Klub Studio rozpoczyna nowy sezon koncertowy

Newsy
Klub Studio rozpoczyna nowy sezon koncertowy

Wraz z lutym i marcem nowy sezon koncertowy w krakowskim Klubie Studio rozpocznie się na dobre: odwiedzą go najbardziej uznane nazwiska polskiej sceny oraz zagraniczne gwiazdy.

Jak zwykle Studio postawiło na różnorodność gatunkową kierując się tylko jednym kryterium: tym, żeby muzyka w nim grana była na najwyższym poziomie!

7 lutego
w Klubie Studio wystąpi Kari - koncert ten będzie częścią trasy promującej drugi album artystki, "Wounds and Bruises", który został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez fanów, jak i krytyków. Wokalistka tym razem postawiła na brytyjskie brzmienie: album nagrała na Wyspach we współpracy z producentem Jonem Headleyem. Na nowej płycie jej delikatny wokal miesza się z szeroką gamą dźwięków, od tribalowych beatów po electro i brzmienie lat 80.

Formacja Blackfield, która wystąpi 11 lutego, powstała w 2000 roku jako projekt założony przez Stevena Wilsona i Aviva Geffena. Steven Wilson, obecnie uznany artysta solowy i producent, był wówczas znany przede wszystkim jako założyciel i lider Porcupine Tree, zaś Aviv Geffen to jeden z najważniejszych muzyków rockowych związanych z kontrkulturą Izraela. Współpraca tego zaskakującego duetu zaowocowała wydanym w 2003 roku albumem "Blackfield". Później artyści wydali jeszcze trzy płyty, z czego ostatnia z nich ukazała się  w 2013 roku. Twórczość Blackfield to wyraz najlepszych art rockowych, progresywnych i popowych inspiracji zawieszonych między różnymi kulturami.

Anna Calvi powraca ze znakomitym albumem "One Breath", który 8 marca promować będzie w Klubie Studio. Artystka ma już na koncie występy u boku m.in. Nicka Cave'a, Arctic Monkeys czy Interpol, zaś jej debiutancki krążek "Anna Calvi" z 2011 roku był nominowany do wielu prestiżowych nagród. Anna Calvi unika jednoznacznych gatunkowych szufladek i twierdzi, że inspirują ją tak różni artyści jak Maria Callas, Leonard Cohen, Claude Debussy, Ennio Moricone, Nina Simone czy The Rolling Stones. W jej grze na gitarze, oprócz fascynacji brzmieniem Jimiego Hendrixa, słychać również inspiracje mistrzami flamenco.

Raz Dwa Trzy to zespół, który nie ulega chwilowym modom i od lat jest wierny swojej artystycznej drodze. Twórczość grupy nie tylko cieszy ucho, ale również zmusza do refleksji dzięki dojrzałym, czasami nieco ironicznym tekstom piosenek. 9 marca w Klubie Studio Raz Dwa Trzy zaprezentuje swoje największe przeboje, które zna i lubi cała Polska: z pewnością nie zabraknie wtedy takich utworów jak "Trudno nie wierzyć w nic", "Czarna Inez", "Jutro możemy być szczęśliwi" czy "Oczy tej małej".

12 marca w Klubie Studio już tradycyjnie swoje imieniny świętować będzie Grzegorz Turnau. Najszerzej znany współczesny krakowski bard swoją popularność zawdzięcza wyjątkowemu, rozpoznawalnemu stylowi kompozycji łączącemu najlepsze tradycje poezji śpiewanej (chociażby spod znaku Marka Grechuty), smooth jazzu i muzyki filmowej czy teatralnej. Chyba każdy kojarzy takie utwory z repertuaru artysty jak "Cichosza", "Między ciszą a ciszą", "Bracka", "Liryka" czy wykonywana w duecie z Basią Stępniak-Wilk 'Bombonierka".

14 marca
Klub Studio stanie się przystankiem pierwszej wspólnej trasy koncertowej Lao Che oraz Pink Freud. Tytuł tej niezwykłej trasy - Jazzombi!e - oznacza, że oprócz autorskich setów koncertowych muzycy obydwu formacji przygotują część wspólną występu, która to może zaskoczyć fanów zarówno jednego, jak i drugiego zespołu. Alternatywne, ciągle eksperymentujące Lao Che, znane z tego, że każda ich płyta była czymś zupełnie innym i świeżym, połączy siły z Pink Freud - zespołem wykonującym jazz najwyżej próby z punkowym pazurem.

Grupy Kult właściwie nikomu w Polsce przedstawiać nie trzeba - kapela Kazika Staszewskiego od lat stanowi najważniejszą formację polskiego rocka. Po trzech latach od pierwszej trasy koncertowej, na której Kult wystąpił z materiałem akustycznym, grupa po raz kolejny zabierze swoich fanów w absolutnie nadzwyczajną podróż - jednym z jej przystanków będzie krakowskie Studio, gdzie zespół wystąpi 15 marca.

