Adam Kisch

Thirty Seconds To Mars

Gatunek: Rock i punk

Pozostałe recenzje wykonawcy Adam Kisch
Recenzje
2013-12-12
Nasza ocena:
8 /10

Doczekaliśmy się pierwszej biografii Thirty Seconds To Mars, w dodatku polskiego autora, wydanej nakładem oficyny In Rock.

Już pierwsze słowa lektury zwiastują główny temat jej rozważań. Chodzi o Jareda Leto, który został przedstawiony jako "muzyk, aktor, reżyser, fotograf, przedsiębiorca, filantrop... Prawdziwy człowiek renesansu." Przeważająca część "Thirty Seconds To Mars", poświęcona została właśnie frontmanowi zespołu.

Adam Kisch, skupiając się na losach młodszego z braci Leto, opisuje jego początki w branży filmowej. Począwszy od pierwszych amatorskich produkcji z czasów liceum, przez małą, acz kontrowersyjną rolę w "Podziemnym Kręgu", czy rolę główną w "Requiem dla snu", dzięki której stał się jeszcze bardziej sławny. Kisch przedstawia i wyjaśnia dość istotną rolę Leto w świecie kinematografii. Przy okazji, zatrzymuje się na metamorfozach bohatera na potrzeby ról. Dotyczy to fizycznych zmian, w szczególności w masie ciała, bowiem do roli w filmie "Rozdział 27", wcielając się w zabójcę Johna Lennona, Leto musiał przytyć 30 kilogramów.

"Thirty Seconds To Mars" to oczywiście również analiza losów zespołu - na scenie i poza nią, nagraniach w studio oraz intensywnych tras koncertowych (w 2011 roku, zespół pobił rekord Guinnessa w kategorii "Najdłuższa trasa koncertowa zespołu rockowego" występując na 309 koncertach w ciągu dwóch lat). W książce znalazło się również miejsce dla relacji z wizyt 30 STM w Polsce. Biografia zespołu jest aktualna, bowiem porusza temat najnowszego albumu grupy, "Love, Lust, Faith + Dreams" oraz występów tegorocznej trasy.  

Autor biografii przedstawia chronologicznie losy zespołu, a kiedy omawia dane wydarzenie, stara się opisać je na tyle szczegółowo, na ile pozwalają mu źródła. Zastosowanie fragmentów wywiadów, czy wypowiedzi członków 30 STM, czyni książkę wiarygodną. Jednak niestety zabrakło własnej interpretacji i subiektywnego podejścia do omawianego tematu. Szkoda, że opisując występy w Polsce, Kisch powołuje się nie na własne źródła i dość ogólnikowo podchodzi do ery "This Is War", najtrudniejszego wówczas czasu dla Thirty Seconds To Mars. Mimo owych minusów, trzeba przyznać, że dzięki zwięzłości i prostemu, zrozumiałemu językowi autora, "Thirty Seconds To Mars" pochłania się przy jednym podejściu.

Ogromnym atutem książki, o którym grzechem byłoby nie wspomnieć, jest sposób jej wydania. Kompaktowy rozmiar pozwala na zabranie jej gdzie tylko zechcemy, ponadto dobrej jakości papier kredowy zachęca do zapoznania się z nią. Coraz rzadziej spotyka się biografie z tak pokaźną ilością fotografii, a tych w dziele Kischa jest naprawdę dużo, bowiem na 144 strony, przypada ich aż 47.

Dla fanów Thirty Seconds To Mars to bez wątpienia gratka, mimo, że zapewne większość wiedzy w niej zawartej jest im znana. Przeglądając bibliografię książki, dowiadujemy się, że niemal wszystkie informacje są uchwytne czy to w prasie, czy Internecie, ale komu by się chciało tego szukać i katalogować, skoro owe fakty są już zebrane w całość, w ładnie wydanej biografii za rozsądną cenę?

Adam Kisch - Thirty Seconds To Mars
Wydawnictwo In Rock
144 strony, okładka miękka

Wojciech Margula