Kwartet Jorgi zagra na żywo muzykę do "Janosika"

Newsy
Kwartet Jorgi zagra na żywo muzykę do "Janosika"

Ethno Jazz Festival zaprasza w marcu na pokaz legendarnego słowackiego filmu niemego z 1921 roku "Janosik" z muzyką graną na żywo przez Kwartet Jorgi.

Już 23 marca w Synagodze Pod Białym Bocianem Kwartet Jorgi zaprezentuje 67 minut folkowej muzyki na motywach góralskich, słowackich i barokowych z wykorzystaniem instrumentów akustycznych - fletów, dud, gitary, saksofonu i bębnów.

Grupa turystów w górskim szałasie słucha legendy o Janosiku, opowiadane przez starego bacę. W miarę rozwoju historii kolejni słuchacze zmieniają się w postacie z legendy. Historia pokazana w filmie to w całości retrospekcja - narracja starego pasterza, który trójce turystów opowiada o legendarnym bohaterze ludowym Juraju Jánošíku.

Janosik reż. Jaroslav Jerry Siakel (1921)
Pierwszy film o losach Janosika, słynnego zbójnika, obecnego w słowackiej i polskiej sztuce ludowej. Juraj Janosik (1688-1713) w historycznym przekazie to uczestnik antyhabsburgskiego powstania, legendarny przywódca niepokornych chłopów w górach Mala Fatra na Słowacji. Ten pierwszy długometrażowy słowacki film zrealizowała w zadziwiająco profesjonalny sposób ekipa debiutantów. Reżyser i jego brat Daniel, to słowaccy emigranci, wynalazcy, właściciele fabryki produkującej sprzęt filmowy w USA. Premiera Janosika odbyła się w 1921 r.. Później film zaginął. Odnalazł się w 1970 r. w garażu w Chicago. W 1975 r. został zrekonstruowany, a w 1995 r., jeszcze za życia reżysera, wpisany na prestiżową listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Kwartet Jorgi - legendarna grupa, która stworzyła podstawy dzisiejszej sceny folkowej w Polsce. Istnieje od 1982 r., czasów kiedy o folku w Polce jeszcze nikt nie słyszał. Trzon zespołu od początku działalności tworzą bracia Maciej i Waldemar Rychły. Muzyka zespołu jest momentami roztańczona, pełna dynamizmu, wręcz drapieżna, kiedy indziej nostalgiczna, liryczna zasłuchana w odgłosy przyrody.

W pierwszym okresie działalności Kwartet balansował na krawędzi inspiracji muzyką celtycką i słowiańską. W późniejszym czasie szala zdecydowanie przechyliła się w drugą stronę.

23.03.11 godz.20.00
Synagoga Pod Białym Bocianem,
ul. Włodkowica 7, Wrocław
godz.20.00

Ceny biletów:
40 zł - I miejsca,
30 zł - II miejsca,
20 zł - wejściówki (studenci i uczniowie)

rezerwacje:bilety@o2.pl