Bluesroads Festival 2015 za nami

Newsy
Bluesroads Festival 2015 za nami

Za nami kolejna edycja największego studenckiego, festiwalu bluesaowego w Krakowie - Bluesroads Festival. Jak zwykle działo się!

Dzień pierwszy (20.05)

W środę ruszył największy studencki, bluesowy festiwal w Krakowie - Bluesroads Festival. Wczesnym, słonecznym popołudniem na Kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego wystąpił krakowski Krakow Street Band. Popołudniu młodzi muzycy mieli szansę wziąć udział w bezpłatnych warsztatach z Dougiem MacLoedem - mistrzem gitary i zdobywcą Blues Music Awards 2014, a tym samym zdobywcą tytułu artysty roku.

Wieczorem w Klubie Studenckim Żaczek festiwal oficjalnie zainaugurował organizator - Bartosz Stawiarz wraz z przedstawicielami Konsulatu Generalnego USA w Krakowie, Fundacji Bratniak i Samorządu Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystąpił zespół Antka Krupy w hołdzie śp. Jarkowi Śmietanie. Następnie na scenie zagrał duet Limboski&Wiśnia. Krakowska publiczność miała okazję oglądać akustyczny występ gwiazdy wieczoru, Douga MacLeoda, który pierwszy raz wystąpił w Polsce. Do późnych godzin nocnych trwało jam session w klubie Harris Piano Jazz Bar.


Dzień drugi (21.05)

Popołudniową porą po krakowskich torach kursował tętniący muzyką, bluesowy tramwaj. Przez cztery godziny najbardziej szalony tramwaj muzyczny w Krakowie odwiedził wiele zakątków miasta, od Cichego Kącika po Czerwone Maki, zawitał do centrum, na Kazimierz i Nowy Kleparz. Po godzinie 20 nie było już w Krakowie chyba nikogo, kto o festiwalu Bluesroads jeszcze nie słyszał.  Bluesa na najwyższym poziomie serwowali krakowscy muzycy, m.in. Natalia Kwiatkowska, Bartek Przytuła, Tomek Kruk, Michele Cuscito, Kacer Matuszewski oraz wszyscy, którzy spontanicznie  przyłączyli się do wspólnego grania.

Od 16:00 w Klubie Żaczek uczestnicy bezpłatnych warsztatów ze studiem Swing&Sway poznawali techniki swingowe. Swoje umiejętności mogli wykorzystać podczas całonocnej bluesoteki w Klubie Żaczek, tanecznej zabawie w rytmach bluesa, rock’n rolla i swinga.


Dzień trzeci (22.05)

Trzeci dzień festiwalu Bluesroads rozpoczął się tradycyjnie otwartymi warsztatami instrumentalno-wokalnymi. Młodzi muzycy mieli okazję uczyć się od uznanych artystów sceny bluesowej: Pawła Ostafila, Łukasza Wiśniewskiego i Bartka Przytuły. Popołudniu w Bibliotece Jagiellońskiej w ramach "Akademii Bluesa" o historii gatunku i nie tylko opowiadali Jan Chojnacki - polski dziennikarz muzyczny, popularyzator i miłośnik bluesa oraz student historii i muzykologii UJ - Patryk Mamczur.

Jan Chojnacki poprowadził również wieczorny koncert gwiazd, który rozpoczął się występem zespołu Forsal - zwycięzcy zeszłorocznego Przeglądu Zespołów Bluesroads. Następnie scenę przejął krakowski Gruff! serwując publiczności porcję niezwykle energetycznej i różnorodnej muzyki. Bluesowo-elektryczne trio świętowało wczoraj premierę swojego długo wyczekiwanego, pierwszego studyjnego albumu "Johnson's Business", głęboko osadzonego w bluesie ale chętnie flirtującego z rockiem i psychodelią.