Trio grające proste, akustyczne piosenki z pogranicza popu i folku o nieco niepokojących tekstach - jeżeli byłoby konieczne opisać formację Domowe Melodie w jednym zdaniu, takie podsumowanie powinno wystarczać. Opis ten jednak zupełnie nie ujmuje fenomenu, jakim stała się ta grupa. Debiutancką płytę zespół nagrał i wydał zupełnie samodzielnie, bez wsparcia jakiejkolwiek wytwórni, a mimo to zdobył wielką popularność i przywiązanie fanów. Pomimo swojej skromności i luzu Domowe Melodie wyrastają na prawdziwą gwiazdę polskiej alternatywy - na żywo to trio będzie można zobaczyć 16 marca w Klubie Studio.

20 marca w Studio wystąpi The Crimson Project - niezwykły projekt działający z pełną aprobatą i wsparciem Roberta Frippa. Formację tę założyło trzech członków legendarnego progresywnego zespołu King Crimson - Adrian Belew, Tony Levin i Pat Mastelotto. Muzycy koncentrują się przede wszystkim na repertuarze od początku lat '80 do połowy '90, nie zapominając o kilku klasykach z wczesnych lat '70. W 2014 r. grupa po raz pierwszy odwiedzi Europę - w tym również Kraków. Zapowiada się niezwykły wieczór!

21 marca w krakowskim Klubie Studio wystąpi Kamil Bednarek, jedna z najlepiej rozpoznawalnych twarzy współczesnego polskiego reggae. Pewną popularność zyskał jako wokalista powstałej w 2008 roku formacji StarGuardMuffin, jednak największym przełomem w karierze Bednarka okazał się występ w trzeciej edycji show "Mam talent!". Wokalista zajął w jej finale II miejsce i stał się największym telewizyjnym odkryciem ostatnich lat. Płyta jego zespołu pokryła się podwójną platyną, a w 2012 roku światło dzienne ujrzał solowy album Bednarka "Jestem".

Bonobo, prawdziwa gwiazda muzyki downtempo i nu-jazz wystąpi również w Klubie Studio 22 marca. Lider projektu, Simon Green, pojawi się wraz z kilkuosobowym zespołem. Muzyka Bonobo to niezwykle efektowna fuzja wysmakowanego downtempo, jazzowej tradycji, nowoczesnych rytmów i szlachetnego soulu. Bogactwo brzmieniowej palety szczególnie zachwyca w wersjach koncertowych, dlatego też krakowski koncert zapowiada się jako wyjątkowo smaczne muzyczne danie.

Miyavi to kultowa postać dla licznych w Polsce miłośników j-rocka, j-popu oraz japońskiej odmiany glam rocka - visual kei. Sławę zdobył jako gitarzysta zespołu Dué le Quartz występując pod pseudonimem Miyabi. Po rozpadzie grupy rozpoczął w 2002 roku karierę solową i zmienił pseudonim na Miyavi. Płytowy debiut Japończyka - "Gagaku" - pojawił się jesienią 2002 roku i dzięki niemu w krótkim czasie ten wszechstronny artysta zdobył w Japonii ogromną popularność. Kolejnym przełomem stał się pochodzący z 2005 roku krążek "Miyavizm". Pierwszy raz Miyavi wystąpił w Polsce w 2011 roku. Gorące przyjęcie najwyraźniej spodobało się artyście, znów bowiem wróci do naszego kraju. 23 marca Miyavi zagra w Krakowie - oczywiście w Klubie Studio.

Klub Studio nie zapomina o fanach kabaretu: 24 marca na jego scenie wystąpią Abelard Giza, Katarzyna Piasecka i Kacper Ruciński ze swoim wspólnym projektem "Stand-Up bez cenzury". Zgodnie z tytułem zaprezentują obrazoburcze, kontrowersyjne i nieprzyzwoicie zabawne monologi. Na scenie artyści ci są sobą i opowiadają o tym, co ich dotyczy, denerwuje, cieszy. Nie potrzebują do tego rekwizytów. Wystarczy poczucie humoru, charyzma i bezpośredni kontakt z publicznością.

29 marca w Studio zagrają Strachy na Lachy - niezwykle popularna formacja założona przez Krzysztofa "Grabaża" Grabowskiego znanego wcześniej głównie z Pidżamy Porno. Zespół łączy rockowe inspiracje z miejskim folkiem, gdzieniegdzie słychać w jego twórczości również wpływy jazzu bądź reggae. Sześć studyjnych albumów zawiera mnóstwo przebojowego materiału - zarówno autorskich kompozycji, jak i coverów (m.in. z repertuaru Jacka Kaczmarskiego). Najnowsze wydawnictwo zespołu, album "!To!" ujrzało światło dzienne w lutym 2012. Przed występem Strachów krakowską publiczność rozgrzeją dwie formacje z Olsztyna: Romantycy Lekkich Obyczajów i The Lollipops.