15 lat zespołu Crossover

Relacje
15 lat zespołu Crossover

24 stycznia 2019 roku odbył się jubileuszowy koncert wrocławskiego zespołu Crossover.

Grupa działa od 2003 roku w Gimnazjum nr 13 im. Unii Europejskiej we Wrocławiu (przekształca się ono w LO nr XVI). Wtedy to zatrudniony został tam Tomasz Fulara – matematyk, basista zespołu FULL-X, w przeszłości występujący w zespole Andrzeja Cierniewskiego, związany też z basowym projektem Be3, z którym występował na europejskich festiwalach z cyklu Bass Days, a także autor warsztatów gry na gitarze basowej, które ukazują się w magazynie Gitarzysta.

Pani dyrektor Izabela Suleja zaproponowała mu założenie zespołu muzycznego. We wrześniu 2003 roku odbyło się pierwsze przesłuchanie chętnych do zespołu. Po nim wyłonił się pierwszy skład, który wspólnie wymyślił nazwę Crossover. Z powodu braków sprzętowych pierwsze próby wyglądały tak, że perkusista próbował wybijać rytm na ławce, a gitarzyści i wokalistka byli podłączeni do jednego wzmacniacza. Jednak dosyć szybko sytuacja uległa poprawie. Pani dyrektor Suleja zorganizowała fundusze i udało się nabyć perkusję, wzmacniacze gitarowe i basowy. Po kilku miesiącach ciężkich prób zespół zagrał ciepło przyjęte szkolne koncerty. Od tego czasu sytuacja sprzętowa sukcesywnie się poprawiała do tego stopnia, że teraz zespół może organizować duże koncerty ze swoim nagłośnieniem i oświetleniem.

 

 

Tradycją stały się wrześniowe przesłuchania. Ci, którzy je przeszli, musieli zmierzyć się z graniem na żywo w zespole. A tu już sam talent nie wystarczy. Tomasz Fulara skrupulatnie rozlicza uczniów za pracę w domu i przygotowanie się do prób. Ci, którzy nie potrafili pracować i przychodzili na próby nieprzygotowani, długo w zespole się nie utrzymali. Po pewnym czasie filozofia prowadzenia zespołu ukształtowała się tak, że na każdą pozycję prowadzący przyjmował co najmniej dwie osoby. Wzmacniało to pozytywną rywalizację i podkręcało tempo pracy. Ci, którzy bardziej się starali i robili większe postępy, grali na koncertach więcej utworów. W wielu przypadkach powodowało to bardzo szybki progres. Zespół wykonuje głównie covery, ale też swoje kompozycje. Mierzy się również z ciekawymi zagadnieniami, jak na przykład polimetria czy metrum nieparzyste.

Przez te 15 lat grupa zagrała wiele koncertów w różnych placówkach oświatowych. Crossover miał też okazję występować na dużych scenach, poprzedzając występy takich grup jak Piersi, Wanda i Banda, Chassis, People of the Haze, Katedra i wielu innych. Z bardziej oryginalnych wyjazdów można wspomnieć koncerty w Sarnach na Ukrainie, w zakładzie poprawczym w Sadowicach, w Kozienicach (I miejsce na przeglądzie „SanLoRemo”) czy samodzielnie zorganizowany plener przed Halą Stulecia w ramach „Majówki ośmiu scen”. Przy zespole ukształtowała się też grupa techniczna, w której młodzież uczy się obsługi sprzętu do nagłaśniania i oświetlania imprez. Kilku absolwentów pracuje już w tej branży.

Oprócz rozwoju muzycznego ważny jest też czynnik społeczny. Niektórzy członkowie wywodzili się z trudnego środowiska i zaangażowanie w pracę zespołu pomogło im kształtować charakter i w pewien sposób odciągnąć się od zagrożeń środowiskowych. W działania zespołu włączało się też wielu rodziców. Warto wspomnieć o Piotrze Gruzie, specjaliście od elektryki i koncertowych efektów pirotechnicznych, czy Macieju Przybyszu, który w przeszłości działał w branży reklamowej. Oprócz wyżej opisanych działań zespół pracuje również nad sprawami promocji. Wymienić tu można choćby koszulki zespołu, których są obecnie cztery różne modele, czy baner koncertowy. O niektórych występach Crossover informowały wrocławskie rozgłośnie radiowe, a także telewizja TVP Wrocław. Koncerty organizowane na terenie szkoły są zawsze biletowane. Wejściówki sprzedaje wolontariat szkolny, a dochód przekazywany jest na cele charytatywne (najczęściej pomoc chorym dzieciom). W ten sposób uczy się młodzież również szacunku do wykonawcy poprzez zakup biletu.

 

 

Koncert z okazji 15-lecia Crossover rozpoczął się od przemówienia pani Anny Wyczlińskiej – dyrektora Ogólnokształcącego Liceum Kreatywności nr XVI we Wrocławiu, z rąk której Tomasz Fulara odebrał symboliczną złotą płytę. Następnie zagrali obecni członkowie grupy oraz absolwenci w różnych konfiguracjach. Wystąpił również prowadzący zespół Tomasz Fulara, który najpierw wykonał solo na gitarze basowej, po czym zagrał ze swoimi obecnymi uczniami kompozycję Crossover „Lies” oraz improwizację w rytmach funky – blues, do której dołączył absolwent, Bogdan Skiedrzyński. Całość miała ciekawą oprawę świetlną i pirotechniczną. Na końcu wszyscy grający pojawili się na scenie wykonując wspólnie kompozycję Crossover „To nasz czas”, po której wjechał wielki tort urodzinowy, a publiczność wykonała gromkie „sto lat”.

Wielu spośród osób grających w przeszłości w Crossover czuje się nadal silnie związana z tą grupą. Niektórzy dalej się rozwijają muzycznie np. studiują na Akademii Muzycznej, zakładają własne zespoły. Tu można podać przykład grupy Blanket, którą stworzyli absolwenci Crossover. W pierwszym roku działalności okazało się, że wygrali oni wszystkie przeglądy młodych zespołów we Wrocławiu.

Najwybitniejszym absolwentem Crossover jest Bogdan „Boogie” Skiedrzyński, który rozpoczął przygodę z graniem w zespole podczas pierwszego przesłuchania w 2003 roku. Po dwóch latach gry w Crossover i ukończeniu gimnazjum, Bogdan ukończył Szkołę Jazzu i Muzyki Rozrywkowej we Wrocławiu, obronił licencjat z gitary jazzowej na Akademii Muzycznej w Gdańsku, a następnie ukończył studia magisterskie na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Artura Lesickiego, gdzie dostał się w drodze przesłuchania – było tylko jedno miejsce. Obecnie jest liderem swojego projektu jazzowego Amane, gra w zespole Kamila Bednarka, a także jest nauczycielem w szkole gitarowej Artura Lesickiego.

Zdjęcia: Marta Pruchnik, Karol Kuchciński, Adam Komorowski, Dariusz Rogoziński