Musikmesse 2008 - 12-15.03.2008 - Frankfurt (Niemcy) - cz. 1
Ogrom i rozmach tej imprezy na początku wzbudził w nas spore wątpliwości, czy możliwe jest zwiedzenie wszystkich interesujących stoisk w ciągu kilku dni. Jednak organizatorzy o wszystko odpowiednio zadbali - mimo że obszar targów jest bardzo rozległy, to do sprawnego poruszania się pomiędzy poszczególnymi halami można było korzystać z minibusów nieustannie kursujących na terenie wystawowym. Na szczęście dla nas okazało się, że interesujący nas sprzęt gitarowy, na którym się skoncentrowaliśmy, wystawiano w dwóch usytuowanych niedaleko siebie halach, przy czym największa ilość gitar przypadających na metr kwadratowy miała miejsce w hali numer 4 (na dwóch poziomach, tj. 4.0 i 4.2). Hala 3 (poziom 3.0 i 3.1) również mieściła szereg firm z interesującej nas branży, jednak zbyt długi pobyt na poziomie 3.0 nieuchronnie groził bólem głowy i ogólną dezorientacją w czasoprzestrzeni. Powód? Firmy wystawiające sprzęt perkusyjny... Wiadomo, że perkusiści, chcąc sprawdzić interesujący ich sprzęt, muszą sobie w niego solidnie przyłożyć. Na szczęście my, gitarzyści, jesteśmy na tyle spokojnymi ludźmi, że wystarczy nam co najwyżej szarpanie...
Poza tym systematyczna konfrontacja techniczna (i nie tylko) niezwykle pomaga w utrzymaniu właściwego poziomu tak pod względem technicznym, jak i jakościowym. Taki stan rzeczy uświadamia im również fakt, że rodzimi klienci wciąż z dystansem podchodzą do krajowych firm, darząc większym zaufaniem zachodnie produkty. Tymczasem polscy producenci z powodzeniem stają w szranki z zachodnimi wystawcami, a najlepszą dla nich oceną są opinie zadowolonych klientów oraz ogromne zainteresowanie ich wyrobami.
Firma Gitary Mayones s.c. ma długoletnie doświadczenie targowe, a na tegorocznej edycji Musikmesse pojawiła się już po raz dwunasty. Bogata oferta instrumentów udowadnia, że ten największy polski producent gitar i basów jest na bieżąco z nowoczesną technologią i światowymi trendami, doskonaląc wciąż swoje instrumenty i opracowując nowe modele. Szefowa firmy Halina Dziewulska powiedziała, że tegoroczne targi były bardzo owocne, a wyroby marki Mayones i Flame wzbudziły wśród zwiedzających duże zainteresowanie. Nic więc dziwnego, że na większości wystawionych instrumentów można było zobaczyć napis "sold" (sprzedane). W ofercie obejmującej nowości firmy Gitary Mayones pojawiła się zmodernizowana wersja gitary Setius z mostkiem typu Floyd Rose oraz nowe efektowne powłoki lakiernicze korpusów. Szef produkcji Eugeniusz Nogalski zademonstrował nam między innymi nową gitarę basową Custom Prestige, której korpus wykonano z selekcjonowanego jesionu amerykańskiego. Klonowy gryf został uzupełniony czterema kawałkami mahoniu afrykańskiego (sapele). Podstrunnica tej gitary została wykonana z hebanu, a do tego ozdobiona niezwykle efektowną intarsją z kilku gatunków drewna egzotycznego (patrz zdjęcie). Instrument ten został wyposażony w aktywne przetworniki Bartolini oraz najnowszy mostek opracowany w firmie Mayones. Poza tym na stoisku Gitary Mayones była też wyjątkowa okazja posłuchania m.in. Wojtka Pilichowskiego, który nie oszczędzał ani siebie, ani też żadnego z instrumentów, jakie wpadły mu w ręce.
