk. Willy Nelson gra czysty folk. I Auto Club gra czysty folk.


Logo
Jak ludzie w Europie reagują na waszą muzykę?


Logo
Myślę, że ludzie lubią naszą muzykę, bo jest dobra i nasze koncerty są dobre. Ponadto uważam, że nasi słuchacze są bardziej żądni doświadczenia czegoś nowego i rzadko spotykanego, niż inni fani muzyki


Logo
Jakie instrumenty ma w wyposażeniu Auto Club


Logo
Perkusja, bas, organy, gitary, banjo, gitary steel itd. Większość naszych gitar i banjo została zrobiona przez naszego gitarzystę grającego na pedal steel guitar, czyli Johna Rumleya.


Logo
Wasze teksty często zawierają apokaliptyczne, religijne wizje, historie z alkoholem i przemocą oraz rozlatującymi się związkami. Czy odnoszą się one do waszych własnych przeżyć i poglądów na życie


Logo
Opowiadamy historie, które podejrzewam są oparte na naszych własnych doświadczeniach, a niektóre pochodzą z wnikliwej obserwacji otaczającego nas świata. Niektóre z nich zapewne są tworem jedynie naszej wyobraźni


Logo
Zarówno ty, jak i inni muzycy bierzecie udział w różnych projektach, oprócz Auto Club. Czy jest to dla was trudne skupiać się na grze w Auto Club i na innych zespołach?


Logo
Uważam, że to zdrowe dla nas uczestniczyć i pracować nad innymi projektami. Czyni nas to lepszymi artystami. Sprawia, że mamy sobie więcej artystycznie do zaoferowania, gdy spotykamy się w Auto Club.


Logo
Jakie są wasze plany na najbliższą przyszłość?


Logo
Zamierzamy dać show w Polsce! Już nie mogę się doczekać


Logo
Czy kiedykolwiek byliście w Polsce? Czego polscy słuchacze mogą się spodziewać po waszym występie?


Logo
Nigdy nie byliśmy w Polsce. Jestem tak podekscytowany, że tam będę i poznam wiele osób, zobaczę wiele miejsc. Trochę się tylko boję waszego piwa i waszego jedzenia. Mogę zagwarantować, że nasze show będzie czymś, z czym do tej pory nie mieliście do czynienia. Zachęcam każdego, by wybrał się na nasz koncert


Kuba Chmiel
Zdjęcia: Gary Isaacs