Gwiazdą wieczoru był legendarny już zespół Voo Voo pod przewodnictwem Wojciecha Waglewskiego, patrona festiwalu Bluesroads. Koncert Voo Voo przywiódł do klubu ogromną liczbę fanów i już przed jego rozpoczęciem trudno było dostać się do środka. Ich elektryzujący występ, pełen żywiołowej improwizacji i muzycznej wirtuozerii skończył się dopiero krótko przed północą i na pewno na długo zapadanie w pamięć wszystkim uczestnikom koncertu.Dzień czwarty (23.05)

Czwartego dnia festiwal akcja przeniosła się do klubu Żaczek. Miał tam miejsce finał Przeglądu Zespołów Bluesowych. W tym roku do przeglądu zgłosiła się rekordowa ilość 49 zespołów. Zakwalifikowało się do niego 7 grup, z różnych miast Polski: Raspberry Hills, Klint, Manfredi & Johnson, Hot Tamales, Paulina Lenda i Kruki, Easy Money oraz Wicked Heads.

Jury, pod przewodnictwem Wojciecha Waglewskiego, jednogłośnie przyznało wygraną grupie Wicked Heads. Konkurs odbywał się pod hasłem "Zwycięzca bierze wszystko", dlatego też skład Wicked Heads zgarnął caly pakiet nagród, a wśród nich nagranie płyty i trasa koncertowa. Nagrodę publiczności wywalczyło sobie krakowskie trio Hot Tamales.

W ciągu dnia młodzi muzycy i dziennikarze mieli okazję wziąć udział w bezpłatnych warsztatach prowadzonych przez Wojciecha Waglewskiego, Bogdana Chmurę, Marcina Dyjaka, Natalię Kwiatkowską, Rafała Kukiełko, Piotra Grząślewicza, Adama Parykę i Krzysztofa Pietrasa.

Wieczorny koncert poprowadził Andrzej Jerzyk, w charakterystycznym dla siebie żywiołowym i humorystycznym stylu. Krakowska grupa Cheap Tobacco wystąpiła z premierowym wykonaniem swojej nowej płyty "Promises of Tomorrow", która jest połączeniem subtelność bluesa z żywiołowością rocka i lekkością funky. Gwiazdami wieczoru byli dwaj wirtuozi gitary, Stan Skibby (USA) i Leszek Cichoński, którzy rozgrzewali publiczność perfekcyjnymi wykonaniami utworów Jimiego Hendrixa. Pokoncertowe, otwarte jam session prowadzone przez muzyków z grupy Forsal trwało niemal do rana.Dzień piąty (24.05)

W niedzielę, piątego dnia festiwalu dwaj wirtuozi gitary i miłośnicy muzyki Jimiego Hendrixa, Stan Skibby i Leszek Cichoński zaprosili młodych muzyków na otwarte warsztaty instrumentalne. Studio nagrań Nonagram poprowadziło warsztaty z home recordingu. Wczesnym popołudniem w Kościele Przemienia Pańskiego chór z udziałem krakowskich muzyków zaśpiewał podczas mszy gospel, odprawionej w intencji śp. Jarka Śmietany.

Ostatni wieczór tegorocznej edycji Festiwalu Bluesroads stał pod znakiem pokazania publiczności wszystkiego, co najlepsze z krakowskiego bluesa. Tak powstał pomysł na Clubbing Blues Night, w ramach którego w sześciu klubach zagrali najlepsi, krakowscy muzycy bluesowi. W Krako Slow Wine na Zabłociu wystąpiło trio Hard Times z Łukaszem "Wiśnią" Wiśniewskim na wokalu. Po nich w świetnym stylu zagrali weterani sceny - Bluesmobile. W Nie Lubię Poniedziałków Eliza Sicińska poprowadziła prelekcję i słuchowisko pn. The main musical form of the whole human species - historia bluesa opowiedziana w nagraniach Alana Lomaxa. Późnym wieczorem bluesem rozbrzmiały kolejne krakowski kluby: w Old Timers Garage na Kazimierzu solowo wystąpiła Natalia Kwiatkowska, w Tak Było energetyczne jam session poprowadził harmonijkarz Łukasz Pietrzak a w Piec' Art Acoustic Jazz Club wystąpił Antek Krupa & Workaholic & Friends. W Świętej Krowie fani Dj-skich setów z wokalem Bartek Przytuła całą noc tańczyli przy elektronicznych brzmieniach połączonych ze standardami blues'owo-jazz'owo-swing'owymi.Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym festiwalu

Zdjęcia: Jacek Smoter