www.mayones.pl
Zobacz materiał wideo pod adresem www.eis.com.pl
Na targach swoje stoisko miał też G Lab, czyli oddział firmy Elzab zajmujący się produkcją innowacyjnych konstrukcji gitarowych. Nowością w ofercie tego producenta był Guitar System Controller GSC-2 (patrz zdjęcie), będący następcą modelu GSC. Dzięki temu zmyślnemu urządzeniu możliwe jest szybkie i wygodne przełączanie się pomiędzy szeregiem kombinacji brzmieniowych, których aktywowanie wymaga z reguły solidnego "deptania" po kostkach efektowych. Główny konstruktor tej firmy Waldemar Glomb chętnie opowiadał o najnowszych produktach marki G Lab i sam aktywnie prezentował ich możliwości, biorąc do ręki gitarę. Co ciekawe, dla osób, które chciały poznać w szczegółach budowę urządzeń i zasadę ich działania, przygotowano specjalne interaktywne plansze. Po analizie przedstawionych na nich schematów nikt nie mógł mieć już wątpliwości, jakie możliwości oferują te urządzenia współczesnemu instrumentaliście. Pozornie skomplikowane rozwiązania proponowane przez G Lab sprowadzają się w istocie do prostego stwierdzenia, stającego się mottem tej firmy: jeden ruch - wiele możliwości. Na stoisku można było posłuchać pARTyzanTa, który prezentował urządzenia spod znaku G Lab. Jako ciekawostkę warto dodać, że artysta ten wystąpił także wraz ze światowej sławy gitarzystą Tommy Emmanuelem.
www.glab.com.pl
Kolejnym polskim akcentem na targach było stoisku firmy Public Peace Music Productions, na którym znalazła się ekspozycja instrumentów marki Maruszczyk Instruments oraz Mensinger. Właścicielem firmy jest Adrian Maruszczyk, basista urodzony w Polsce, a obecnie mieszkający w Niemczech. To aktywny muzyk, który ma na swoim koncie współpracę z wieloma składami reprezentującymi zróżnicowaną stylistykę. Maruszczyk ukończył prestiżowe konserwatorium w Maastricht, a obecnie - poza prowadzeniem własnej firmy - aktywnie koncertuje, bierze udział w wielu nagraniach płytowych, ma na swoim koncie także płyty solowe, a do tego prowadzi warsztaty. Ponadto współpracuje on z niemieckimi magazynami basowymi, dla których przygotowuje cykl artykułów o charakterze edukacyjnym.
www.public-peace.de
www.laboga.pl
Box Electronics to ceniony polski producent przenośnych systemów nagłaśniających oraz wzmacniaczy przeznaczonych dla gitarzystów i basistów. Jego początki sięgają 1983 roku. W tym roku stoisko firmy prezentowało się bardzo atrakcyjnie, a ustawione obok siebie zestawy głośnikowe i wzmacniacze robiły na zwiedzających duże wrażenie. Znaczną część oferty firmy Box Electronics stanowią wzmacniacze oraz zestawy głośnikowe z serii Taurus, które mogą pochwalić się wieloma interesującymi rozwiązaniami technicznymi, z których szczególnie interesująco przedstawia się korekcja barwy z systemem MLO. Wszystkie paczki tej linii wykonane są z 7-warstwowej sklejki z drewna liściastego, a wewnątrz kolumny znajdują się specjalne przegrody łączące wszystkie ściany konstrukcji, co zmniejsza do minimum rezonans własny obudowy. W efekcie tego typu rozwiązania dźwiękowi w zakresie niskich częstotliwości nie towarzyszy dodatkowe opóźnienie wywołane drganiem obudowy, co znacznie zwiększa selekcję oraz daje szybką odpowiedź na dźwięk w trakcie dynamicznej gry. Odwiedzający stoisko firmy mogli wybierać spośród dwóch serii wzmacniaczy: Black Line i Silver Line. Pierwsza z nich dedykowana jest dla muzyków poszukujących sprzętu o prostej obsłudze i oferującego dobrej jakości brzmienie, natomiast Silver Line to sprzęt przeznaczony dla najbardziej wymagających instrumentalistów. Wszystkie modele Silver Line wyposażone są w system DBS (Dynamic Bass System) oraz wysokiej klasy głośniki neodymowe. Szczególnie dobre wrażenie zrobiła wersja o mocy 750W RMS dostarczająca solidnej basowej podstawy dla każdego muzyka, który chce zapewnić sobie odpowiednio dużą rezerwę mocy. Niewątpliwie kolejną atrakcją stoiska firmy Box Electronics były występy grupy Be3, którą tworzy trzech młodych basistów: Tomasz Fulara, Arkadiusz Malinowski i Piotr Piórkowski.
