The Jimi Hendrix Experience - jubileuszowa edycja "Electric Ladyland"

Newsy
The Jimi Hendrix Experience - jubileuszowa edycja "Electric Ladyland"

W pięćdziesiątą rocznicę premiery albumu The Jimi Hendrix Experience "Electric Ladyland" ukaże się jego zremasterowana i wzbogacona o dodatkowe utwory wersja.

Dwupłytowy "Electric Ladyland" to trzeci i ostatni album The Jimi Hendrix Experience, który ukazał się 16 października 1968 roku. To również jedyny krążek, którego producentem był sam Jimi Hendrix, gitarzysta samodzielnie nagrał również większość partii basu. Na wydawnictwie znalazły się m.in. tak legendarne utwory jak "Voodoo Chile", "Burning of the Midnight Lamp", "Crosstown Traffic" oraz cover Boba Dylana "All Along the Watchtower", który stał się największym singlowym bestsellerem Hendrixa. Gościnnie na płycie pojawili się m.in. Steve Winwood, Chris Wood i Dave Mason z Traffic, Jack Casady z Jefferson Airplane, który zagrał partie basu w "Voodoo Chile" oraz przyszły kolega Hendrixa z zespołu Band Of Gypsys, perkusista Buddy Miles.

Nowa edycja "Electric Ladyland" ukaże się 9 listopada w postaci boxów deluxe edition w wersji 3CD/1 Blu-ray oraz 6LP/1 Blu-ray. Oryginalny, podwójny album został poddany nowemu masteringowi z analogowych taśm dokonanemu przez Bernie Grundmana. Dodatkowym krążkiem albumu będzie "Electric Ladyland: The Early Takes", na który złożyły się wersje demo oraz odrzuty, a także nowy miks 5.1 Surround Sound oryginalnego albumu przygotowany przez nadwornego producenta Hendrixa, Eddie Kramera. Utwory demo, które trafią na "The Early Takes" były nagrywane samodzielnie przez Hendrixa w marcu 1968 r. w Drake Hotel na Manhattanie za pomocą taśmowego rejestratora Teac oraz w studiach Sound Center i Record Plant w Nowym Jorku.

Boks będzie zawierać również koncert "Live At the Hollywood Bowl 9/14/68" zagrany miesiąc przed premierą "Electric Ladyland", na który złożył się materiał ze wszystkich albumów The Jimi Hendrix Experience oraz cover Cream, "Sunshine Of Your Love". Na Blu-ray znajdzie się ponadto film dokumentalny "At Last… The Beginning: The Making Of Electric Ladyland". Muzyczną zawartość wydawnictwa uzupełnia kolorowa 48 stronicowa książka zawierająca m.in. rękopisy tekstów, wierszy i instrukcji dla wytwórni oraz niepublikowane wcześniej zdjęcia z sesji wykonane przez Eddie'go Kramera.

Uwagę zwraca również inna okładka wydawnictwa - zdjęcie wykonane przez Lindę Eastman (późniejszą panią McCartney), przedstawiające zespół i dzieci siedzących na pomniku Alicji w Krainie Czarów w nowojorskim Central Parku. Zgodnie z zamysłem Hendrixa właśnie to zdjęcie miało znaleźć się na oryginalnej okładce "Electric Ladyland", zostało jednak na amerykańskiej wersji płyty przeniesione przez Reprise Records do wnętrza bookletu, na dodatek w wersji czarno-białej. Wersja brytyjska w ogóle nie zawierała tej fotografii - została ona zastąpiona słynnym i jednocześnie znienawidzonym przez gitarzystę zdjęciem Hendrixa w otoczeniu nagich kobiet. Po raz pierwszy oryginalne, kolorowe zdjęcie Lindy Eastman znajdzie się na okładce albumu, zgodnie z zamysłem Jimi Hendrixa.