Claude Hay

Wywiady
2013-02-12
Claude Hay

O nocowaniu na plaży, grze na ściennych dekoracjach i gitarach z kuchennego blatu rozmawiamy z Claude Hayem.

Logo
"Trzecia płyta jest już na ukończeniu. Nagrania zaczęły się rok temu w Sun Studio w Memphis, w tym samym miejscu gdzie Elvis nagrywał swoje pierwsze piosenki" - taką wiadomość zaserwowałeś fanom w czerwcu. Wybór miejsca niezwykły, szczególnie jak na artystę z Australii, który do Memphis nie ma "po drodze". Dlaczego Sun?


Logo
Trochę przypadkiem. Tak naprawdę nie planowałem, że materiał na płytę będę nagrywał właśnie tam. Odbywałem wówczas trasę po Stanach i miałem kilka dni wolnego w Memphis, więc wybrałem się do Sun Studio jako zwykły turysta. Kupiłem bilet i jak dziesiątki innych osób pokręciłem się po tych starych pomieszczeniach podziwiając pamiątki po muzycznej przeszłości tego legendarnego miejsca. Swoją drogą bardzo taką wycieczkę polecam - to niesamowite miejsce i wszystko wygląda tam jak kiedyś, za czasów narodzin rock’n’rolla. Pod koniec wycieczki przewodnik wspomniał, że studio cały czas działa i można je wynająć, więc bez szczególnego namysłu umówiłem sesję. To był dobry moment, bo dopiero co napisałem kilka nowych piosenek i potrzebowałem miejsca, w którym mógłbym swoje pomysły przelać na taśmę.


Logo
Brzmienie vintage musiało Ci zatem wpaść w ucho. Czy to dlatego zdecydowałeś się przerobić własnego minivana na studio nagrań - dodajmy, z prysznicem na pokładzie?


Logo
"Stormy", mój minivan, to mój drugi dom. Kocham to miejsce, bo właściwie tak powinienem o nim mówić, a nie jak o samochodzie. Kiedy jest się podróżującym muzykiem hotele, często o nie najwyższym standardzie, stają się uciążliwością i dużo milej jest skończyć koncert i udać się do przytulnego vana. Człowiek czuje się trochę jakby wracał do domu, tym bardziej, że w środku jest naprawdę wygodnie. Nie ma dla mnie nic lepszego, niż skończyć koncert, a potem pojechać na plażę, spędzić tam noc i rano przygotować sobie jakieś śniadanie nad wodą. Z części mieszkalnej w samochodzie korzystam dużo częściej niż ze studia - miałem wobec niego duże plany, ale jeszcze nie zdążyłem się nim tak naprawdę nacieszyć. Rocznie wykręcam tym vanem ponad sto tysięcy kilometrów, więc czasu na zabawę pozostaje niewiele.


Logo
Takie niecodzienne zabawki, za którymi stoi duch niepokornego majsterkowicza to twoja specjalność. Gitarę, na której grasz zrobiłeś sam z kuchennego blatu. Czego brakowało Ci w innych instrumentach, lub co szczególnego chciałeś osiągnąć bawiąc się w "do it yourself"?


Logo
Zacznijmy od tego, że budowanie gitar jest czymś, co po prostu bardzo lubię robić. To hobby, które sprawia mi wiele radości i pozwala zapomnieć o codziennych problemach, jak dla niektórych wędkowanie. To stanęło u podstaw pomysłu na własną gitarę. Za tym szły konkretne potrzeby. Szukałem gitary, która będzie się sprawdzała przy loopowaniu dźwięków - stąd dwa gryfy - i sama z siebie pozwoli mi na bardzo różne brzmienia, stąd przełączniki i pokrętła. Najpierw szukałem czegoś takiego w sklepach, a kiedy niczego nie znalazłem, skompletowałem potrzebne części i wziąłem się do pracy. Rzeczywiście, korpus instrumentu zrobiłem ze starego klonowego blatu kuchennego, który ktoś wyrzucił na przydomowy chodnik. Z niego to powstała "Betty", moja ukochana gitara.


Logo
Słuchając nagrań z ostatniej płyty "Deep Fried Satisfied" rzuca się w uszy brzmienie gitary - czasem ciężkie i elektryczne, innym razem do złudzenia akustyczne. Jak uzyskałeś to brzmienie?


Logo
Dźwięk akustyczny pochodzi z mostka piezo marki L.R. Baggs. To niesamowita zabawka - daje tłusty, akustyczny sound, ale wystarczy nacisnąć magiczny pstryczek i gitara brzmi jak Strat. Gdy przełączam drugi raz wówczas ze Strata robi się solidny bas. Genialnie się to sprawdza przy loopowaniu, oszczędza mi dużo czasu.


Logo
Jednym z twoich instrumentów jest sitar. Skąd pomysł na włączenie go do arsenału?


