Adam Palma i Krzesimir Dębski na Gitarowym Rekordzie Świata

Newsy

Magazyn Gitarzysta

Adam Palma i Krzesimir Dębski na Gitarowym Rekordzie Świata

Nazywany Gitarzystą Chopina Adam Palma wraz z wybitnym dyrygentem i kompozytorem Krzesimirem Dębskim dołączają do grona artystów, którzy 19 czerwca wystąpią na Gitarowym Rekordzie Świata we Wrocławiu. Duet wykona m.in. słynny przebój Steviego Wondera pt. „You Are The Sunshine Of My Life”.

Adam Palma miał zagrać podczas zeszłorocznej edycji Gitarowego Rekordu Świata online, ale plany pokrzyżował koronawirus.

To poruszające, że Adam Palma wystąpi z nami na Gitarowym Rekordzie. W zeszłym chorował na koronawirusa, spędził kilka tygodni pod respiratorem. Podczas festiwalu wysyłaliśmy mu wszyscy uzdrawiającą energię.  Zadziałało! Cieszymy się więc podwójnie, że będzie w tym roku z nami – cały i zdrowy.

– mówi Leszek Cichoński, pomysłodawca Rekordu.

Adam Palma to polski wirtuoz gitary, doktor sztuk muzycznych, koncertował z najwybitniejszymi gitarzystami akustycznymi na świecie takimi jak: Al Di Meola, Tommy Emmanuel czy Bireli Lagrene, a w Polsce współpracował właściwie ze wszystkimi najważniejszymi artystami naszej rodzimej sceny muzycznej takimi jak Ewa Bem, Leszek Możdżer czy Kuba Badach. Choć od wielu lat mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie jest wykładowcą w klasie gitary na Uniwersytecie w Manchesterze, został uhonorowany tytułem „Najlepszego Polskiego Gitarzysty Akustycznego” podczas gali GUITAR AWARDS w Warszawie. Adam jest autorem 4 solowych płyt, które zebrały fantastyczne recenzje w magazynach gitarowych na całym świecie. Magazyn Guitar Player umieścił utwór Adama „Rheged" na pierwszej stronie swojej witryny internetowej w czerwcu 2017 r. Ostatnia płyta artysty „Adam Palma Meets Chopin" to pierwsze na świecie nagranie muzyki Fryderyka Chopina na gitarze akustycznej, które przyniosło Adamowi uznanie krytyków i recenzentów oraz przydomek Gitarzysty Chopina.

Adam Palma i Krzesimir Dębski na Gitarowym Rekordzie Świata

Palma wraz z Krzesimirem Dębskim wykonają dwa utwory – „Palma Blues” oraz słynny przebój Steviego Wondera pt. „You Are The Sunshine Of My Life”. Krzesimir Dębski to kompozytor, dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny. Twórca muzyki poważnej, współczesnej, teatralnej i filmowej  (ponad 100 filmów fabularnych m.in.: „Ogniem i mieczem”, „W pustyni i w puszczy”, „Stara baśń”) oraz seriali telewizyjnych. Na zamówienie hollywoodzkiej wytwórni  Lime Light Films skomponował również nową muzykę do 16 niemych filmów Charlie Chaplina z lat 1914-1917. Lider i solista koncertującego od 1980 roku w niemal całej Europie, a także w USA i Kanadzie, jazzowego zespołu String Connection. Profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu i Łodzi. Wielokrotny laureat nagród, m.in., I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart w Belgii (1983) czy nagrody Międzynarodowej Akademii Filmowej „Philip Award” za muzykę do filmu „Ogniem i mieczem”. Jako dyrygent prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak: Jose Carreras, Jose Cura, Nigel Kennedy, Richard Galliano czy Chris DeBurgh. Dyrygował  niemal wszystkimi orkiestrami polskimi na czele z Orkiestrą NOSPR czy Sinfonia Varsovia, a także Irish BBC Orchestra i Moscow Symphony.

Gitarowy Rekord Świata wyjątkowo w czerwcu – na żywo i w sieci

W związku z obostrzeniami rządowymi wynikającymi z pandemii tegoroczna edycja Gitarowego Rekordu Świata odbędzie się wyjątkowo 19 czerwca na terenie Pergoli w kompleksie Hali Stulecia. Największa gitarowa orkiestra zagra także online – transmisja prowadzona będzie przez stronę www.heyjoe.pl .

Muzyka nie zna granic. Chcemy dać szansę przyłączenia się do Rekordu wszystkim, którzy nie będą mogli pojawić się we Wrocławiu. Tym razem pobijamy gitarowy rekord świata, więc liczymy na powszechną mobilizację, od Wrocławia po Zanzibar.

– mówi Leszek Cichoński.

W 2020 roku Gitarowy Rekord odbył się w całości w internecie. „Hey Joe” zagrało razem – w domach, w ogrodach, na balkonach – aż 7 998 gitarzystów i gitarzystek z całego świata.  Wśród artystów, którzy w tym roku potwierdzili swój udział w Rekordzie, są m.in. Jan Borysewicz, Patrycja i Grzegorz Markowscy oraz Grzegorz Skawiński. W 2022 roku impreza powróci na wrocławski Rynek. Wkrótce podane zostaną instrukcje, jak dołączyć do bicia Rekordu na żywo oraz w sieci.