Roadburn 2016 - pierwsze informacje

Newsy
Roadburn 2016 - pierwsze informacje

Znamy już kuratora oraz pierwsze gwiazdy przyszłorocznej edycji kultowego festiwalu Roadburn, który odbędzie się w kwietniu, jak zwykle w Tilburgu.

Roadburn to najbardziej prestiżowy niezależny festiwal z kręgu post-, space- czy retro-rocka, doom metalu, wszelkiej maści psychodelii i muzyki wymykającej się szufladkowaniu. Przyszłoroczna edycja imprezy, na którą pielgrzymują fanatycy dobrej muzyki z całego świata odbędzie się w dniach 14-17 kwietnia 2016 r. w holenderskim Tilburgu.

Każdego roku dobór zespołów, które wystąpią jednego z dni imprezy (tradycyjnie jest to piątek) przypada muzykowi wybranemu przez organizatorów. Taką rolę pełnili wcześniej David Tibet z Current 93 (2008), Neurosis (2009), Tom G. Warrior (Celtic Frost, Triptykon) (2010), Sunn 0))) (2011), Voivod (2012), Jus Oborn z Electric Wizard (2013), Mikael Akerfeldt z Opeth (2014) oraz Ivar Bjørnson (Enslaved) i Einar Kvitrafn Selvik (Wardruna) (2015).

Kuratorem Roadburn 2016 będzie Lee Dorrian, założyciel formacji Catherdal i szef kultowej wytwórni Rise Above.

"Czuję się zaszczycony powierzeniem mi tak prestiżowego zadania jak funkcja kuratora na Roadburn 2016" - powiedział Lee Dorrian "Znam się z Walterem (Walter Hoeijmakers - szef festiwalu - przyp. red.) od wielu lat i zawsze czułem się jak część tej rodziny. Dlatego byłem równocześnie wstrząśnięty i podekscytowany kiedy otrzymałem tą fantastyczną możliwość. Obiecuję, że sprawię, aby ten wieczór okazał się niezapomnianym przeżyciem u już teraz rozważam wszystkie potencjalne możliwości. To jak niespodziewany sen, kocham to i dlatego nie mam zamiaru zawieść."

Po raz pierwszy kurator Roadburn będzie miał do dyspozycji dwa dni festiwalu - główną scenę w klubie 013 w piątek 15 kwietnia oraz scenę w położonym naprzeciw 013 klubie Het Patronaat w sobotę 16 kwietnia. Lee Dorrian osobiście wybierze zespoły, które wystąpią podczas dwóch wieczorów nazwanych Rituals For The Blind Dead Pt.1 & Pt.2.

To nie koniec dobrych wiadomości. Gwiazdą czwartku, 14 kwietnia będzie Paradise Lost, który świętując 25 rocznicę swojego drugiego, kultowego albumu "Gothic", wykona ten materiał w całości. Set zostanie uzupełniony o utwory z ostatniego krążka "The Plague Within". O wizualizacje podczas koncertu zadba znany rumuński artysta Costin Chioreanu, który przygotowywał grafiki m.in. dla Arch Enemy, Arcturus, At The Gates, Grave czy Morgoth.

Rocznicę, tym razem 30 lecia powstania zespołu, będą obchodzić również Amerykanie z Neurosis. Z tej okazji zaplanowali tylko dwa koncerty - jeden w San Francisco i drugi podczas Roadburn 2016. Świętowanie podczas festiwalu będzie podwójnie, ponieważ Neurosis wystąpi dwa razy - w sobotę 16 kwietnia i dzień później w niedzielę. Obydwa sety będą całkowicie się od siebie różnić, ale zarazem będą przekrojem przez całą karierę - zespół planuje zaprezentować wybór utworów ze wszystkich albumów, począwszy od debiutanckiego "Pain of Mind" skończywszy na "Honor Found In Decay" z 2012 roku.

Roadburn Festival 2016 odbędzie się w dniach 14-17 kwietnia 2016 w Tilburgu w Holandii.

Wkrótce więcej szczegółów dotyczących zespołów i biletów.

www.roadburn.com