www.box.com.pl www.taurus-amp.pl
Zobacz materiał wideo pod adresem www.eis.com.pl
Na tegorocznych targach nie zabrakło także wybitnego polskiego lutnika Marka Witkowskiego, który zaprezentował swoje autorskie modele doskonałej jakości gitar, wykonanych po mistrzowsku i z najwyższą starannością. Muzycy odwiedzający to stoisko wyrażali swoje uznanie i gratulowali konstruktorowi. Te gitary mają duszę, a każdy egzemplarz jest wypielęgnowany przez ich twórcę. Nie są to instrumenty schodzące seryjnie z taśmy, lecz prawdziwe dzieła sztuki stworzone z najwyższym pietyzmem. Gitary Marka Witkowskiego produkowane są z naturalnie sezonowanego drewna i są wyposażone w akcesoria pochodzące od światowej klasy producentów, takich jak: Gotoh, EMG, DiMarzio, Seymour Duncan czy Dunlop. Jak mówił właściciel firmy, obecne plany związane są z rozwijaniem oferty przetworników marki Witkowski Custom, które zresztą zaprezentowane zostały na jego stoisku.
www.witkowskiguitars.com
Zobacz materiał wideo pod adresem www.eis.com.pl
Gitarzyści i ich zabawki
|
www.rolandpolska.pl
www.megamusic.pl
www.deanguitars.com
www.fxmusic.pl
www.jimdunlop.com
www.laney.co.uk
www.musicdealer.com.pl
EDO STUDIO Firma EDO Studio powstała w 1999 roku z inicjatywy Piotra Migatulskiego i początkowo zajmowała się głównie realizacją nagrań. Rozszerzenie działalności o dystrybucję sprzętu gitarowego zaowocowało pojawieniem się na polskim rynku produktów takich marek, jak: Tokai Guitars, Budda Amplification, Robin Guitars, Keeley Electronics, ZVEX, Carl Martin, Bad Cats Amplifiers, Rio Grande Pickups czy Indie Guitars. Na stoisku firmy EDO można było zapoznać się z niezwykle szeroką ofertą gitar, wzmacniaczy, efektów oraz kabli instrumentalnych. Uwagę zwracały bogato zdobione modele instrumentów marki Indie Guitars, których jakość jest porównywalna z gitarami z wyższych półek cenowych.
www.edo-studio.com
Wśród wystawców nie zabrakło także firmy Case-pack prezentującej ofertę skrzyń transportowych wykonanych w technologii flight cases. Roman Rutkowski, właściciel firmy, zaprezentował nam nowoczesną skrzynię przeznaczoną dla urządzeń formatu rack 19", której cechą szczególną jest zastosowanie specjalnego systemu amortyzującego, mającego na celu lepszą ochronę zamontowanych w jej wnętrzu urządzeń w czasie ich transportu (patrz zdjęcie). W rzeczywistości jest to zespół dwóch skrzyń, z których wewnętrzna umocowana została w sposób zapewniający optymalną amortyzację. Całość otrzymała czarne wykończenie wykonane z płyty PVC. Ciekawym uzupełnieniem oferty firmy Case-pack była także przenośna... toaletka z możliwością regulacji natężenia światła. Co prawda jest to produkt skierowany przede wszystkim do branży teatralnej, ale z drugiej strony, znając samouwielbienie niektórych gitarzystów, wróżymy jej duże powodzenia także wśród miłośników sześciu (siedmiu, ośmiu itd...) strun.
www.case-pack.pl
Zobacz materiał wideo pod adresem www.eis.com.pl
Kolejną firmą z naszego kraju, która także pojawiła się na tegorocznych targach Musikmesse, był producent gitar basowych GMR Music Instruments s.c. z Gniewkowa. Instrumenty marki GMR zwracały uwagę swym starannym, estetycznym wykonaniem i efektownie prezentowały się w nieco kameralnym oświetleniu i ciepłym, gustownym wystroju stoiska. Na stoisku firmy można było znaleźć autorskie instrumenty w różnych wersjach wykończenia, w tym modele z serii BassForce, dostępne jako: S.E. (Special Edition), Single Cut, Custom oraz Classic. Szczególnie interesująco prezentowała się 7-strunowa gitara basowa Single Cut 7, której korpus został wykonany z mahoniu i uzupełniony komorami akustycznymi.
www.gmr.com.pl