Kto i po co gra na gitarze?

Newsy

Szymon Kubicki

Kto i po co gra na gitarze?

Fender wspólnie z neurobiologiem i muzykiem Danielem Levitinem opublikował raport pokazujący, kto sięga dziś po gitarę i jakie ma z tego korzyści.

Muzycy wybierają obecnie gitarę częściej niż kiedykolwiek wcześniej. Jak wygląda to zjawisko, jakie korzyści odnoszą entuzjaści gitary oraz jaki wpływ mają nowe platformy internetowe? Tym zagadnieniom przyjrzała się firma Fender wspólnie z konsultantem, neurobiologiem, muzykiem i producentem Danielem Levitinem.

Kluczowe wnioski z raportu prezentują się następująco:

1. Kobiety stanowią 50 procent wszystkich początkujących i aspirujących gitarzystów, co ma ogromne znaczenie dla rozwoju rynku gitarowego. Bardzo duże zróżnicowanie wśród gitarzystów wykracza również poza kwestię płci. Duży udział w rynku gitarowym w Stanach Zjednoczonych mają Afroamerykanie (19% aspirujących gitarzystów) i Latynosi (25% początkujących gitarzystów).

2. 72% respondentów przyznało, że rozpoczynając grę kierowało się chęcią nabycia życiowej umiejętności albo gitara była narzędziem służącym do ich samorozwoju. "Gra na instrumencie z całą pewnością poprawia ogólne samopoczucie. Wystarczy pięć minut ćwiczeń dziennie, aby uzyskać fizyczne, mentalne i emocjonalne korzyści." - stwierdza raport.

Respondenci przyznali, że wśród korzyści wynikających z gry można wymienić wzrost kreatywności i autoekspresji, zwiększoną cierpliwość oraz pewność odnośnie siebie samego i swoich umiejętności, silniejszą etykę pracy oraz zwiększoną wytrwałość w dążeniu do celu. Stwierdzono również wiele medycznych korzyści wynikających z gry, zwłaszcza dla dzieci, którym pomaga ona w rozwoju mózgu jak i osób po 60 roku życia. Inne pozytywy to m.in.: zmniejszenie poziomu hormonu stresu, zwiększanie więzi socjalnych oraz odczuwania współczucia i empatii.

3. 50% respondentów w Wielkiej Brytanii jako ulubiony sposób korzystania z gitary wskazało grę na osobności i na własny użytek. To wynik o 18% wyższy niż w przypadku Stanów Zjednoczonych.

4. Większość gitarzystów ma skromne oczekiwania i nie marzy o karierze gwiazd rocka. 61% z nich sięga po instrument aby nauczyć się piosenek i grać dla własnej przyjemności lub dla najbliższego otoczenia. W większości przypadków początkujący gitarzyści myślą jedynie o grze dla przyjaciół i rodziny, 46% z nich chce tworzyć wraz z innymi muzykami.

Jako podstawowe bariery w nauce gry wskazano brak wolnego czasu oraz długość procesu nabywania umiejętności. "Jak w przypadku wielu kwestii w dzisiejszym cyfrowym świecie, gitarzyści pragną szybkich rezultatów, ale nauka gry na instrumencie nie jest czynnością, którą można wykonać z dnia na dzień" - mówi instruktor Fendera, Matt Lake. Niemal połowa początkujących graczy porzuciła naukę z powodu ograniczeń czasowych, a jedna trzecia z powodu niewystarczająco szybkiego nabywania umiejętności.

5. 42% gitarzystów postrzega ten instrument jako część swojej tożsamości

"Zbadaliśmy, że w 2015 roku więcej niż 90% początkujących graczy porzuciło naukę w ciągu 12 miesięcy, jeśli nie w ciągu 90 dni. Jednak pozostałe 10% wykazywało tendencję do związania się z instrumentem na resztę życia i posiadania wielu modeli gitar i wzmacniaczy." - mówi prezes Fendera, Andy Mooney.

6. Początkujący i aspirujący gitarzyści postrzegają internetowe lekcje video jako najbardziej efektywną pomoc w nauce, nawet przed prywatnymi lekcjami.

 

Źródło: https://www.fender.com