RPWL wystąpi w Polsce

Koncerty
2019-02-25
RPWL wystąpi w Polsce

Już 12 kwietnia w Piekarach Śląskich, na jednym z czterech polskich koncertów wystąpi niemiecka formacja RPWL.

RPWL to niemiecka formacja wykonującą muzykę będącą swoistą kombinacją art rocka oraz rocka progresywnego. W stylu zespołu wyraźnie dostrzegalne są wpływy takich wykonawców jak Pink Floyd, wczesne Genesis czy Yes.

Zespół został założony w 1997 roku w bawarskim mieście Freising. Kapela w składzie Phil Paul Rissettio (perkusja), Chris Postl (bass), Karlheinz Wallner (gitary) oraz Yogi Lang (wokal), ochrzczona została szyldem RPWL, nawiązującym do pierwszych liter nazwisk jej założycieli. W początkowym okresie działalności na repertuar formacji składały się wyłącznie przeróbki utworów Pink Floyd, największej inspiracji artystów. Po pewnym okresie grania jako cover band, tworzący zespół muzycy dojrzeli na tyle, aby zacząć tworzyć własne kompozycje. Panowie zarejestrowali materiał na kasetę demo, którą następnie zaprezentowali przyjacielowi z wytwórni Tempus Fugit. Kolega z miejsca zasugerował, że to, co grupa ma do zaoferowania, jest na tyle dobre, że należy jak najszybciej nagrać pełnoprawny album. Ten ukazał się w 2000 roku, a zatytułowany był "God Has Failed".

W powstałej muzyce nadal aż nadto zauważalne były skojarzenia z dokonaniami idoli - przede wszystkim odczuwalne było to w manierze wokalnej Langa, niemalże skopiowanej od Davida Gilmoura z Floydów. Sam sprawca nigdy nie przejmował się tym faktem. "Kiedyś w wywiadzie ktoś spytał mnie, czy to nie jest zbyt obciążające śpiewać jak David Gilmour - byłem wtedy w szoku, słysząc takie porównanie i potraktowałem je jako wielką pochwałę - mówił Yogi w wywiadzie dla magazynu "Metal Hammer". - Ten dziennikarz nie porównał mnie ze swoją młodszą córką, lecz z wokalistą zespołu, który należy najprawdopodobniej do najlepszych kapel kilku ostatnich dziesięcioleci XX wieku". Mimo iż zawartość "God Has Failed" nie należała do najbardziej oryginalnych, albumowi udało się zdobyć międzynarodowe uznanie i bardzo dobre recenzje w magazynach poświęconych rockowi progresywnemu.

Zaledwie dwa lata po dobrze przyjętym debiucie panowie przygotowali drugi studyjny longplay, zatytułowany "Trying To Kiss The Sun". Praca nad tym krążkiem miała zdecydowanie inny charakter, od tej nad pierwszym. "Podczas nagrywania albumu po raz pierwszy spotkaliśmy się w studiu, by razem stworzyć muzykę, nie było wcześniej przygotowanych kompozycji, które trzeba było tylko nagrać - wspomina sesje wokalista w rozmowie z miesięcznikiem Teraz Rock. - Na pewno więc to był początek zespołu pracującego razem". Porównań do twórczości Pink Floyd nadal nie udało się muzykom uniknąć, niemniej można było zacząć mówić także o narodzinach unikatowego stylu RPWL. Rok 2003 poza kolejną płytą, "Stock", przyniósł także dosyć poważną zmianę w zespole - z kolegami postanowił rozstać się Rissettio (niedługo po ukazaniu się dzieła), którego zastąpił Manni Müller. Mimo, że od tej pory w grupie zabrakło jednego z jej założycieli, od którego litery nazwiska zaczynała się przecież nazwa formacji, reszta jej członków, postanowiła nie zmieniać szyldu i kontynuować działalność jako RPWL.

22 marca ukaże się najnowszy album grupy "Tales From Outer Space", który będzie promowany na koncertach m.in. w Polsce - Bydgoszcz (10 kwietnia), Warszawa (11 kwietnia), Piekary Śląskie (12 kwietnia), Suchy Las (13 kwietnia).

12 kwietnia 2019
Ośrodek Kultury Andaluzja / Piekary Śląskie

Cena biletu:
przedsprzedaż - 60 zł
w dniu koncertu - 70 zł

 

 

Koncerty

RPWL - Piekary Śląskie