Logo
Byłem kiedyś na imprezie w mieszkaniu, w którym wisiał na ścianie jako ozdoba. Kiedy atmosfera była już mocno rozluźniona zdjąłem go ze ściany i zacząłem grać na nim slidem. Okazało się, że w połączeniu ze slidem wydaje piękne, wyjątkowe brzmienie. Właścicielka domu była bardzo zdziwiona - bo ponoć nikt wcześniej na tym instrumencie nie grał - i dała mi ten sitar w prezencie. Po powrocie do domu rozebrałem go na części i złożyłem według swoich potrzeb. Teraz ten instrument po prostu śpiewa! Twoja instrumentalna wyobraźnia poszła dalej, bo zamiast zakończyć majsterkowanie na budowaniu lub przerabianiu instrumentów, zbudowałeś sobie cały zespół... Skąd taki pomysł i ostatecznie takie, a nie inne jego wykonanie, bo przecież obok tradycyjnych instrumentów perkusyjnych wszedłeś w świat loopów i elektroniki... Jak ze wszystkim w życiu zaczęło się od małych rzeczy, które urosły w coś znacznie większego. Uwielbiam elektronikę i wszelkie zabawy z modyfikowaniem przedmiotów, co bardzo się przydaje w muzyce, zwłaszcza gdy jesteś twórcą poszukującym. Jak wiadomo, potrzeba jest najlepszą matką wynalazków, więc pewnego dnia, gdy grałem na gitarze poczułem, że do mojego brzmienia idealnie pasowałby werbel, a że obie ręce miałem już zajęte, wymyśliłem sposób, żeby grać na werblu obsługując go stopą, jak hi-hat. Do werbla dołączyłem, potem inne rzeczy, aż w końcu zbudowałem sobie cały zespół. Pewnie gdybym do tego wszystkiego doszedł jednego dnia mogłoby mnie to przerosnąć, ale że było to rozłożone w czasie to udało się dokładnie tak, jak to sobie wymyśliłem.


Logo
Twoje ulubione efekty?


Logo
Bardzo lubię Electro Harmonix Pog, Z.Vex Fuzz Factory, loopery DigiTech, pedały wah-wah Dunlopa. Z rzeczy komputerowych preferuje Guitar Riga.


Logo
To brzmienie musi się podobać nie tylko twoim fanom, skoro np. utwór "Get Me Some" zdobył nagrodę Australian Blues Music Award za "Najlepszą piosenkę roku 2011", a cała płyta dotarła do 9 miejsca na bluesowej liście amerykańskiego Billboardu - żeby nie wspomnieć o miejscu na liście najlepiej sprzedających się płyt bluesowych na Amazon.com. Nie boisz się eksperymentować, także w tekstach, czasem z dużym przymrużeniem oka?


Logo
Tak, czasem, jak właśnie z "Get Me Some", staram się puścić oko do publiczności i po prostu nagrać śmieszną piosenkę. Jedna z amerykańskich rozgłośni radiowych upodobała sobie ten numer dodając go do playlisty - a że ich słuchalność to ponad dwadzieścia dwa miliony osób, czyli tak, jakby piosenkę usłyszała każda osoba mieszkająca w Australii, więc ruszyła medialna machina powodując duże zainteresowanie moją muzyką.


Logo
Z perspektywy europejskiego słuchacza australijska muzyka, szczególnie roots, ma w sobie coś nie do podrobienia - od razu wyróżnia się na tle grania z Europy czy USA. Czerpie z tradycji, nie boi się "brudu", nie ucieka przed łamaniem schematów i szukaniem nowych brzmień. Czy podobnie odbiera to Australijski muzyk podróżujący po świecie?


Logo
Tak, czuję to podobnie. Rzeczywiście Australia ma swoje własne brzmienie i choć trudno mi powiedzieć dlaczego, to na pewno je słychać. Może ze względu na nasz styl życia? Większość z nas wychowała się na tak zwanym "Oz pub-rocku", a gdy pomieszasz to z tradycyjnym bluesem i naszym trochę leniwym usposobieniem, to voila.


Logo
Lubisz intensywne życie w trasie?


Logo
Tak, to bardzo działa na wyobraźnię i inspiruje. Dopiero co wróciłem z Francji. Po wizycie w Polsce pojechałem do Anglii na kilka koncertów. Potem powrót do domu i długa krajowa trasa promująca nowy album. To wielki plus z bycia muzykiem - możliwość podróżowania, poznawania nowych miejsc i przeżywania coraz to nowych emocji. Australia ma swoje własne brzmienie i choć trudno mi powiedzieć dlaczego, to na pewno je słychać. Może ze względu na nasz styl życia?


Logo
Czego się możemy spodziewać po nowej płycie?


Logo
Zostały nam do wykonania ostatnie szlify i mastering. W porównaniu z poprzednim longplay’em, ten nowy jest chyba bardziej zadziorny, rockowy, z dużą dawką rootsowo brzmiącej gitary slide. Jak każdy muzyk staram się rozwijać z płyty na płytę, szukać czegoś nowego i myślę, że mi się to na nowym albumie udało osiągnąć.


Przemek Draheim
Autor jest redaktorem portalu www.blues.pl